کد خبر: ۵۱۹۱۱۹
تاریخ انتشار: ۱۹ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۹:۰۳

نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با اشاره به ضرورت تنقیح قوانین مازاد، گفت: مجلس دهم گام جدی در این زمینه برداشت، اما حداقل ۷ هزار قانون دیگر در کشور باید نسخ شود.

                          حداقل ۷ هزار قانون در کشور باید نسخ شود

به گزارش شفاف، حسن نوروزی در توضیح ضرورت تنقیح قوانین زائد و مازاد، گفت: مجلس دهم موضوع تنقیح قوانین را به طور ویژه در دستور کار قرار داد و حدود 2 هزار قانون در کمیسیون قضایی و حقوقی نسخ شد. در مجلس یازدهم این موضوع در دستور قرار گرفته است.

نایب رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی در مجلس شورای اسلامی افزود: یکی از مشکلات نظام حقوقی ایران، وجود قوانین و مقررات فراوان، متعارض، کهنه و قدیمی است که موانعی را در اجرا ایجاد کرده است. بر اساس اصلاحات آیین نامه داخلی مجلس، در تمامی قوانین جدید بر نسخ تمامی قوانین همان موضوع اشاره می‌شود اما با این وجود هنوز قوانین متعددی در حوزه‌های مختلف وجود دارد که باید تنقیح شود.

وی تصریح کرد: هیات رئیسه مجلس باید با جرأت و صلابت موضوعات مختلف را تفکیک و به کمیسیون‌های تخصصی مختلف اعلام کند تا پس از بررسی کار تنقیح قوانین انجام شود. متاسفانه ما با انباشت قوانین در حوزه قاچاق، شوراها و شهرداری‌ها، قضایی و حقوقی اعم از جزایی، کیفری و مدنی روبه رو هستیم که باید تنقیح شود.

نوروزی با بیان اینکه حداقل 7 هزار قانون دیگر در کشور وجود دارد که باید نسخ شود، گفت: خیلی از قوانین در گذشته می بایست نسخ می شد اما به این موضوع پرداخته نشد. این اقدام تاثیر قوانینی که در سال های اخیر تصویب شده را دو چندان می‌کند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار