کد خبر: ۵۱۸۸۹۷
تاریخ انتشار: ۱۳ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۷:۳۸

ما قصد داریم در این مقاله شما را با برخی از مصالح فلزی خام مانند لوله مانیسمان، ورق رنگی و نحوه محاسبه قیمت میل گرد آشنا کنیم.

لوله مانیسمان یا لوله های بدون درز

لوله های مانیسمان با نام دیگر لوله های بدون درز، یکی از پرکاربردترین لوله های فلزی هستند.از این لوله ها در صنایعی مثل نفت و گاز و پتروشیمیاستفاده میشوند. در فرآیندساختاین لوله ها از هیچ گونه درز جوشی استفاده نمی شود.در واقع لوله به شکلیکپارچه از شمش تولید می گردد.

این لوله های بدون درز، با سایز نامی قطر(NPS)  در رده ضخامت (SCHEDULE) شناخته شده و در شاخه های 6 متریدر رده های سبک 40،80و160 تولیدشده است. استانداردهای آلیاژیمانیسمانبر اساس ASTM A106، ASTM A53و API 5L است.در زمینه استاندارد های ابعادی این لوله بر مبنای ASME B36.10, ASME B36.19 است. لوله های بدون درز چینیدر سایز های 1/2 تا 16 اینچتولید شده است. وظیفه اصلی لوله انتقال سیالات از نقطه ای به نقطه دیگراست. این لوله های فلزی در دو طول 6 متر و 12 متر تولیدشده است.ولی عموما طول 6 متر آن پرکاربرد تر است.

مصالح پرکاربرد در ساخت و ساز

آرایش لبه های لوله مانیسمان

آرایش لبه هایاولی و نهایی لوله مانیسمان به شکل BEVELING طراحی شده است.در اصطلاح فارسی به حالت لبه پخ خورده گفته شده است.پس از طیشدن فرآیند تولید لوله به وسیله دستگاه تراشکاری لبه های ابتدایی و انتهایی لوله تراش داده می شود. در نهایت به حالت ( / ) تبدیلخواهد شد. دلیلانجام این فرایند برای جوشکاریاست. چرا که جوشکاری لوله مانیسمان به روش BUTTWELD صورت میگیرد.

 

ضخامتلوله مانیسمان

این لوله ها در ضخامت هایمتنوعی تولید میگردد. ضخامت لوله هایمانیسمان را در طی فرآیند نورد کردن مشخص می کنند.به وسیله تعیین میزان نورد و انواع غلتک ها نهایتا به ضخامت استاندارد مورد نظر می رسند.

ضخامت لوله مانیسمانرایجشامل موارد زیر هستند:

 • لوله های مانیسمان sch20
 • لوله های مانیسمانsch40
 • لوله های مانیسمانsch80

این لوله هابر اساس سایز مشخص دارای ضخامت های متفاوت هستند.در واقع بر اساس استاندارد تعریف شده ASME B36.10ضخامت را بر مبنای میلی متر استخراج میکنند.به عنوان مثال لوله بدون درز در سایز 1 اینچ، نوع sch40 دارای ضخامت 3.38 میلی متر است که این لوله در نوع sch80با ضخامت 4.5 میلی متر تولید می شود.

 

وزن تقریبی رول‌های ورق رنگی و بندل‌های فابریک

وزنحدودی رول‌های رنگی از 4 تا 9 تن هستند. رول‌های رنگی دارای تلرانس وزنیحدود 3 تن دارند.در هنگام خرید کالا میبایست این نکته را در نظر داشته باشید. در رابطه با بندل‌های فابریکهم می توان گفت وزن این بندل‌ها معمولا 2 تا 4 تن خواهد بود. انواع فرمینگ‌های روی ورق رنگی شامل موارد زیر هستند:

 • فرمینگ‌هاسینوسی
 • فرمینگ‌هاکرکره‌ای
 • فرمینگ‌هاشادولاین
 • فرمینگ‌هاذوزنقه
 • فرمینگ‌هاطرح سفال
 • فرمینگ‌هاپالرمو
 • فرمینگ‌هادامپا
 • فرمینگ‌هالمبه
 • فرمینگ‌هازیر پانلی(کانکس)
 • فرمینگ‌هاجنوا
 • فرمینگ‌هاسفال ایتالیایی

دیگر طرح‌ها و خمکاری‌هایی که در بازار موجود است در بعضی از موارد با ثبت سفارش از سوی مشتری توسط شرکت ها قابل انجام است.

مصالح پرکاربرد در ساخت و ساز

حداقل و حداکثر ضخامت‌های ورق رنگیتولید شده

ورق‌های رنگی موجود در بازار رد حال حاضر از ضخامت 0.16 میلیمتر شروع می شود و حداکثر تا 0.7 میلیمترمی سد. ولی امکان وجود دارد به صورت سفارشیاز طریق برخی کارخانه‌ها در حجم‌های درخواستی بالا، این ورق ها را با ضخامت های بالاتر سفارش داد و در صورت پذیرش آن توسط کارخانه تولید شود.

شرایط خرید ورق رنگی به صورت برش خورده و صاف

در صورت تقبل سفارش از سوی کارخانه امکان برش ورق رنگی به شکل صاف وجود دارد. ولی به دلیل امکان ایجاد شدن خط و خراش روی رنگ ورق ها و محدود بودن مراکزی که ارائه این نوع برش را قبول کنند، معمولا این طور پیش بینی خواهد شد که قیمت تمام شده سفارش شما در مقایسه با قیمت تمام شده ورق فرم شده، بالاتر خواهد بود.

 

افزایش قیمت میلگرد در هفته های جاری

نرخ روز میلگرددر هفته جاری روندی صعودی را در پیشداشته است. در شاخص مارجین حوزه شمش القایی، در طی هفته گذشته و هم زمان شدن با شروع بارندگی های فصلی و برف و سرما به علت عقب ‌نشینی و کاهش یافتن قابل توجه تقاضای میلگرد صعود پیدا کرد.

همچنین شاخه های انتهایی زنجیرهعرضه و همزمانیآن با منفی شدن چندین متغیر تاثیر گذار بازار، همچون روند کاهش نرخ دلار و از جهت دیگر محدود شدن بیش از حد منابع در دسترس قراضه آهن به علت شرایط نابسامان آب و هوای و ادامه این روند رقابتیدر حوزه شمش برایدریافت منابع بیشتراز این کالا علی رغم افت بازار در تقاضای محصولات نهایی، از تمامی جهات تحت فشار قرار گرفت.

به گونه ای که طی هفته گذشته قیمت میلگرد کاهشی بوده است. حتیکم تر از نقطه سر به سر ویا مینیمم خود در کانال 300 تومانی به طی کردن روند منفی ادامه داده است. فعالیت های این حوزه جهت مساعد شدن شرایطفعلی بازار برای جبران این وضعیتسر انجامی نداشت.

نهایتا پس از بهبود تدریجی شرایط آب و هوا در تاریخ روز چهارشنبه هفته گذشته، با بهبود نسبیسطح تقاضاهای پایین دستی و مقارن شدن آن، با تغییر روند افزایشی نرخ دلار و تاثیر مثبتی که بر بازار کالایی داشت، وضعیت فعلی را جهت تغییر روند موجود از یک شیب منفی به جهت مثبت بازار شمش القاییهدایت کرد.

نتیجه این عوامل نهایتا فرجام این سناریوبود. طی روزهایاخیر درهفته گذشته تا به امروز، شاهد افزایش حدود 3 الی 4 درصدی ویا حدود مبلغ 70 الی 80 تومان افزایش متوسط شاخص نرخ شمش حوزه القاییبوده ایم. بازگشت دوباره مارجین این حوزه به رنج کانال 400 تومانی بود.

مصالح پرکاربرد در ساخت و ساز

جمع بندی

لوله های مانیسمان در صنایعی مثل نفت و گاز و پتروشیمی استفاده می شوند. در فرآیند ساخت این لوله ها از هیچ گونه درز جوشی استفاده نمی شود. در واقع لوله به شکل یکپارچه از شمش تولید می گردد.این لوله ها در ضخامت های متنوعی تولید می گردد و در طی فرآیند نورد کردن مشخص می کنند. به وسیله تعیین میزان نورد و انواع غلتک ها نهایتا به ضخامت استاندارد مورد نظر می رسند.

ورق‌های رنگی موجود در بازار رد حال حاضر از ضخامت 0.16 میلیمتر شروع می شود و حداکثر تا 0.7 میلیمتر می سد. ولی امکان وجود دارد به صورت سفارشی از طریق برخی کارخانه‌ها در حجم‌های درخواستی بالا، این ورق ها را با ضخامت های بالاتر سفارش داد.

طی هفته گذشته قیمت میلگردکاهشی بوده است. حتی کم تر از نقطه سر به سر و یا مینیمم خود در کانال 300 تومانی به طی کردن روند منفی ادامه داده است. فعالیت های این حوزه جهت مساعد شدن شرایط فعلی بازار برای جبران این وضعیت سر انجامی نداشت.

 

پیشنهاد ما به شما برای خرید انواع آهن آلات ساختمانی، فروشگاه آنلاین آهن آلات شهر آهن است زیرا با توانایی فراوان خود تجربه ای فراموش نشدنی از خرید را برای شما رقم خواهد زد.
مقاله برگرفته از وب سایت فروشگاهی شهر آهن به آدرس وب سایت https://www.shahrahan.com/

 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار