کد خبر: ۵۱۸۷۸۷
تاریخ انتشار: ۱۱ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۹

رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران تحولات توافق هسته‌ای را با مقام‌های آلمان، انگلیس و فرانسه بررسی کرد.

بررسی تحولات برجام توسط آمریکا و سه کشور اروپایی
به گزارش شفاف، مالی روز پنجشنبه در گفتگو با مقام‌های آلمان، انگلیس و فرانسه تحولات توافق هسته‌ای را ارزیابی کردند.

به گفته این منبع آگاه، این گفتگو برای جمع بندی پرونده توافق هسته‌ای و ارزیابی وضعیت ذهنی اروپا نسبت به این موضوع صورت گرفت.

به نوشته شبکه خبری سی ان ان، دولت جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه مالی را به عنوان نماینده ویژه آمریکا در امور ایران معرفی و جن ساکی سخنگوی کاخ سفید نیز این موضوع را به صورت رسمی تایید کرد.

ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا برای ایران در حال تشکیل یک تیم متعهد و جذب کارشناسان با بصیرتی با دیدگاه‌های مختلف است.

**انتصاب مالی به عنوان نماینده ویژه برای امور ایران

به گفته پرایس، مالی به عنوان نماینده ویژه برای امور ایران که سوابق موفقی در مذاکرات توافق هسته‌ای داشته، این تیم را رهبری می‌کند و وزیر خارجه اطمینان دارد که وی و تیم او یک بار دیگر قادر به انجام آن خواهد بود.

وقتی که برای اولین بار نام مالی بعنوان گزینه احتمالی بایدن در امور ایران مطرح شد برخی از قانونگذاران جمهوری‌خواه و گروه‌های حامی رژیم صهیونیستی علیه وی موضعگیری کردند، اما برخی از کارشناسان حوزه سیاست خارجی از وی دفاع کردند.

مالی یکی از اعضای اصلی تیم دولت باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین آمریکا بود که در مذاکرات هسته‌ای با ایران حضور داشت.

او در دولت‌های اوباما و بیل کلینتون در سمت‌های مختلفی فعالیت کرد و تمرکز وی بر کشور‌های خاورمیانه و خلیج فارس بود. وی بصورت غیر رسمی مشاور کارزار انتخاباتی بایدن در سال ۲۰۲۰ بود. مالی در حال حاضر رئیس گروه بین المللی بحران است.

مالی درباره خود گفته است: پدربزرگ و مادربزرگ من از سوریه و اروپای شرقی هستند، پدر من یهودی ملی‌گرای عرب اهل مصر بود. من در ایالات متحده متولد شدم و بیشتر دوران جوانی‌ام را در فرانسه زندگی کردم.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: