کد خبر: ۵۱۸۱۴۸
تاریخ انتشار: ۲۷ دی ۱۳۹۹ - ۱۹:۲۵

نماینده مردم هرمزگان در خانه ملت گفت: نرخ ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات کالا‌های اساسی باید در نرخ این محصولات در بازار نیز اثر می‌گذاشت، اما این مهم کمتر احساس شده است.

                          اثرات ارز ۴۲۰۰ تومانی در زندگی مردم مشهود نبود

به گزارش شفاف، محمد آشوری در گفت‌وگویی با جمعی از فعالان اقتصادی هرمزگان با بیان این که نگرانی از بابت حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی در بودجه سال آینده عمدتا متوجه بار روانی ناشی از این موضوع است، اظهار کرد: اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی به کالا‌های اساسی در کشور تأثیر خود را بر زندگی مردم بجای نگذاشته و عملا بسیاری از کالا‌هایی که با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد شده، با نرخ روز دلار و یورو که بالای ۳۰ هزار تومان بوده در بازار ارائه شده است.

وی با بیان این که باید اثرات اقتصادی ارز ۴۲۰۰ تومانی به درستی تحلیل و ابعاد مختلف آن روشن شود، افزود: یکی از راهکار‌ها آن بود که گیرندگان ارز دولتی برای واردات کالا‌ها شفاف شود و مشخص شود که چه اجناسی با این ارز به کشور وارد شده و به چه دلیل در بازار با نرخ ۳۰ هزار تومانی و بالاتر فروخته شده است.

نماینده مردم بندرعباس با تصریح بر این که اثرگذاری تصمیمات اقتصادی در زندگی مردم فوری و لحظه‌ای است، اما حمایت‌های یارانه‌ای عملا در زندگی مردم مشاهده نمی‌شود، خاطرنشان کرد: یکی از پیشنهادات ما در بودجه سال آینده کشور آن است که از مشارکت مرزنشینان در رفع برخی کمبود‌های اقتصادی بهره بیشتری برده شود و تجارت ملوانی به طور خاص‌تر و ویژه‌تری دیده شود تا بتوان مرزنشینان را منتفع و در عین برخی مشکلات مرتبط با تحریم‌ها را نیز از این ناحیه رفع کرد.

آشوری همچنین گفت: بودجه ۱۴۰۰ یک شرایط خاصی دارد چرا که دولت یازدهم آن را نوشته و مجلس باید آن را نهایی و برای اجرا به دست دولت دوازدهم بسپارد و اثرات تبعی این بودجه بر بودجه‌های سنواتی دولت دوازدهم اثر مستقیم دارد و لذا دقت نظر ویژه مجلس در این باره به همین خاطر است.

وی واقع گرایی را یکی از تأکیدات مهم مجلس درباره بودجه سال آینده کشور عنوان کرد و بیان داشت: در مورد نرخ ارز در سال آینده، میزان تولید نفت و شکل و شیوه بازتوزیع درآمد‌های حاصل از اداره منافع یارانه‌ای اختلاف نظر‌هایی با دولت وجود دارد که نمایندگان به دنبال حل و رفع آن هستند تا بودجه‌ای برای سال آینده بسته نشود که بار تورمی بیشتری به زندگی مردم وارد کند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: