کد خبر: ۵۱۹۰۳۴
تاریخ انتشار: ۱۸ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۷

نخستین کاوشگر میان سیاره‌ای چین با نزدیک شدن به مریخ، نخستین تصویر خود از این سیاره را به زمین مخابره کرد.

به گزارش شفاف، فضاپیمای چینی "Tianwen-1" مرداد ماه امسال به مقصد مریخ به فضا پرتاب شد و حالا پس از تقریباً 7 ماه در نزدیکی سیاره سرخ قرار دارد؛ سازمان ملی فضایی چین (CNSA) نخستین تصویر گرفته شده از مریخ توسط این فضاپیما از فاصله 2.2 میلیون کیلومتری را منتشر کرد و از عملکرد صحیح تمام سیستم‌های آن خبر داد.

"Tianwen-1"  تا روز جمعه حدود 1.1 میلیون کیلومتر با مریخ فاصله دارد و چهار روز دیگر (10 فوریه) وارد مدار آن شود؛ این فضاپیمای 5 تنی در حدود 465 میلیون کیلومتر را طی کرده و همین فاصله بسیار زیاد به معنای تأخیر حدوداً 10 دقیقه‌ای در برقراری ارتباط است.

علم و تکنولوژی , علمی , اخبار هوا و فضا ,

"Tianwen-1" پس از قرار گرفتن در مدار مریخ برای ارسال فرودگر و کاوشگر بر سطح آن آماده می‌شود؛ این فضاپیما ابتدا از محل فرود در اطراف منطقه‌ای به نام Utopia Planitia نقشه‌برداری کرده و سپس برای ارسال کاوشگر در ماه مه (حدوداً چهار ماه دیگر) آماده خواهد شد.

چین هنوز اسمی برای مریخ‌نورد این مأموریت انتخاب نکرده و در حال حاضر با برگزاری یک نظرسنجی عمومی به دنبال انتخاب اسم آن است؛ این کاوشگر 240 کیلوگرمی مجهز به پنل خورشیدی در صورت فرود موفق بر سطح بهرام خصوصیات خاک و احتمال وجود آب یخ‌زده در سطح آن را با تجهیزات مختلف خود مطالعه می‌کند و در عین حال مدارگرد "Tianwen-1" با استفاده از دوربین‌های رزولوشن بالا و رادار سطح آن را بررسی خواهد کرد.

جدیدترین خبرها و تحلیل‌های ایران و جهان را در صفحه اینستاگرامی تسنیم بخوانید. (کلیک کنید)

جدیدترین خبرها و تحلیل‌های ایران و جهان را در کانال تلگرامی تسنیم بخوانید. (کلیک کنید)

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: