کد خبر: ۵۱۸۸۷۴
تاریخ انتشار: ۱۳ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۵

پژو ۲۰۶ در ابتدای تولید خود در فرانسه به عنوان پرفروشترین اتومبیل اروپا معرفی گردید در واقع این خودرو با ظاهری زیبا و اسپرت مورد علاقه بسیاری از افراد به خصوص جوانان قرار گرفت. در بررسی پژو ۲۰۶ که دولوکس کار انجام داده مشخص شد که این خودرو برای نخستین بار و در سال 1380 در ایران تولید شد و مورد استقبال قرار گرفت در واقع پژو 206 در ایران سال ها بدون رقیب بود تا با ورود ماشین های چینی به خصوص مدل MVM رقیبی جدی برای این خودرو به جود آمد ولی هم چنان ایران خودرو توانست با تولید تیپ های مختلف از این خودرو، آن را بی رقیب کند.

از آن طرف شاید کم تر کسی فکر می کرد که پس از تولید پژو ۴۰۵، چهار سال بعد این خودرو تبدیل به بهترین خودروی اروپا شود. اگر بخواهیم به بررسی پژو ۴۰۵ بپردازیم ابتدا باید یادآور شویم که این خودرو برای نخستین بار در سال ۱۳۶۹ وارد ایران شد.

هر چند این خودرو توسط ایران خودرو ساخته می شود اما باید بگوییم که نسبت به مدل اروپایی تغییرات زیادی هم در داخل موتور اتومبیل و هم در قسمت بیرونی آن کرده است. ما می خواهیم به بررسی ۴۰۵ ورژن ایرانی که تغییرات زیادی هم کرده است بپردازیم.

بررسی و مقایسه پژو 206با پژو 405

در ادامه همراه ما باشیم تا به مقایسه این دوخودروی پرطرفدار در ایران بپردازیم.

بررسی فضای داخلی پژو 206

از نظر فضای داخلی پژو ۲۰۶ از یک فضای کاملا اروپایی برخوردار است. یکی از بهترین نقاط داخلی مربوط به این خودرو، داشبورد آن است. با بررسی دقیق تر پژو ۲۰۶ متوجه میشوید که داشبورد این خودرو ظاهر بسیار زیبا و دلربایی دارد و از این حیث نقطه قوتی برای آن به حساب می آید.

اما فضای داخلی آن دارای معایبی نیز است که در این جا به آن اشاره خواهیم کرد. از مهم ترین معایب مربوط به این خودرو می توان به محل قرار گیری کلیدهای بالابر شیشه خودرو است. این محل قرار گیری به مانند دیگر خودروها نیست و بر روی درب قرار ندارد. همین مساله یکی از نقاط ضعف مربوط به این خودرو به حساب می آید.

اما مساله دیگری که در ارتباط با بررسی پژو ۲۰۶ صورت گرفت فضای کم داخل کابین آن است. این فضا به خصوص در سرنشینان عقب به یک معضل تبدیل شده به طوری که اگر طرف شاگرد و یا راننده صندلی های خود را بخوابانند دیگر فضایی برای پای سرنشینان عقب وجود ندارد و این مساله به یکی از نقاط ضعف این خودرو تبدیل شده است.

بررسی فضای داخلی پژو ۴۰۵

در ارتباط با بررسی ۴۰۵ آن هم فضای داخلی آن متوجه می شویم که این بخش هماهنگی خوبی با قسمت بیرونی آن دارد. این در حالی است که اتومبیل های وارداتی هم زمان با ورود پژو ۴۰۵ در ایران، فضای بیرونی و داخلی آن از هماهنگی خوبی برخوردار نیست. و این مساله یکی از مهم ترین مزیت های مربوط به پژو ۴۰۵ به حساب می آید که فضای داخلی و خارجی آن از هماهنگی بسیار مطلوبی برخوردار است.

با بررسی پژو ۴۰۵ در بخش داخلی متوجه می شویم که این قسمت از دو دریچه کولر و بخاری به علاوه پنل ساعت، جاسیگاری و پنل سیستم های صوتی تشکیل شده و معمولا رنگ مربوط به قسمت های داخلی سیاه است.

بررسی و مقایسه پژو 206با پژو 405

بررسی فضای بیرونی پژو 206

یکی از مهم ترین دلایل برای موفقیت این خودرو در بازار فروش که هنوز بعد از ۱۵ سال محبوبیت خود را از دست نداده است، ظاهر زیبا و اسپرت آن می باشد. این ظاهر اسپرت به گونه ای است که بعد از ورود این همه اتومبیل لوکس و مدرن هنوز محبوبیت خود را از دست نداده و همه ما پژو ۲۰۶ را به عنوان خودرویی با ظاهر زیبا می شناسیم.

با بررسی بیشتر پژو ۲۰۶ متوجه این قضیه میشوید که پارامترهای مختلفی در بالا بردن این ظاهر زیبا نقش داشته است. یکی از این مشخصه ها چراغ های کشیده جلوی خودرو است، هم چنین کاپوت شیب دار مربوط به این خودرو یکی دیگر از نقاط قوت مربوط به بالا بردن زیبایی این ظاهر می باشد.
ظاهر ایرودینامیکی مربوط به پژو ۲۰۶ بسیار جذاب است و همین مساله باعث کهنه نشدن مربوط به ظاهر این خودرو است.

با بررسی پژو ۲۰۶ تیپ ۲ و تیپ ۵ متوجه تفاوت کوچکی در ظاهر بیرونی آن خواهید شد. یکی از این تفاوت ها مربوط به قاب آینه بغل خودرو است به طوری که در مدل تیپ ۵ قاب سفید رنگی بر روی آینه خودرو وجود دارد در حالی که این قاب بر روی پژو ۲۰۶ تیپ ۲ اغلب به رنگ سیاه است.

هم چنین اگر خواستید که خودروی مورد نظر از کدام تیپ است به آینه بغل سمت شاگرد توجه کنید. در پژو ۲۰۶ تیپ ۵ یک سنسور دمای کوچک بر روی این آینه بغل موجود است که این قضیه در تیپ ۲ وجود ندارد و همین شاخصه کمک می کند که تشخیص دهیم خودروی مورد نظر از کدام تیپ است.

بررسی فضای بیرونی پژو ۴۰۵

در بررسی پژو ۴۰۵ متوجه این قضیه می شویم که فضای بیرونی مربوط به این خودرو یکی از مهم ترین مزیت های خرید آن است. در واقع زمانی این اتومبیل یکی از بهترین خودروهای داخلی از نظر فضای بیرونی است. در واقع این خودرو یکی از زیباترین خودروهای داخلی از نظر فضای بیرونی آن به حساب می آید.

اتاق زیبا و جادار آن یکی از مهم ترین دلایل محبوبیت این خودرو در دهه های اخیر به حساب می آید. با بررسی ۴۰۵ متوجه این مساله شدیم که در مقابل فشار هوا مقاومت ناچیزی دارد و این مساله یکی از مهم ترین مزایای آن به حساب می آید.

اما با بررسی پژو ۴۰۵ متوجه ایراداتی در آن شدیم که در این جا به این معایب اشاره کنیم. از مهم ترین معایب مربوط به فضای بیرونی آن می توان به صاف و یکنواخت بودن درها و گلگیر آن اشاره کرد. این در حالی است که در طراحی جدید خودروهای داخلی جدید سعی بر آن می شود که انحنایی را در قسمت افقی و عمودی در و گلگیر آن در نظر بگیرند.

بررسی پژو ۲۰۶ از نظر رانندگی

وزن این خودرو به نسبت اتومبیل های مشابه دیگر هم چون پژو ۴۰۵ و سمند کم تر است و همین مساله باعث می شود که رانندگی خشکی داشته باشد. اما این قضیه با کمک فنرهای گازی خوب آن تا حد بسیار زیادی مرتفع شده و هم چنین وزن سرنشینان عقب باعث می شود که این مشکل برطرف شود.

اما با بررسی پژو ۲۰۶ متوجه این قضیه خواهید شد که جلوبندی آن ضعیف است و اگر صاحب این خودرو هستید باید در سرعت زیاد مواظب سرعت گیرها باشید چون اگر با سرعت زیادی بر روی این سرعت گیرها بروید مطمئنا جلوبندی ضعیف مربوط به این خودرو شما را با مشکل مواجه خواهد کرد.

به هر حال با رانندگی در پژو ۲۰۶ خواهید دانست که این خودرو در مسیر جاده ای سواری راحتی دارد و همین مساله می تواند پاسخ گوی نیاز شما در ارتباط با یک خودروی استاندارد باشد. اگر در فصل گرم سال بخواهید از کولر این خودرو استفاده کنید متوجه خواهید شد که در هنگام استفاده از آن، قدرت خودرو به صورت چشمگیری افت خواهد کرد و می تواند در این هنگام فشار زیادی به موتور آن وارد شود.

یکی از مهم ترین دغدغه های مربوط به کسانی که به پژو ۲۰۶ علاقه مند هستند به هزینه بالای تعمیرات و نگهداری آن برمی گردد. هزینه زیادی که لوازم یدکی پژو ۲۰۶ دارد موجب این مساله شده که افراد زیادی به جای استفاده از پژو ۲۰۶ که به آن علاقه مند هستند از خودروهای دیگری که هزینه نگهداری و تعمیرات آن پایین تر است استفاده کنند. به هر حال قبل از خرید پژو ۲۰۶ به این مساله حتما توجه کنید که هزینه نگهداری و تعمیرات مربوط به این خودرو بسیار بالاست.

بررسی پژو ۴۰۵ از نظر رانندگی

اما مسلما لذت بردن از رانندگی خودرویی که می خواهیم آن را خریداری کنیم یکی از مهم ترین شاخصه های مربوط به سنجش کیفیت آن است. به همین دلیل امروز در بررسی پژو ۴۰۵ می خواهیم به این مساله بپردازیم که آیا شخص از رانندگی با این خودرو احساس لذت و آرامش می کند یا خیر.

می خواهیم به صورت کاملا تخصصی به رانندگی پژو ۴۰۵ بپردازیم. یکی از مهم ترین فاکتورهای مهم مربوط به این خودرو سیستم تعلیق مربوط به چرخ های آن است. که این سیستم به صورت جداگانه بر روی هر ۴ چرخ آن اعمال می شود و این ویژگی باعث می گردد که تمامی چرخ های خودرو در هنگام رانندگی در مسیرهای جاده ای و کوهستانی بر رو جاده بچسبد و این مساله باعث چسبندگی خودرو بر روی پیچ های تند می شود و باعث می شود که از رانندگی کردن با این اتومبیل احساس لذت و آرامش کنیم.

اما با بررسی پژو ۴۰۵ متوجه مساله دیگری شدیم. یکی از مهم ترین نکات توزیع وزن مربوط به خودرو است که باعث می شود مرکز ثقل این خودرو در قسمت جلویی ان قرار گیرد. این مساله باعث می شود که پایداری خودرو در سربالایی قابل قبول باشد اما در سراشیبی افت در پایداری این خودرو را شاهد خواهیم بود.

بررسی ایمنی پژو ۲۰۶

یکی از مهم ترین مسائل در ارتباط با یک خودرو، ایمنی مربوط به آن است. ایمنی بالای هر خودرو یکی از مهم ترین مزایای مربوط به آن به حساب می آید و این مساله به خصوص در کشورهای پیشرفته و پیشرو در صنعت خودرو از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. با تحقیق و بررسی که بر روی پژو 206 انجام شده متوجه شدیم که این خودرو به نسبت خودروهای هم قیمت آن از ایمنی بیشتری برخوردار است و این مساله یکی از مهم ترین مزایای مربوط به خودرو به حساب می آید. با بررسی های انجام شده بر روی پژو 206 فهمیدیم که این خودرو در تست Euro Ncap 5 ستاره را به دست آورده است و این امتیاز بسیاری خوبی برای پژو 206 به حساب می آید.

از تجهیزات ایمنی مربوط به پژو ۲۰۶ می توان به ایربگ برای راننده و سرنشینان خودرو برای تیپ ۵ به بالا اشاره کرد. این در حالی است که برای پژو ۲۰۶ تیپ ۲ کیسه هوا تنها برای راننده موجود است و البته در مدل های پایین تر از ۹۰ اصلا کیسه هوایی وجود ندارد. ولی در تیپ های بالا تر سعی شده که حداقل از دو کیسه هوا و بیشتر در داخل خودرو استفاده شود.

بررسی ایمنی پژو ۴۰۵

اما مسلما ایمنی خودرو یکی از فاکتورهای مهم برای خرید و یا عدم خرید آن است. در ارتباط با ایمنی پژو ۴۰۵، تجهیزات مناسبی جهت افزایش ایمنی آن به کار برده اند که در بررسی پژو ۴۰۵ به صورت کامل به این تجهیزات و لوازم پرداخته ایم.

بادشکن های جلو یکی از مهم ترین تجهیزات افزایش ایمنی در پژو ۴۰۵ به حساب می آید. در واقع بکار بردن این لوازم باعث افزایش کیفیت رانندگی به خصوص برون شهری و زمانی که باد شدید به اتومبیل در سرعت زیاد به اتومبیل برخورد می کند است. و بررسی ۴۰۵ این مساله را به ما نشان داده است.

اما سپر لبه دار در هنگام بروز تصادفات شدید به افزایش ایمنی سرنشینان خودرو کمک می کند. آینه های دید عقب با زاویه پهن تجهیزات دیگری است که در افزایش ایمنی آن موثر است در واقع استفاده از این آینه باعث افزایش دید رانندگان می گردد و این مساله در کاهش بروز حوادث در هنگام رانندگی جلوگیری می کند.

هم چنین در بررسی ۴۰۵ متوجه این قضیه شدیم که در اطراف درب آن، ضربه گیرهایی طراحی شده که این مساله باعث افزایش استحکام و مقاومت درهای خودرو می شود.

اما مسلما ایمنی مربوط به پژو 405 عاری از هر گونه نقص نیست به صورتی که نداشتن کیسه هوا و ترمز BS از مشکلات عمده مربوط به این خودرو به حساب می آید. هر چند در مدل های جدید مربوط به آن از کیسه هوا و ترمز ABS استفاده می شود اما به هر حال بیشتر مدل های پژو ۴۰۵ این تجهیزات را نداشته اند و این یک نقص برای خودرو به حساب می آید.

 

انواع تیپ های خودرو پژو ۲۰۶

 

پژو ۲۰۶ تیپ ۱:

این خودرو اولین مدل از پژو ۲۰۶ به حساب می آید و سیستم داخلی آن بسیار ساده است. با بررسی آن متوجه می شوید که ساعت دیجیتال، فرمان دو شاخه و سیستم صوتی قدیمی از مهم ترین شاخصه های آن می باشد.

پژو ۲۰۶ تیپ ۲:

این مدل در واقع نسخه بهبود یافته پژو 206 تیپ 1 به حساب می آید. اما هم چنان آینه های دستی دارد. اصلی ترین تغییرات مربوط به این خودرو از سال 1390 به بعد اتفاق افتاد در این زمان ترمز آن تبدیل به ABS شد و هم چنین تعداد ایربگ های آن افزایش یافت.

پژو ۲۰۶ تیپ ۲ از سیستم برق کشی مولتی پلکس بهره می برد تا سال ۱۳۹۰ این خودرو پرفروشترین خودروی خانواده پژو ۲۰۶ به حساب می آمد اما از این سال به بعد و با به میان آمدن پژو ۲۰۶ تیپ ۵، میزان فروش این خودرو جای خود را به مدل تیپ ۵ داد.

خودرو ۲۰۶ تیپ ۳:

با بررسی پژو ۲۰۶ تیپ 3 خواهید دید که این اتومبیل در واقع همان تیپ 5 است، اما موتور این خودرو را باید به تیپ 2 نسبت داد. در واقع این خودرو در زمان خود یکی از آپشنال ترین خودروهای داخلی در بازار ایران به حساب می آمد. از مهم ترین امکانات داخلی مربوط به آن می توان به ترمزهای EBD و ABS اشاره کرد. هم چنین وجود کیسه های هوا برای سرنشینان خودرو یکی دیگر از امکانات اضافه شده به این خودرو به حساب می آید. سیستم تهویه مطبوع خودکار مربوط به این خودرو یکی از مزایای مهم مربوط به آن است و در عصر خود با قیمتی خوب روانه بازار شد.

 

خودرو ۲۰۶ تیپ ۴:

اما وجه تمایز این خودرو نسبت به مدل های دیگر در موتور آن است. موتور آن TU5 نام دارد و این موتور قادر است که قدرتی به اندازه 110 اسب بخار تولید کند. هم چنین با بررسی پژو ۲۰۶ تیپ ۴ متوجه یک تفاوت اصلی دیگر آن خواهید شد. از گیربکس ۵ سرعته اتوماتیک به جای گیربکس دستی در این خودرو استفاده کرده اند و همین مساله قدرت موتور اتومبیل را به شدت افزایش می دهد.

خودرو ۲۰۶ تیپ ۵:

این مدل از خودرو محبوب ترین تیپ خودروهای 206 به حساب می آید. در واقع این خودرو آپشنال ترین و با امکانات ترین خودروی 206 در ایران به حساب می آید. ترمزهای ABS دیسکی 4 کاناله وجه تمایز این خودرو نسبت به مدل های مشابه دیگر است. موتور 1.6 لیتری آن از توان 110 تولید 110 اسب بخار برخوردار است.

خودرو ۲۰۶ تیپ ۶:

پژو ۲۰۶ تیپ ۶ آخرین مدل مربوط به این خودرو به حساب می آید. در واقع در ابتدای تولید این خودرو عدم موفقیت آن را شاهد بودیم و این مساله به دلیل تلفیق گیربکس موتور تیپ ۴ و ۵ خودروی ۲۰۶ بود. در این هنگام تولید کنندگان به این فکر افتادند که از یک گیربکس قوی تر در موتور این خودرو استفاده کنند به همین دلیل از گیربکس قوی ترونیک استفاده شد.

انواع مدل های پژو ۴۰۵

اما می رسیم به آخرین مبحث مربوط به بررسی پژو ۴۰۵ که به معرفی انواع مدل های پژو ۴۰۵ خواهیم پرداخت. بدون شک هنوز این خودرو محبوبیت خود را با توجه با اشباع شدن بازار از خودروهای بی کیفیت چینی از دست نداده است و این موضوع مهمی است که در ارتباط با این خودرو وجود دارد.

1-پژو ۴۰۵ GLX

طراحی اولیه این خودرو توسط شرکت فارینای ایتالیا صورت پذیرفته که بعدها فراری و مازراتی را هم طراحی کرد. در نگاه اول متوجه ظاهر ساده و یکپارچگی بین فضای داخلی و بیرونی اتومبیل هستیم. در واقع پس از بررسی پژو ۴۰۵ متوجه شدیم که این ظاهر ساده در عین حال برای بسیاری از مشتریان هنوز زیباست که باعث کم نشدن محبوبیت آن شده است.

2- پژو ۴۰۵ GLX دوگانه سوز

هیچ گونه تفاوتی از نظر مشخصات فنی موتور و فضای کابین ندارد و تنها از سوخت گاز در این خودرو استفاده می شود. از مهم ترین معایب مربوط به این خودرو می توان به کم بودن فضای صندوق عقب به دلیل اشغال شدن آن توسط کپسول گاز اشاره کرد. هم چنین گشتاور پایین آن نیز یکی دیگر از معایب مربوط به این مدل به حساب می آید.

3- پژو ۴۰۵ SLX

با افزایش محبوبیت در ارتباط با پژو ۴۰۵ ایران خودرو اقدام به ساخت و طراحی مدل دیگری از این خودرو گرفت. بررسی پژو ۴۰۵ تنها مربوط به مدل GLX آن ختم می شود بلکه مدل جدیدی از این خودرو نیز ساخته شد که به SLX معروف است. تغییرات عمده ای در شکل ظاهری و مشخصات فنی مربوط به این مدل جدید از پژو 405 اعمال گردید که بیشتر برای افزایش رضایت مشتریان بود.

بررسی و مقایسه پژو 206با پژو 405

با بررسی ۴۰۵ مدل SLX متوجه شدیم که تفاوت های زیادی با مدل GLX کرده است که از جمله مهم ترین آن ها می توان به دگرگونی ساختار ظاهری چراغ های جلو و عقب خودرو، وجود چراغ مه شکن بر روی سپر خودرو و بادگیر صندوق عقب اشاره کرد.

هم چنین با بررسی پژو ۴۰۵ مدل SLX متوجه می شویم که قدرت موتور این خودرو هم تغییر کرده است. به طوری که از توان 108 اسب بخار برخوردار است که این مساله باعث شده که مصرف سوخت این خودرو نسبت به مدل GLX کم تر شود و این موضوع مهمی برای به صرفه بودن خرید خودرو از نظر اقتصادی با توجه به شرایط امروزی است.

نتیجه گیری

با توجه به توضیحات فوق می‌توان گفت این دو خودرو با آنکه در بسیاری موارد به هم شبیه‌اند اما ۴۰۵ برای مسیرهای جاده‌ای و مسافرت گزینه‌ای مناسبتر و ۲۰۶ جهت حمل و نقل‌های داخل شهری انتخاب جذاب‌تری است. با توجه به این که این دو خودرو از پر فروش‌ترین خودروهای ساخت داخل‌اند، بازار خرید و فروش آنها نیز بسیار داغ‌ است.

 فروشگاه اینترنتی لوازم یدکی دولوکس کار   doluxcar.com یکی از بزرگترین توزیع کنندگان  لوازم یدکی پژو 405 و پژو 206 با ارسال رایگان به سراسر ایران می باشد.

 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: