کد خبر: ۵۱۷۹۲۲
تاریخ انتشار: ۲۳ دی ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۵
معاون اول رییس جمهور:

وزیر تجارت عراق و رییس کمیسیون مشترک دو کشور بعداز ظهر امروز(سه شنبه) با معاون اول رییس جمهور دیدار کرد.

به گزارش شفاف، اسحاق جهانگیری در این جلسه با تأکید بر حساسیت منطقه خاورمیانه گفت: همکاری همه کشورهای اسلامی و به ویژه همکاری خاص دو کشور ایران و عراق در ایجاد صلح و ثبات در منطقه از اهمیت بسزایی برخوردار است.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به همکاری های سیاسی و امنیتی دو کشور در سطوح مختلف اظهار داشت: مبارزه با داعش نمونه بارزی از همکاری های دو کشور برای ایجاد صلح در منطقه بود و ایران همواره از روند سیاسی و تمامیت ارضی عراق حمایت کرده است.
جهانگیری با بیان اینکه در ایام سالگرد شهادت سپهبد شهید سلیمانی و حاج ابومهدی المهندس هستیم، گفت: این جنایت آمریکا فراموش ناشدنی است و مطمئن هستیم آنچه پارلمان عراق برای خروج نظامیان آمریکا از این کشور تصویب کرد به ثبات و امنیت منطقه کمک می کند.
معاون اول رییس جمهور دیدارها و گفتگوهای مقامات دو کشور را برای توسعه روابط اقتصادی مهم دانست و گفت: باید تلاش کنیم مناسبات اقتصادی فیمابین همانند همکاری های سیاسی و فرهنگی دو کشور و دو ملت ارتقاء یابد.
جهانگیری گفت: هر دو کشور ایران و عراق برنامه های مهمی برای توسعه دارند و باید تلاش کنند با همکاری یکدیگر به ویژه در دوره ای که ویروس کرونا تا حدی مناسبات اقتصادی را مختل کرده است، این برنامه ها را پیش ببرند.
معاون اول رییس جمهور با ابراز خرسندی از آغاز دور چهارم جلسات کمیسیون مشترک دو کشور برای حمایت از روابط اقتصادی فیمابین گفت: این کمیسیون می تواند برای اجرایی و عملیاتی شدن توافقاتی که در سطوح بالای دو کشور به ویژه رؤسای جمهور و نخست وزیر انجام شده است، برنامه ریزی کند.

 جهانگیری با اشاره به دیدارهای رییس کل بانک مرکزی و وزیر نیرو با همتایان عراقی خود اظهار امیدواری کرد: توافقات انجام شده برای بازپرداخت مطالبات و استفاده از دارایی های ایران در کشور عراق هر چه سریعتر نهایی شود.
معاون اول رییس جمهور تأکید کرد: طرح راه آهن شلمچه به بصره و موضوع لایروبی رودخانه اروند از موضوعات مهم و مورد علاقه طرفین در مذاکرات مختلف بوده است که اجرای آن می تواند به گسترش روابط و رفع نیازهای مردم دو کشور کمک کند.
 جهانگیری به موضوع رایگان شدن روادید برای مردم دو کشور و ضرورت استمرار آن اشاره کرد و گفت: کمیسیون مشترک اقتصادی می تواند نسبت به دادن امتیاز به تجار نظیر روادید طولانی مدت تر اقدام کند. حضور بخش خصوصی عراق در این سفر برای رسیدن به زمینه های مشترک همکاری با بخش خصوصی ایران موضوع ارزشمندی است که باید از آن حمایت کرد.
معاون اول رییس جمهور ادامه داد: ‌در سفر دکتر روحانی به بغداد برای افزایش روابط اقتصادی تا سطح 20 میلیارد دلار در آینده هدفگذاری شد و کمیسیون مشترک باید راه های دستیابی به این هدف را برنامه ریزی و تدوین کند.
وزیر تجارت عراق و رییس کمیسیون مشترک دو کشور نیز با اشاره به سفر هیئت بلندپایه عراقی به تهران گفت: این سفر به منظور احیاء کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور انجام شده است تا چارچوب های مشخص را برای فعالیت همه بخش های اقتصادی مشخص کند.
علأ احمد الجبوری با اشاره به اهمیت سفر خود به تهران گفت: بخش خصوصی عراق نیز در کنار بخش دولتی در این سفر حاضر شده است تا گام های بلندتری برای توسعه روابط فیمابین برداشته شود.
وی گفت: درباره موضوعات مطرح شده در این دیدار با رییس جمهور و نخست وزیر عراق گفتگو خواهد کرد تا زمینه اجرای توافقات سفر دکتر روحانی به عراق بیش از پیش فراهم شود.
وزیر تجارت عراق افزود: گسترش روابط اقتصادی دو کشور می تواند اهمیت این دیدارها را به همگان نشان دهد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: