کد خبر: ۵۱۸۶۲۴
تاریخ انتشار: ۰۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۳

آقازاده گفت: فاز دوم مطالعات بالینی را در اسفند با تولید یک تا دو میلیون دُز و فاز سوم را هم در اردیبهشت با ۱۰ میلیون تن به بالا بهره برداری می‌کنیم.

به گزارش شفاف، عباس آقازاده، رئیس مجمع عمومی نظام پزشکی در ارتباط تلفنی با رادیو‌ گفت‌وگو اظهار کرد: برای تأمین واکسن کرونا در مرحله مهم تاریخی قرار گرفتیم.

او افزود: با وجود تلاش‌های صورت گرفته، اما از سرعت اپیدمی کرونا در کشورمان عقب افتادیم؛ در حقیقت ما از شیوع اپیدمی کرونا در کشور با تأخیر مطلع شدیم و اقدامات پیشگیرانه و فاصله گذاری‌ها را هم دیرتر از آنچه که باید، آغاز کردیم و الان هم اگر برای واکسیناسیون با تحولات دنیا همراه نشویم باز این عقب ماندگی را خواهیم داشت.

ایمنی گله‌ای تئوری ورشکسته ای است

آقازاده بر این باور است که در مقابله با اپیدمی کرونا نمی‌توان به ایمنی جمعی (ایمنی گله ای) امیدوار بود چراکه این یک تئوری ورشکسته‌ای است که در هیچ کشور دنیا جواب نداده است و این فاصله گذاری اجتماعی فعال، استفاده از ماسک و شستن دست‌ها و نهایتا واکسیناسیون است که می‌تواند با اپیدمی کرونا مقابله کند.

رئیس مجمع عمومی نظام پزشکی با اشاره به اینکه خبر واکسیناسیون با شعف و خوشحالی مطرح شد و تبلیغات وسیعی هم برای آن صورت گرفت افزود: این اقدام به معنای شروع واکسیناسیون مردم ایران نیست بلکه صرفاً یک آزمون انسانی بود که مرحله اول آن انجام شد، اما طوری به مردم منعکس کردند که واکسیناسیون در ایران آغاز شده است.

او همچنین درمورد واکسن «آکسفورد» گفت: قرار بود که این واکسن با تأثیرگذاری ۷۵ درصدی در هند تولید انبوه شود، اما در مسیر آزمون‌های انسانی به مشکلاتی برخورد کرد و به مرحله اول برگشت و از بسیاری از شرکت‌ها عقب افتاد لذا خیلی نمی‌تواند مورد تأیید باشد و در دسترس مردم قرار بگیرد.

آقازاده با اشاره به اینکه دولت ایران برای خرید ۱۵ میلیون دوز واکسن ثبت سفارش کرده است، افزود: اگر هیچ اشکالی در آزمون‌های انسانی سطح یک، دو و سه در اردیبهشت و خرداد رخ ندهد در این تاریخ به تولید انبوه واکسن می‌رسیم، اما در غیراین صورت زمان تولید طولانی‌تر می‌شود.

رئیس مجمع عمومی نظام پزشکی معتقد است که در کنار حمایت از تلاش‌ها برای تولید واکسن در داخل باید واکسن مفید و آماده را هم وارد کشور کنیم تا اینکه تولیدات خودمان برای ادامه کار آماده شوند.

استفاده مشروط عموم مردم از واکسن کرونا

در ادامه، حسن جلیلی، مدیر تیم تولید واکسن کرونای ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) گفت: از ۱۲۰ پلت فرم واکسن کرونا در دنیا نزدیک به ۴۰ پلت فرم و ویروس، غیرفعال هستند.

او افزود: برخی کشور‌ها مانند چین فاز سوم را تمام کردند و ما هم در تلاشیم که واکسن کرونا را بر اساس همین پلت فرم و دانش فنی موجود پیش ببریم لذا مشابه استاندارد‌های جهانی عمل کردیم و نتایج و مدارک دال بر موفقیت این پلت فرم را در مرحله پیش بالینی به وزارت بهداشت ارسال کردیم و وزارت بهداشت هم پس از مطالعه دو ماهه این نتایج مجوز مطالعات بالینی را صادر کرد.

مدیر تیم تولید واکسن کرونای ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) اظهار کرد: ما هم مثل سایر کشور‌های دنیا به محض آغاز مطالعات بالینی، سایت تولید انبوه و چند ده هزار تایی را فراهم کردیم.

او افزود: ما فاز دوم مطالعات بالینی را در اسفند ماه با تولید یک تا دو میلیون دُز و فاز سوم را هم در اردیبهشت با ۱۰ میلیون تن به بالا به بهره برداری خواهیم رساند.

جلیلی تأکید کرد: تولید انبوه و صدور اجازه استفاده عموم مردم از واکسن کرونا مشروط به انجام فاز اول و دوم است که این تا اردیبهشت ماه به طول خواهد انجامید و در صورت به نتیجه رسیدن قطعی فاز سوم، واکسن به میزان انبوه تولید خواهد شد.

انتهای پیام/

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار