کد خبر: ۵۱۸۳۸۱
تاریخ انتشار: ۰۲ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۴

یکی از مهمترین موضوعاتی که مورد توجه رسانه‌های جهان قرار گرفته است، روی کار آمدن رسمی جو بایدن در مقام رئیس‌جمهوری آمریکا و نخستین اقداماتی که انجام داده، است.

به گزارش شفاف، آلبرت کوچویی، گوینده پیشکسوت رادیو هر روز با مرور تیترها و سرفصل‌های رسانه‌های جهان، مهمترین اخبار دنیا را روایت می‌کند.

از مهمترین اخباری که او امروز (دوم بهمن‌ماه) به آن‌ها پرداخته، به شرح زیر است:

_ «وال ستریت جورنال» نوشته است: جو بایدن، آمریکایی را به ارث برد که پیرتر شده و دو قطبی است و از نظر اقتصادی نا ام؛ این میراث رسیده به بایدن است.

_ «واشنگتن تایمز» نیز خاطرنشان کرده است: نخستین فرمان‌های جو بایدن، لغو ممنوعیت سفر و مهاجرت چند کشور مسلمان، پیشکش کردن شهروندی به مهاجران غیرقانونی و برتر از همه زدودن میراث ترامپ و پناه دادن به ونزوئلایی‌ها.

_ «نیویورک تایمز» نوشته است: ترامپ برای آخرین بار کاخ سفید را ترک کرد؛ اما به شکل دیگری وعده بازگشت به شکلی دیگر داد و البته وعده راه‌اندازی حزب تازه میهن‌دوستان. روز نخست را جو بایدن، روز  پاکسازی میراث مانده ترامپ نامید.

_ «گاردین» نوشته است: جو بایدن به مشاوران خود فرمان داد که به همه خط‌ مشی‌های ترامپ پشت کنند؛ این پایان یک دوره تاریخی است.

_ «لوفیگارو» نیز خاطرنشان کرد: آیین سوگند رئیس‌جمهوری آمریکا این بار متفاوت از همه آیین‌های پیشین بود. آیین تحلیف با آتش‌بازی پایان گرفت. سرانجام جو بایدن، پایان یک عصر تاریخی را در کاخ سفید شاهد شد.

_ «ال موندو» نوشته است: سلام بر آغاز دیگر در آمریکا؛ جو بایدن می‌گوید آمریکا به پیمان اقلیمی پاریس، باز خواهد گشت.

_ «فایننشال تایمز» نوشته است: بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس با کنایه‌های انتقادآمیز از ترامپ، جو بایدن را خوشامد گفت. روزنامه‌های سراسر جهان به پیشباز خوشامدگویی به بایدن شتافتند.

_ «واشنگتن تایمز» بیان کرده است: جولین آسانژ و ادوارد سنودن از فهرست عفو ترامپ، حذف شدند. فهرست ترامپ از یکصد نفر به ۷۳ تن رسید. آسانژ و سنودن، افشاگران جنجالی اسرار پنهان بودند.

_ «گاردین» نوشته است: جک ما، بانی امپراتوری تجاری علی‌بابا پس از مدت‌ها برای نخستین بار ظاهر شد .میلیاردر چینی سهامدار عمده گروه تجاری مالی «انت» است.
 
_ «اکونومیست» نیز یادآور شده است: این همه‌گیری، لبخند را از لبان آدم‌ها پنهان کرد. ماسک بر صورت، شکل ارتباط آدم‌ها را هم تغییر داد. از سوی دیگر نیز چینی‌ها، کنترل سخت همه‌گیری از سوی حکومت را پذیرفته‌اند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: