کد خبر: ۵۱۸۱۵۶
تاریخ انتشار: ۲۸ دی ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۹

حضرت زهرا (س) تنها معصومی است که جانش را برای معصوم دیگر داد تا بهترین الگو برای دفاع از حریم ولایت باشد.

به گزارش شفاف، حجت الاسلام و المسلمین احمد بصیر کارشناس و پژوهشگر دینی در گفت و گویی، درباره ضرورت وجود الگو و معیار در هر جامعه‌ای گفت: یکی از ضروریات بسیار مهم و غیر قابل انکار برای جامعه انسانی با هر مرام و مسلکی و بر پایه هر اعتقادی این است که برای رسیدن به هر مقام و رشدی نیازمند الگو هستند؛ زیرا نیاز به الگو در ذات آدمی نهفته است و هر کدام از مکاتب بشری الگویی را برای رشد مطرح کرده اند حتی برخی در آن‌ها اشخاصی مثل ارسطو و افلاطون را مبنای کار خود قرار داده‌اند و آنان سخنانی در مورد انسان کامل یا به عبارتی الگوی کامل بیان کرده‌اند.

وی افزود: بر همین اساس خداوند بالاترین و کاملترین الگو را خلاصه در نبی اکرم (ص) می‌کند و در آیه ۲۱ سوره احزاب می‌فرماید: «لَقَدْ کَانَ لَکُمْ فِی رَسُولِ اللَّهِ أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ»؛ یقیناً برای شما در [روش و رفتار]پیامبر خدا الگوی نیکویی است.

تفاوت حضرت زهرا (س) با دیگر معصومین در چه بود؟ / تنها معصومی که در دفاع از ولایت به شهادت رسید

این کارشناس مذهبی ادامه داد: نکته بسیار مهمی که در اینجا مطرح می شود، این مطلب است که چرا  امام عصر (عج) بعد از گذشت بیش از ۱۳ قرن مادر گرانقدر خود را الگو معرفی می‌کنند با اینکه خداوند در قرآن رسول خدا (ص) را به عنوان الگو مطرح می‌کند. به علاوه اینکه اگر قرار باشد بین معصومان (ع) کسی الگو باشد، برتر از پیامبر اکرم (ص) نیست که خداوند متعال نیز او را معرفی کرده است.

حجت الاسلام بصیری تصریح کرد: علاوه بر مطلب فوق در مقام بهره گیری از الگو مدت زمانی که دیگر اهل بیت(ع) در قید حیات مادی هستند، بیشتر از حضرت زهرا (س) می‌توانستند از خود سیره و روش ارائه دهند تا بانویی که ۱۸ بهار از خدا بیشتر عمر نگرفته که در این مدت کوتاه ثبت سیره و سنت‌ از ایشان را به حداقل رسانده است.

تفاوت حضرت زهرا (س) با دیگر معصومین در چه بود؟ / تنها معصومی که در دفاع از ولایت به شهادت رسید

وی در پاسخ به این سوال که چرا امام عصر (عج) حضرت زهرا (س) را به عنوان الگو معرفی کردند؟گفت: از آنجا که ما می‌دانیم سخن معصوم بر پایه حکمت است این سخن مطرح است که چرا حضرت زهرا(س) به عنوان الگو مطرح می‌ شود؟ و اگر دقت کنیم متوجه می‌شویم که حضرت زهرا (س) جامع نقش‌های متفاوتی است که هیچ کدام از معصومان ما دارای آن نقش‌ها نبودند.

تفاوت حضرت زهرا (س) با دیگر معصومین در چه بود؟ / تنها معصومی که در دفاع از ولایت به شهادت رسید

این پژوهشگر دینی توضیح داد: به آن بانو «ام ابیها» گفته می‌شود یعنی مادرِ پدر؛ زیرا وقتی که به پیامبر اکرم (ص) در مکه اهانت می‌شود و بر سر او شکمبه گوسفند می‌ریزند، در آن هنگام پیامبر (ص) سر بلند می‌کند و دست‌های کوچکی صورتش را نوازش می‌کند و ثمره قلبش زهرای مرضیه را می‌بیند. از این اتفاقات به کرار صورت می‌پذیرد تا کار به جایی کشیده می‌شود که او «ام ابیها» می‌شود و مانند یک مادر که از فرزند حمایت می‌کند تمام قد از پدرش؛ رسول خدا (ص) حمایت می‌کند و آنجایی که نمی‌تواند با اشک هایش مشایعت و حمایت می‌کند.

تفاوت حضرت زهرا (س) با دیگر معصومین در چه بود؟ / تنها معصومی که در دفاع از ولایت به شهادت رسید

حجت الاسلام بصیری به وجه تمایز حضرت زهرا (س) با دیگر اهل بیت (ع) پرداخت و گفت: وجه تمایز مهمی که حضرت زهرا(س) با دیگر اهل بیت (ع) دارد این است که تنها معصومی است که در دفاع از امام و ولی اش به شهادت می‌رسد. امام زمان (عج) می‌خواهد جهت را در تاریخ مشخص کند که محور همه چیز ولایت است و مادر ما تنها معصوم از میان چهارده معصوم است که در دفاع از اصل نبوت یعنی ولایت به شهادت می‌رسد.

تفاوت حضرت زهرا (س) با دیگر معصومین در چه بود؟ / تنها معصومی که در دفاع از ولایت به شهادت رسید

وی در پایان گفت: در نظام آفرینش انسان بدون الگو نمی‌تواند حرکت کند و هنگامی که ما این را به عنوان مصداق به جامعه عرضه می‌کنیم بحث تربیت و مدیریت محیط خانواده باید مورد عنایت قرار بگیرد و این جا است که می‌بینیم حضرت زهرا (س) در چند بُعد تربیتی زیباترین الگو چه برای گذشتگان و چه امروزی‌ها است به عنوان مثال هنگامی که اباعبدالله (ع) گریه می‌کند و حضرت زهرا (س) مشغول آسیاب گندم هستند، سلمان وارد می‌شود و اجازه می‌خواهد تا حسین (ع) را آرام کند در اینجا حضرت زهرا (س) با یک بیان نقش بی بدیل مادر را در رشد کودک بیان می‌کند که اگر بنا به کمک باشد بهترین کمک به فرزند را مادر می‌کند و در اینجا نقش مادر را برای تربیت و به آرامش رساندن فرزند مطرح می‌کند.

انتهای پیام/

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: