کد خبر: ۵۱۸۳۱۸
تاریخ انتشار: ۰۱ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۵

مدیر عامل یک شرکت دانش بیان گفت: نانو دارو‌های شیمی درمانی برای سرطان‌های پیشرفته استفاده می‌شود.

به گزارش شفاف، مهناز قمی، عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد و مدیر عامل یک شرکت دانش بنیان در گفت و گویی، در خصوص داروهای نانوی ضد سرطان اظهار کرد: زمانی که از نانو داروها صحبت می‌کنیم در واقع منظورمان حامل های دارویی است که به سایز نانو درآمده است.

قمی ادامه داد: در نانو داروها حامل هایی در سایز نانو وجود دارد که کمک می‌کنند تا دارو از نفوذ پذیری و جذب بالاتری برخوردار شود.

او افزود:داروهای گیاهی که معمولا جذب و اثرگذاری کمتری دارند و با ذرات نانوای ترکیب می‌شوند، نه تنها جذب و نفوذشان بطور قابل ملاحظه‌ای افزایش می یابد بلکه از عوارض کمتری برخوردار هستند.

مدیر عامل یک شرکت دانش بنیان گفت: نانو داروهایی که با عنوان ضد سرطان شناخته می شوند در واقع همان داروهای شیمی درمانی مزوتراپی هستند که به دلیل وجود ترکیبات نانویی، هدفمند تر و در عین حال با دوز کمتر و تاثیر بیشتر برای بیمار، تجویز می شوند.

قمی در خصوص عوارض این دارو تصریح کرد: بطور طبیعی برای هر دارو عوارضی وجود دارد اما نانو داروها از عوارض بسیار کمتری نسبت به داروهای معمولی  برخوردار هستند.

این فعال فناور  افزود: نانو داروهای ضد سرطان ایرانی در مقایسه با نمونه های وارداتی، از لحاظ اثرگذاری نه تنها کاملا برابر هستند، بلکه قیمت کمتری هم دارند.

او بیان کرد: ما تا سال های گذشته این دسته از نانو داروهای ضد سرطان را از دیگر کشورها وارد می‌کردیم اما خوشبختانه امروزه صادرات این داروها را به کشورهای دیگر از جمله سوریه و تایلند داریم. ما توانستیم سال گذشته این دارو را در کشور لبنان به ثبت برسانیم.

قمی یادآوری کرد: نانو داروهای شیمی درمانی برای سرطان‌های پیشرفته از قبیل سرطان تخمدان، پستان و برخی از سرطان های پوست استفاده می شود.


انتهای پیام/

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار