کد خبر: ۵۱۷۷۹۷
تاریخ انتشار: ۲۱ دی ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۴

رئیس‌جمهوری ترکیه در جریان دیدار ویدئویی با اورزولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا خواستار همکاری بیشتر در زمینه مبارزه با بحران مهاجرت در سال ۲۰۲۱ میان دو طرف شد و در عین حال بر بر لزوم صدور روادید(ویزا) کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای اتباع ترکیه و برگزاری مذاکرات الحاق کشورش به این اتحادیه تاکید کرد.

به گزارش شفاف، به نقل از یورونیوز، بر پایه بیانیه مطبوعاتی منتشر شده توسط مرکز ارتباطات ریاست جمهور ترکیه، رجب طیب اردوغان در این دیدار مجازی اعلام کرد که اتحادیه اروپا در اولویت دستورکار کشورش قرار دارد و او آینده ترکیه را در عضویت در این نهاد می‌بیند.

خانم فون در لاین نیز با انتشار پیامی توییتری این دیدار را مفید ارزیابی کرد و نوشت:«تبادل نظر خوبی با رئیس جمهوری ترکیه داشتیم. در مورد وضعیت بیماری کووید-۱۹ و احیای اقتصادی و اجرای وظایف شورای اروپا (مصوب) دسامبر ۲۰۲۰ تبادل نظر کردیم.»

رئیس جمهوری ترکیه در این دیدار با تاکید بر تمایل کشورش برای گشایش باب جدیدی در روابط خود با اتحادیه اروپا، سال ۲۰۲۰ را «به‌دلیل هوی ‌و ‌هوس برخی اعضای اتحادیه اروپا و مشکلات ناشی از بهانه‌های مصنوعی این اعضا»، سال خوبی در این زمینه ارزیابی نکرد و پیش‌بینی کرد که شرایط سال گذشته میلادی پایدار نباشد.

ترکیه و اتحادیه اروپا طی سال گذشته میلادی، افزون بر نحوه مدیریت بحران مهاجرت به دلیل فعالیت‌های این کشور در لیبی، اقدام به اکتشاف منابع گازی در مناطق دریایی مورد اختلاف با یونان و حمایت از راه حل دو کشور برای قبرس سال پر تنشی را پشت سرگذاشتند.

اردوغان نخستین گام برای یافتن دستورکار مثبت در روابط مابین ترکیه و اتحادیه اروپا را ‌بروزرسانی توافق‌نامه ۱۸ مارس دانست و ابراز امیدواری کرد کرد که دو طرف بتوانند در سال ۲۰۲۱ همکاری موثری در زمینه مبارزه با بحران مهاجرت داشته باشند.

بر پایه توافقنامه پناهجویی ۱۸ مارس ۲۰۱۶ اتحادیه اروپا متعهد شد تا در قبال اسکان و مراقبت از پناهجویان سوری ۶ میلیارد یورو به ترکیه پرداخت کند.

اردوغان بارها اتحادیه اروپا را متهم کرد که مبلغ وعده داده شده را پرداخت نکرده است. هر چند اتحادیه اروپا همواره این ادعا را رد کرده ولی رئیس جمهوری ترکیه طی سال گذشته میلادی دستور بازگشایی مرزهایش با اروپا صادر کرد که موجب روانه شدن تعدادی از پناهجویان سوری به سمت یونان شد.

رئیس‌جمهوری ترکیه در ادامه این دیدار همچنین بر لزوم روزآمدسازی قرارداد اتحادیه گمرکی، صدور روادید کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای اتباع ترکیه و برگزاری مذاکرات برای الحاق ترکیه به این نهاد تاکید کرد و خواستار بازسازی اعتماد متقابل، شروع دوباره مکانیزم‌های مشورتی، پایان دادن به تحمیل انزوا، اقدامات و اظهارات تبعیض‌آمیز علیه ترکیه شد.

ارودغان در پایان این دیدار پیشنهاد کرد که اجلاس منظم و مذاکرات هیئت‌های عالی‌رتبه ترکیه و اتحادیه اروپا از سر گرفته شود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: