کد خبر: ۵۱۷۷۰۴
تاریخ انتشار: ۲۰ دی ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۴

گالری تاباری در دبی سال ۲۰۲۱ را با مجموعه تازه پیمان شعفی با عنوان «حضور آینده»، آغاز می کند.

به گزارش شفاف، «حضور آینده» عنوان مجموعه تازه پیمان شعفی است که به ساخت نقاشی در بوم های سه بعدی شهرت دارد. چنان که گالری تاباری خبر داده است، تمرکز این هنرمند به حرکت ستارگان، اشکال هندسی، حتی مقایسه طالع بینی غربی و فارسی و استفاده از ماده های بسیار متفاوت، منجر به خلق آثارش شده است.

آثار منتخب شده برای نمایشگاه «حضور آینده» که ۱۲ ژانویه رونمایی می شود شامل نقاشی خط های دوبعدی و کارهای سه بعدی روی بوم هستند که هر قطعه نام خود را از یک ستاره خاص مانند ونوس، دِنِب یا کاناپوس گرفته است و بنا به ماهیت فلسفی از تکینک های خاصی خلق شده اند.

شعفی با مطالعه به روی ستاره شناسی، حرکت سیارات مختلف، دوران زمین به دور خورشید ... به ایده های تصویری رسیده است که «حضور آینده» را در دوره های کاری او به یک نقطه عطف بدل کرده است؛ در چند اثر از این مجموعه، نقاش در پس حرکت سیاره ها، تغییر و تحولاتی روی زمین را تصویری کرده که از منظر طالع بینی در سال ۲۰۲۰ ظهور و بروز یافته است؛ نقش مایه های کهکشانی و تمرکز بر ستارگان سبب شده نمایشگاهی لبریز از نور، درخشش و جذابیت های شب به فرم های عجیب غریب بوم های این هنرمند ایرانی علاوه شود.

پیمان شعفی متولد ۱۹۷۴ در ایران است و اکنون در پاریس زندگی و کار می کند. پیمان شعفی دوران جوانی خود را به عنوان یک محقق کوشا در زمینه خوشنویسی به خلق ترکیب هایی رشته در نستعلیق و آفرینش های هنری از آیات قرآن کریم سپری کرد و از همان روزها به جنبه های زیبایی شناسی الفبای فارسی و قابلیت های والای آن تمرکز داشت، و سعی کرد با افزودن زاویه نگاه خود آنها را به اشکالی جدیدی را نمایش دهد.

شعفی با ایجاد فرمول بوم های مودولار سه بعدی در اشکال هندسی متنوع که خود با دست آنها را می سازد، رویکرد تازه ای نسبت به محیط خود ایجاد کرد، سپس آنها را با رنگ روغن و مواد غیر منتظره مانند آینه های شکسته و شیشه ها آراسته و بافت های تجربی و جلوه های کمتر دیده شده را به وجود آورد؛ مطالعه در کهکشان و کنش نقاشانه در مباحث طالع بینی آثار او را در جایگاهی تامل برانگیز قرار داده است.

آثار پیمان شعفی تا ۱۸ فوریه در تاباری گالری به تماشا گذاشته می شوند. 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: