کد خبر: ۵۱۷۶۹۹
تاریخ انتشار: ۲۰ دی ۱۳۹۹ - ۱۶:۳۷

چین روز شنبه قوانین جدیدی را برای مقابله با قوانین و اقدامات "غیرمعقول" که دیگر کشورها ممکن است- همزمان با تشدید تنش‌های چین با آمریکا- علیه شرکت‌ها و شهروندان این کشور به کار گیرند، معرفی کرد.

به گزارش شفاف به نقل از خبرگزاری فرانسه، وزارت بازرگانی چین اعلام کرد، این قوانین حفاظت از حقوق قانونی و منافع مردم و شرکت‌های چینی و منافع کشور را هدف قرار داده است.

این اقدام چین در حالی صورت می‌گیرد که شرکت‌های این کشور در خارج کشور با فشار فزاینده‌ای روبه‌رو هستند، به ویژه از طرف آمریکا که محدودیت‌هایی برای شرکت "هوآوی"، غول ارتباطات از راه دور ایجاد کرده و دسترسی آن به اجزای حیاتی آمریکایی را مسدود کرده است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا نیز نوامبر سال گذشته دستوری صادر کرد که آمریکایی‌ها را از سرمایه‌گذاری در شرکت‌های چینی که به نظر می‌رسد منابع ارتش این کشور آسیایی را تأمین یا از آن پشتیبانی می‌کنند، منع می‌کند.

وی این ماه دستور دیگری برای منع معاملات چندین برنامه مربوط به شرکت‌های چینی را هم امضا کرد.

قوانین اخیر چینی خواستار ایجاد یک مکانیسم کاری برای مقابله با "کارکرد خارج سرزمینی غیرمعقول قوانین و اقدامات خارجی" شده‌اند.

شهروندان یا سازمان‌های چینی باید هنگام مواجهه با محدودیت‌های قوانین خارجی که آن‌ها را از مشارکت در فعالیت‌های عادی اقتصادی، تجاری و مرتبط با آن باز می‌دارد، ظرف ۳۰ روز به مقامات گزارش‌ ارائه دهند.

اگر کارگروه چین تأیید کند اقدامات غیرمعقولی وجود داشته است، می‌تواند دستور منعی برای رد کاربرد این قوانین خارجی اعمال کند.

ادارات دولتی همچنین ممکن است از افراد یا شرکت‌هایی که به خاطر عدم رعایت قوانین خارجی متحمل خسارات قابل توجه می‌شوند، حمایت کنند.

وزارت بازرگانی چین افزود دولت این کشور همچنین ممکن است اقدامات متقابل ضروری را علیه این قوانین خارجی اجرا کند.

طبق قوانینی که از شنبه لازم‌الاجرا می‌شوند، اگر شهروند یا شرکتی نتواند گزارش واقعی ارائه کند یا دستور منع را اجابت کند، ممکن است تذکر دریافت کند یا جریمه شود.

گزارشی از روزنامه دولتی گلوبال تایمز درباره این قوانین می‌گوید، آن‌ها اقدام تازه‌ای برای انجام دفاع قانونی این کشور علیه قلدری آمریکا برای چین هستند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: