کد خبر: ۵۱۹۱۴۷
تاریخ انتشار: ۲۰ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۹:۱۵

وزیر امور خارجه ایران در مصاحبه‌ای گفت که آمریکا باید ضمانت‌هایی بدهد که اقداماتی نظیر آن چیزی که دولت آمریکا اتخاذ و طی آن توافق هسته‌ای را نقض کرد، تکرار نشود.

                          ظریف: آمریکا تضمین دهد اقدامات ترامپ تکرار نمی‌شود

به گزارش شفاف، «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران در مصاحبه‌ای گفت که آمریکا باید ضمانت‌هایی بدهد که اقداماتی نظیر آن چیزی که دولت آمریکا اتخاذ و طی آن توافق هسته‌ای را نقض کرد، تکرار نشود.

وی که با سی‌ان‌ان مصاحبه می‌کرد، گفت: «تاریخ ۲۱ فوریه (۳ اسفند) ضرب‌الاجل ایران برای پایبندی به پروتکل الحاقی در توافق هسته‌ای است.»

ظریف در ادامه گفت که توقف پایبندی به پروتکل الحاقی به معنای بسته شدن کامل در‌ها برای احیای توافق هسته‌ای نیست.

وزیر امور خارجه ایران تاکید کرد که ایران هرگز از توافق هسته‌ای خارج نشده بلکه برخی از تعهدات خود را کاهش داده است.

وی تاکید کرد که توافق هسته‌ای هرگز قابل مذاکره نبوده، چون پیشتر به طور کامل درباره مذاکره شد.

مقام‌های دولت جو بایدن در روز‌های گذشته اعلام کرده‌اند که قصد دارند آمریکا را به توافق هسته‌ای برجام بازگردانند. آمریکا اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۷ با نقض تعهداتش از این توافق مورد تأیید شورای امنیت سازمان ملل متحد خارج شد.

با وجود این، دولت جدید آمریکا هنوز ساز و کار خود برای بازگشت به توافق هسته‌ای را اعلام نکرده است. اعضای تیم بایدن در اظهاراتی مبهم می‌گویند قصد دارند از بازگشت به برجام به عنوان مبنایی برای «قوی‌تر و طولانی‌تر کردن» توافق هسته‌ای استفاده کنند.

مقام‌های دولت بایدن در حالی برای بازگشت مجدد به برجام ابراز تمایل کرده‌اند که در مناسبات مختلف برای این بازگشت شرط‌گذاری کرده‌اند و اخیراً نیز «آنتونی بلینکن» وزیر امور خارجه آمریکا تأکید کرد که هنوز راه طولانی برای بازگشت کامل به برجام وجود دارد.

مقام‌های جمهوری اسلامی ایران بار‌ها تأکید کرده‌اند که ایالات متحده به علت خروج از برجام ملزم هستند گام اول را بردارند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: