کد خبر: ۵۱۸۷۸۵
تاریخ انتشار: ۱۱ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۶

لویجی دی مایو وزیر امور خارجه ایتالیا روز جمعه اعلام کرد: کشورش فروش هزاران فروند موشک به عربستان و امارات را در التزام رم به صلح در یمن و حمایت از حقوق بشر متوقف کرده است.

                          ایتالیا فروش موشک به عربستان و امارات را متوقف کرد

به گزارش شفاف به نقل از رادیو بین المللی مونت کارلو، دی مایو تاکید کرد: این گام را ضروری می‌دانیم، زیرا پیام آشکار صلح از سوی کشور ماست. برای ما حقوق بشر ضرورتی است که اهمال در آن جایز نیست.

شبکه ایتالیایی صلح و خلع سلاح نیز اعلام کرد تصمیم رم شامل توقف عملیات فروش حدود ۱۲ هزار و ۷۰۰ فروند موشک به عربستان سعودی است.

این موشک‌های متوقف شده بخشی از قراردادی بزرگ‌تر شامل فروش ۲۰ هزار موشک به قیمت بیش از ۴۰۰ میلیون یورو (۴۸۵ میلیون دلار) است که در سال ۲۰۱۶ در دولت چپ میانه رو ماتیو رنتیسی منعقد شد.

رنتیسی که با خروج حزبش (ایتالیا فیفا) از ائتلاف حاکم باعث فروپاشی دولت ایتالیا شد بعد از سفر به عربستان سعودی و اظهاراتش در این باره تحت انتقادات شدیدی قرار گرفت. او به محمد بن سلمان ولیعهد سعودی گفته بود که «پادشاهی عربستان شاهد دوران خیزش جدیدی است».

رژیم سعودی و ائتلاف تحت فرمان آن به ویژه امارات، متهم به کشتار مردم یمن به ویژه کودک کشی گسترده در این کشور هستند و بار‌ها با اعمال نفوذ در نهاد‌های حقوق بشری مانند شورای حقوق بشر سازمان ملل، مانع از درج نام عربستان در فهرست کودک کشان بین المللی شده اند.

در همین حال، قرار گرفتن انصارالله یمن در فهرست گروه‌های تروریستی از سوی دولت سابق آمریکا (دونالد ترامپ) با واکنش گروه‌های حقوق بشری جهان روبرو شده است. صرفنظر از سیاسی کاری دولت‌های آمریکا، عربستان و امارات در چنین اعلامی، نهاد‌های حقوق بشری می‌گویند قرار گرفتن انصارالله یمن در فهرست تروریستی، مانع از کمک‌های بشردوستانه به مردم یمن خواهد شد. نهاد‌های حقوق بشری می‌گویند دستکم ۸۰ درصد مردم یمن، تحت تاثیرشدید از تجاوز ائتلاف سعودی و ویرانی‌های گسترده جنگ، نیاز به کمک فوری دارند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: