کد خبر: ۵۱۷۹۱۳
تاریخ انتشار: ۲۳ دی ۱۳۹۹ - ۱۷:۳۰

نماینده کارگران در شورای عالی کار می گوید امسال سال سخت و حساسی برای تعیین هزینه سبد معیشت کارگران داریم و اگر هزینه مسکن و اجاره بها را از آن کسر کنیم، تنها در بخش خوراکی ها بیش از ۷۶ درصد افزایش در سبد معیشت دیده می شود.

به گزارش شفاف، ناصر چمنی با تشریح جزییات دومین جلسه کمیته دستمزد اظهار کرد: قرار بود این جلسه نماینده مرکز آمار ایران با گزارش کاملی از لیست اقلام مصرفی خانوار کارگری حضور یابد ولی این اتفاق نیفتاد و اعلام شد برای آنکه نماینده مرکز آمار آخرین و دقیق ترین گزارش را به کمیته دستمزد ارائه دهد این ماه نیز بگذرد و به بهمن ورود کنیم تا گزارش ۱۰ ماهه سال جمع بندی و ارائه شود.

وی افزود: ما معتقدیم شرایط حاضر به گونه ای است که قیمتها لحظه به لحظه تغییر می کند لذا اگر مرکز آمار ایران گزارش کامل و جامعی از هزینه های ۱۰ ماه گذشته ارائه دهد، به پیش بینی تورم نزدیکتر خواهد بود و بهتر می توانیم هزینه سبد معیشت کارگران را مشخص کنیم.

به گفته نماینده کارگران در شورای عالی کار، لیستی که گروه کارگری از هزینه اقلام مصرفی سبد معیشت کارگران طی ۹ ماه گذشته به دست آورده تنها در بخش خوراکی ها ۷۶.۵ درصد بوده و اگر هزینه مسکن و اجاره بها به آن اضافه شود،  بیش از صد درصد افزایش می شود.

چمنی با بیان اینکه امسال سال سخت و حساسی برای تعیین سبد هزینه معیشت خانوارهای کارگری است، اظهار کرد: مشخص است که گروه کارفرمایی تلاش خواهد کرد که مشکل تراشی کند ولی ما اعتقاد نداریم که کرونا به ضرر کارفرمایان تمام شده است چون بیشتر تولید کنندگان تا آنجا که توانسته اند روی کالاهایشان آورده اند و سود و درآمد بسیاری نصیبشان شده است. چرا قالب پنیری که زمانی تا آخر برج مصرف می کردیم امروز آب رفته و در برابر افزایش قیمتها، کیفیت و کمیت برخی از کالاها پایین آمده است؟

نماینده کارگران در شورای عالی کار در پایان از ارائه گزارش پژوهشهای سازمان تامین اجتماعی در خصوص مزد منطقه ای در جلسه کمیته مزد خبر داد و گفت: قسمت پژوهشهای سازمان تامین اجتماعی مسئولیت تحقیق و پژوهش در خصوص مزد منطقه ای را برعهده گرفته و در این جلسه، گزارش اولیه ای درخصوص چگونگی منطقه ای شدن مزد ارائه کرد که گزارش خوبی بود و در نهایت مقرر شد تا طرح اولیه آن جهت مطالعه در اختیار اعضای کمیته مزد قرار گیرد و نقطه نظرات خود را در این خصوص ارائه دهند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: