کد خبر: ۵۱۸۷۸۲
تاریخ انتشار: ۱۱ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۵

وزیران خارجه روسیه و جمهوری آذربایجان در تماس تلفنی درباره همکاری دوجانبه و توافق آتش‌بس در قره‌باغ کوهستانی رایزنی کردند.

                          مذاکره روسیه و آذربایجان در مورد توافق قره‌باغ

به گزارش شفاف، رسانه‌های روسیه از تماس تلفنی وزیران امور خارجه روسیه و جمهوری آذربایجان و گفتگو درباره مسائل منطقه خبر دادند.

خبرگزاری تاس روسیه جمعه گزارش داد که «سرگئی لاوروف» در تماس تلفنی با «جیحون بایرام‌اف»، همتای آذربایجانی با او درباره اجرای توافق سه‌جانبه بین روسیه، جمهوری آذربایجان و ارمنستان در مورد قره‌باغ کوهستانی، همکاری دوجانبه و همکاری باکو و مسکو در سازمان ملل متحد و شورای امنیت رایزنی کرد.

جمهوری آذربایجان و ارمنستان بعد از ۴۴ روز درگیری در قره‌باغ کوهستانی با وساطت روسیه ۲۴ آبان (نهم نوامبر)، بر سر آتش‌بس در منطقه قره‌باغ کوهستانی به توافق رسیدند.

براساس این توافق، ارمنستان موظف شد اراضی اشغالی جمهوری آذربایجان را در آغ‌دام، کلبجر و لاچین را تخلیه کرده و کریدوری زمینی از نخجوان به آذربایجان ایجاد کند.

در مقابل جمهوری آذربایجان نیز متعهد شد ضمن توقف عملیات‌های نظامی در قره باغ، کریدور لاچین را برای اتصال قره‌باغ به خاک ارمنستان تضمین کند. شهر آزاد شده شوشا به همراه همه مناطق آزادشده طی ۴۴ روز گذشته هم به جمهوری آذربایجان واگذار شد. روسیه نیز طی این مدت، به عنوان حافظ آتش بس نیرو‌های پاسدار صلح خود را در منطقه قره‌باغ کوهستانی و در امتداد خطوط تماس مستقر کرده است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار