کد خبر: ۵۱۸۶۸۷
تاریخ انتشار: ۰۸ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۰

نخست‌وزیر مستعفی لبنان از اقدامات خرابکارانه در جریان اعتراضات در طرابلس انتقاد و تأکید کرد، تخریب شهر طرابلس برای ارسال پیام‌های سیاسی کار درستی نیست.

به گزارش شفاف، به نقل از العهد، حسان دیاب، نخست‌وزیر موقت لبنان در نشست کمیته وزارتی برای پیگیری طرح واکسن کرونا گفت: ما فریاد مردم را می‌شنویم و برای اینکه نتیجه را ببینیم به چند روز صبر نیاز داریم. نمی‌خواهیم با تصمیمات عجولانه اقدامی را که درباره قرنطینه اتخاذ کرده‌ایم هدر دهیم. امروز طرح واکسیناسیون وزارت بهداشت را اعلام خواهیم کرد. یک پایگاه اینترنتی نیز برای بررسی درخواست شرکت‌ها ایجاد کرده‌ایم.

وی گفت: کلید راه حل بحران‌ها در لبنان تشکیل دولتی است که اصلاحاتی را که شروع کرده‌ایم تکمیل و اجرایی و مذاکرات را با صندوق بین‌المللی پول پیگیری کند. همچنین طرح اقتصادی را بعد از اصلاحات اجرایی کند. اولویت سیاسی امروز باید تشکیل دولت باشد. از طریق تشکیل دولت می‌توان مقداری از رنج و مشکلات لبنانی‌ها را کاهش داد.

وی گفت: فریاد مردم قابل درک است. لبنانی‌ها با چالش‌های بزرگی روبرو هستند. دولت به رغم وضعیت مالی دشوار به مردم کمک می‌کند. ارتش سری جدید ۴۰۰ هزار لیره کمک را به حدود ۲۵۰ خانواده آغاز کرده است. درست است که این کمک برای رفع نیازهای آن‌ها کافی نیست اما دولت برای کاهش رنج و مشکلاتشان تلاش می‌کند. فرق زیادی بین بیان صادقانه درد مردم و تخریب و تجاوز به املاک دولتی و خصوصی وجود دارد. همچنین فرق زیادی بین مردم نیازمند و سرمایه‌گذاری سیاسی درباره نیازهای آن‌ها و خدشه دار کردن خواسته‌های برحق مردم وجود دارد.

وی گفت: آنچه در دو روز گذشته شاهد آن بودیم شبیه خواسته‌های مردم و بیان رنج‌هایشان نبود. آنچه ما دیدیم تلاش برای ربودن خواسته‌های مردم و بهره برداری از آن در رقابت‌های سیاسی بود. تخریب شهر طرابلس برای ارسال پیام‌های سیاسی کار درستی نیست. جایز نیست مسیرها را به روی مردم ببندیم.

وی افزود: دولت با به آتش کشیدن لاستیک‌ها و بستن مسیرها و تجاوز به اموال دولتی و هدف قرار دادن نیروهای امنیتی و ارتش نه تشکیل می‌شود و نه تعطیل.

دیاب گفت: این اتفاقات رنج و مشکلات مردم لبنان را افزایش می‌دهند. کرونا به سرعت درحال گسترش است و اگر قرنطینه نمی‌کردیم اکنون شاهد فاجعه بودیم. ما شاهد صحنه‌های بسیار دردناکی در خیابان‌ها و بیمارستان‌ها هستیم. قرنطینه سراسری مانع از گسترش کرونا شد و اگر لبنانی‌ها پایبند باشند می‌توانیم پیروز شویم. زندگی مردم برای ما مهم‌تر از هر چیزی است. اقتصاد به روال عادی بازمی‌گردد اما اگر جان مردم از دست برود دیگر بازگشت پذیر نیست.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: