کد خبر: ۵۱۸۵۸۸
تاریخ انتشار: ۰۶ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۲:۰۸

اتحادیه اروپا با تجدیدنظر در سیاست‌های خود در قبال ونزوئلا اعلام کرد از این پس خوان گوایدو را به عنوان «رئیس‌جمهور موقت ونزوئلا» به رسمیت نمی‌شناسد.

                          اتحادیه اروپا روی خوان گوایدو خط کشید

به گزارش شفاف به نقل از یورونیوز، 27 کشور عضو اتحادیه اروپا روز دوشنبه در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند که از این پس خوان گوایدو رهبر مخالفان دولت ونزوئلا را به عنوان «رئیس‌جمهور موقت ونزوئلا» به رسمت نمی‌شناسند اما همچنان او را «طرف ممتاز گفتگو با اتحادیه اروپا» می‌دانند.

به رسمیت شناخته شدن خوان گوایدو به عنوان «رئیس‌جمهور موقت ونزوئلا» از سوی آمریکا و بسیاری از دولت‌های اروپایی این امکان را به وی می‌داد که به منابع مالی مصادره شده دولت قانونی ونزوئلا در این کشورها دسترسی داشته باشد و از این منابع برای تقویت مخالفان دولت نیکلاس مادورو استفاده کند.

خوان گوایدو که در انتخابات پارلمانی اخیر ونزوئلا حتی جایگاه خود به عنوان ریاست مجمع ملی ونزوئلا را از دست داد، از اوایل سال 2019 خود را رئیس‌جمهور ونزوئلا اعلام کرده و برخی کشورهای غربی نیز در ادامه تلاش‌های خود برای فروپاشی ونزوئلا وی را به عنوان «رئیس‌جمهور موقت ونزوئلا» به رسمیت شناخته بودند.

علی‌رغم عقب‌نشینی اتحادیه اروپا از به رسمیت شناختن خوان گوایدو به عنوان «رئیس‌جمهور موقت ونزوئلا»، آمریکا و انگلیس همچنان وی را «رئیس‌جمهور موقت ونزوئلا» می‌دانند.

دولت‌های غربی طی سال‌های اخیر برای سرنگون کردن دولت قانونی ونزوئلا و به قدرت رساندن دولتی هماهنگ با خود در این کشور تلاش زیادی کرده‌اند، اما نیکلاس مادورو رئیس‌جمهور قانونی ونزوئلا که همچنان از حمایت زیادی در کشورش برخوردار است بارها تأکید کرده است که تسلیم فشارهای غرب نخواهد شد و قدرت را به یک دولت دست‌نشانده واگذار نخواهد کرد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار