کد خبر: ۵۱۷۷۳۱
تاریخ انتشار: ۲۱ دی ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۰

روزنامه رای الیوم نوشت فروپاشی و تجزیه امپراتوری آمریکا و غرق شدن آن در جنگ‌های داخلی، نشانی از پایان دزدی ثروت‌های کشور‌های خاورمیانه است.

به گزارش شفاف، عبدالباری عطوان، سردبیر روزنامه رای الیوم، در یادداشتی با عنوان «ترامپ آخرین نفس‌هایش را می‌کشد» در ستون ویژه خود در این روزنامه الکترونیکی نوشت: جرج بوش، پسر رئیس‌جمهور اسبق آمریکا، توصیف دقیقی از هرج و مرج و اقدامات خشونت‌آمیز فعلی و حمله به کنگره نداشت، او گفت این اقدامات نشان می‌دهد آمریکا به جمهوری موز (کشور تک محصولی که از نظر سیاسی ناپایدار است) تبدیل شده است، اما در بسیاری از جمهوری‌های موز که با این توصیف به آن‌ها توهین شد، رئیس‌جمهور دیوانه، احمق و دروغگویی همچون ترامپ بر سر کار نبوده است و شورشی‌ها حتی به شکل صوری، به پارلمان یورش نبرده‌اند، نمایندگان را نترسانده‌اند و در ستون‌هایش بمب‌کار نگذاشته‌اند، اسنادش را به سرقت نبرده و به دفتر رئیس آن یورش نبرده و آن را اشغال نکرده و به هم نریخته‌اند. 

دولت استعمارگر آمریکا از دموکراسی به عنوان شعاری گمراه‌کننده‌ برای سرپوش گذاشتن بر جنایاتش بهره می‌گیرد

دولت در سایه آمریکا بر اقدامات ترامپ و تعرض وی به ساده‌ترین حقوق دموکراسی و بشری سرپوش گذاشت، اقداماتی که آشکارترین آن‌ها تحریک طرفداران وی به خشونت و مخالفت با نتایج آرا و تهدید مسلحانه مخالفانشان، اعم از مسئولان یا شهروندان عادی بود؛ علت این سرپوش گذاشتن هم این بود که این دولت، نژادپرست و استعماری است و از دموکراسی، حقوق بشر و آزادی‌ها به عنوان شعار‌های گمراه‌کننده‌ای برای سرپوش گذاشتن بر جنایات خود در سرتاسر جهان و به ویژه در خاورمیانه بهره می‌گیرد، اما این چه ارزش‌های دموکراتیکی است که میلیون‌ها انسان را در عراق، سوریه، لیبی، افغانستان و یمن می‌کشد؟

اکنون درخواست‌ها برای برکناری و محاکمه ترامپ بر اساس متمم بند ۲۵ قانون اساسی آمریکا و انتقال قدرت به مایک پنس، معاون وی، با افزایش استعفای وزرا و سایر مسئولان ارشد دولتی افزایش یافته است، اما مایک پنس که نژادپرستی او از رئیسش کمتر نیست، با این اقدام مخالفت کرد و همین امر ممکن است موجب شود نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان، شجاعانه، از حق قانونی خود برای محاکمه وی به اتهامات متعددی از جمله تحریک به خشونت، نقض قوانین و عرف‌های دموکراتیک و تماس با فرماندار ایالت جورجیا و درخواست از وی برای جلوگیری از پیروزی رقیبش بایدن در این ایالت شود، در حالی که خود ادعا می‌کرد در انتخابات تقلب شده است و این انتخابات پاک نیست.

در درگیری فعلی بر سر قانونی بودن برکناری ترامپ تحت عنوان بی‌کفایتی وی برای حکومت به علل عقلی یک مسئله بسیار مهم نادیده گرفته شده است و آن تهدیداتی است که امکان دارد این رئیس‌جمهور دیوانه و جسور نه تنها علیه آمریکا بلکه علیه سرتاسر جهان در روز‌های اندک باقی مانده از حکومتش، عملی کند، همان چیزی که اخراج فوری وی از کاخ سفید و قرار گرفتن در اقامت اجباری به منظور مقدمه‌چینی برای محاکمه وی و سلب اختیارات او از جمله گرفتن «دکمه هسته‌ای» از وی را حتمی می‌کند.

شاید برخی بگویند دست زدن به چنین اقداماتی ترامپ را به یک قهرمان ملی تبدیل خواهد کرد، اما چنین مناقشه‌ای تا حدودی نادرست است، زیرا رها کردن ترامپ به عنوان رئیس‌جمهوری آزاد که از اختیارات کامل خود استفاده می‌کند، ممکن است نتایج معکوس و فجایعی غیر قابل تصور را در پی داشته باشد، چرا که این مرد همچون گاو زخم خورده‌ای است که می‌داند به عنوان یک سیاستمدار روزگارش سر آمده است و باقی عمر خود را پشت میله‌های زندان خواهد گذراند و همین او را به ریسک و قمار وادار می‌کند که اگر هم دستاوردی نداشته باشد، او دیگر چیزی برای از دست دادن ندارد.

ترامپ به دشمن خود تبدیل شده است

ترامپ که همیشه خود را برنده و فراتر از آمریکا می‌دانسته، به دشمن خود تبدیل شده است. او با شلیک کردن به پای خود و تحریک طرفدارانش به حمله به کنگره و اشغال آن، اشتباهات فاجعه‌باری مرتکب شد و به این ترتیب طرحی بزرگ را که برای جنگ با ایران آماده کرده بود ناکام گذاشت، طرحی که به او اجازه می‌داد حالت فوق‌العاده اعلام کند و برای طولانی‌ترین زمان ممکن در کاخ سفید باقی بماند.

آخرین ترفند ترامپ ممکن است کناره‌گیری وی پیش از ترک اجباری کاخ سفید و واگذاری قدرت به مایک پنس معاونش در ازای عفو یا مصونیت کامل با توافق با وی به عنوان رئیس جمهور باشد که در این صورت ممکن است او در مقایسه با زمانی که بر سر کار بود، خطرناکتر باشد.

این را هم بگویم که ۴۷ میلیون آمریکایی به ترامپ رای داده‌اند که بسیاری از آن‌ها نژادپرستند و در ۱۸ ایالت اکثریت رای‌دهندگان را تشکیل می‌دهند و او از تداوم تحریک آنان به خشونت و جدایی‌طلبی فروگذار نخواهد کرد و حتی اگر توئیتر و دیگر شبکه‌های اجتماعی، حساب کاربری او را به طور موقت متوقف کرده و چه بسا در آینده به طور کامل ببندند، بعید نیست او شبکه تلویزیونی خصوصی را برای مسموم کردن فضا و بسیج کردن طرفداران نژادپرست خود تاسیس کند.

مردم خاورمیانه از نتایج سریال آمریکایی ضرر نکرده‌اند

عطوان در ادامه افزود: نتایج این سریال آمریکایی ترامپ هر چه که باشد، ما به عنوان شهروندان عرب و خاورمیانه‌ای، اگر بیش از همه سود نکرده باشیم، ضرر هم نکرده‌ایم. من از انسان‌های شرافتمند ملی‌گرایی سخن می‌گویم که در جبهه مقابل طرح‌های سلطه‌جویانه و مخرب آمریکا ایستادند؛ فروپاشی و تجزیه امپراتوری آمریکا و غرق شدن آن در جنگ‌های داخلی، عواملی است که نشانگر اتمام شرارت‌ها، خصومت‌ها و مداخلات آن در امور ما به نفع رژیم اشغالگر اسرائیل و پایان فرآیند دزدی ثروت‌های ما با برافروختن آتش جنگ در کشور‌های ماست.

در پایان به رئیس‌جمهور برکنار شده و رئیس‌جمهور بعدی و سایر رؤسا می‌گویم کالای شما به خودتان پس داده شد، از همان جام زهر تلخی که به ما نوشاندید بنوشید، ریاست شما بر جهان رو به پایانی مصیبت‌بار است. به همه آنان که به امید جلب حمایت‌ها و عظمت شما، تریلیون‌ها دلار هزینه کردند تسلیت نمی‌گویم. روزگار همه چیز را نشان خواهد داد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: