کد خبر: ۵۱۸۹۰۶
تاریخ انتشار: ۱۳ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۹:۴۷

دبیرکل اتحادیه عرب و رئیس کمیسیون اتحادیه آفریقا امروز (دوشنبه) نهمین نشست همکاری عمومی مشترک را آغاز کردند. اتحادیه عرب اظهار کرد، از حقوق مصر و سودان در آب‌های نیل حمایت کرده و در پیامی از اتیوپی خواست حقوق مصر و سودان را تضمین کند.

به گزارش شفاف، به نقل از سایت شبکه روسیا الیوم، احمد ابوالغیط، دبیرکل اتحادیه عرب نقش این اتحادیه در نظارت بر مذاکرات بین مصر، سودان و اتیوپی در خصوص سد النهضة را ستود و ابراز امیدواری کرد که این مذاکرات منجر به هدف مطلوب خود شده و به توافق قانونی، الزام‌آور و منصفانه با رعایت منافع طرف‌ها دست یافته شود و فرآیند آبگیری و راه‌اندازی این سد به دور از اقدامات یک‌جانبه انجام و حقوق آبی مصر و سودان حفظ شود.

ابوالغیط در جریان سخنرانی خود در این نشست خواستار تقویت همکاری مشترک، فعالیت صحیح برای حل نزاع‌ها و بحران‌های کشورهای عربی و آفریقایی شد.

وی همچنین تصریح کرد: برادران ما در لیبی همچنان از تفرقه و دودستگی رنج می‌برند و ما باید برای تکمیل حقوق و مزایای روند انتقال سیاسی، اجرای توافق آتش‌بس، ایجاد نقشه راه برای رسیدن این کشور به مرحله برگزاری انتخابات ریاستی و قانون‌گذاری در کنار آنها بایستیم.

دبیرکل اتحادیه عرب همچنین اظهار کرد، روند انتقالی مهمی در سودان وجود دارد و نیاز به حمایت و کمک مؤثر و ادامه‌دار کشورهای عربی و آفریقایی و همچنین بین‌المللی دارد تا بتواند حقوق و مزایای توافق شده بر سر آنها تکمیل، احکام توافق جوبا برای صلح اجرا و ستون‌های امنیت و ثبات در تمامی اراضی آن تثبیت و چشم‌انداز رشد و توسعه و بهبود وضعیت اقتصادی برای مردم آن باز شود.

وی نسبت به حل تنش‌های موجود یا در حال ظهور در مکان‌های دیگر منطقه از جمله بحران مرزی سودان و اتیوپی و عدم هرگونه درگیری نظامی بین دو طرف ابراز امیدواری کرد. او افزود: اتیوپی باید برای تضمین حقوق سودان و مصر در آب‌های رود نیل عاقلانه رفتار کند.

نشست بین دو اتحادیه عرب و آفریقا در پایتخت گینه در نوامبر ۲۰۱۶ برگزار شده بود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: