کد خبر: ۵۱۸۷۴۸
تاریخ انتشار: ۰۹ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۸

وزارت امنیت داخلی آمریکا ضمن هشدار نسبت به اینکه حمله مرگبار شش ژانویه به کنگره احتمالا تنها یک حادثه نبوده است، برای نخستین بار به صورت علنی تاکید کرد که آمریکا با تهدید رو به رشدی از سوی افراطگرایان داخلی خشونت‌طلب که با حمله به کنگره جسور شده‌اند، مواجه است.

به گزارش شفاف، به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، در هشدار تروریسم وزارت امنیت داخلی آمریکا به نام هیچ گروه خاصی که ممکن است در حملات آتی دست داشته باشند، اشاره نشده است اما صریحا ذکر شده که انگیزه آنها شامل خشم از انتقال ریاست جمهوری و همچنین دیگر شکایت‌های مطرح شده است که داستان‌های بی‌پایه و اساس و نادرست به آنها دامن زده است؛ اظهاراتی که اشاره صریحی به اتهاماتی است که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا مطرح کرد و تاکید داشت که در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ تقلب شده است.

وزارت امنیت داخلی آمریکا در بیانیه‌ای گفت: این وزارتخانه نگران است که خشونت‌طلبی‌های اواخر سال ۲۰۲۰ در سال ۲۰۲۱ نیز ادامه داشته باشد.

در ادامه این بیانیه آمده است: وزارت امنیت داخلی آمریکا هیچ اطلاعاتی دال بر وجود یک "توطئه ویژه" در اختیار ندارد.

این هشدار به عنوان هشداری نسبت به روندهای در حال توسعه در حوزه تروریسم صادر شده نه هشداری درباره یک حمله قریب الوقوع.

اما یکی از مقامات اطلاعاتی شرکت کننده در تهیه این اطلاعیه گفت: این تصمیم برای انتشار این گزارش از نتیجه‌گیری این وزارتخانه که تحلیف صلح آمیز بایدن در هفته گذشته می‌تواند حس غلطی درباره امنیت ایجاد کند، نشات می‌گیرد چرا که قصد و نیت برای مشارکت در خشونت در بین افراطگرایان خشمگین از نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ از بین نرفته است.

به گفته مقامات کنونی و سابق وزارت امنیت داخلی آمریکا، صدور این هشدار در "بولتن سیستم ملی توصیه درباره تروریسم" تغییر چشمگیری برای وزارت امنیت داخلی آمریکا محسوب می‌شود؛ وزارتخانه‌ای که در دوران ریاست جمهوری ترامپ به اکراه و عدم تمایل برای انتشار گزارش‌های اطلاعاتی یا صدور هشدارهای عمومی نسبت به خطر افراطگرایان داخلی و گروه‌های حامی برتری سفیدپوستان از ترس عصبانی کردن ترامپ متهم شده بود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: