کد خبر: ۵۱۷۸۷۰
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۹ - ۱۷:۳۰

امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران اخیرا اعلام کرده است مازوت برای صادرات کم است و مخازن خالی شده است. ما مشکلی برای صادرات مازوت نداریم. چرا هر کسی در کار دیگری دخالت می‌کند؟!

                          واکنش وزیر نفت به ادعای کم بودن مازوت برای صادرات

به گزارش شفاف، بیژن زنگنه، وزیر نفت در آیین امضای قرارداد مرحله سوم طرح نگهداشت و افزایش تولید نفت به ارزش ۱.۲ میلیارد دلار گفت: در طرح‌های نگهداشت و تولید تصمیم گرفتیم تمام این قرارداد‌ها با پیمانکاران ایرانی امضا شود و پیوستی در آن قرار دادیم که تجهیزات از داخل تامین شود و اکنون به ۷۲ درصد ارزشی ساخت داخل رسیدیم.

تمام منابع طرح‌های نگهداشت و تولید از بازار سرمایه تامین می‌شود که این برای نخستین بار در صنعت نفت است.

این قرارداد‌های در اوج تحریم‌ها و برای ایجاد امید و ایجاد کار برای پیمانکاران و سازندگان داخلی تدوین و امضاء شده است. آرزو‌یم است شرکت‌های استانی تقویت شود.

در دوران تحریم بسیار سختی کشیدم؛ ملت بسیار سختی کشیدند. اما درس‌های بزرگی آموختیم و ظرفیت‌های بزرگی ایجاد شد که نمی‌توانیم درباره جزئیات آن بگویم. اما تحریم‌ها مردنی است.

ما از این ظرفیت‌ها دست نمی‌کشیم. ظرفیت ما برای فروش نفت و دریافت پول نفت اصلا با سال ۹۷ قابل مقایسه نیست. باید از ظرفیت‌هایی که در دوره تحریم ایجاد شده استفاده کنیم.

تولید گاز کشور در سال‌جاری ۶۴ میلیون مترمکعب و اندازه ۲ فاز پارس جنوبی افزایش یافته و ۱۲ درصد مصرف گاز در بخش خانگی افزوده شده است. کسی می‌تواند چنین انرژی را تامین کند؟! هیچ راهی جز صرفه‌جویی وجود ندارد.

امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران اخیرا اعلام کرده است مازوت برای صادرات کم است و مخازن خالی شده است. ما مشکلی برای صادرات مازوت نداریم. چرا هر کسی در کار دیگری دخالت می‌کند؟!

خواهشم این است یک تا دو درجه در مصرف گاز صرفه‌جویی شود. با ادارات دولتی که مصرف بالایی دارند برخورد شده است و استانداران خیلی در این زمینه کمک کردند. ما بحث‌مان مصرف نیست؛ این است که اسراف نشود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: