کد خبر: ۵۱۹۲۵۱
تاریخ انتشار: ۲۱ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۴

رئیس کانون‌عالی بازنشستگان خبر داد که مصوبه تامین اجتماعی برای اصلاح احکام همسان سازی حقوق بازنشستگان مشاغل سخت را دریافت کردیم؛ آیا این مصوبه اعمال می شود؟

                          روی خوش به بازنشستگان مشاغل سخت

به گزارش شفاف، به نقل از روزنامه خراسان، مصطفی عبدالهی- این‌که سازمان تامین اجتماعی تصمیم گرفته است به مطالبه ۴۰۰ هزار کارگر بازنشسته مشاغل سخت و زیان‌آور پاسخ مثبت بدهد و اجحاف صورت‌گرفته به آن‌ها در طرح همسان‌سازی را رفع کند، خبر خوشی است که در صورت نهایی‌شدن، ۴۰۰ هزار خانواده را خرسند خواهد کرد.

ماجرای اجحاف چه بود؟

طرح خوب و اثرگذار همسان‌سازی حقوق بازنشستگان که امسال اجرایی شد، دو مشکل مهم داشت که با وعده‌های داده‌شده مسئولان، هردو مشکل در حال حل‌شدن است.

اولین و مهم‌ترین آن، نامتناسب‌بودن میزان افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در مقایسه با بازنشستگان کشوری و لشکری بود و این تفاوت محسوس، نارضایتی‌ها را به همراه داشت. سرانجامِ گلایه‌ها و اعتراضات نمایندگان ۳.۶ میلیون بازنشسته تامین اجتماعی این بود که نمایندگان مجلس و مسئولان دولتی قول دادند دومین مرحله همسان‌سازی حقوق این بازنشستگان در سال ۱۴۰۰ اجرایی خواهد شد. اما مشکل دومی هم وجود داشت؛ ۴۰۰ هزار بازنشسته مشاغل سخت و زیان‌آور (از جمله کارگران معدن، کارگران شاغل در حفر قنوات و چاه‌ها، کارگران در معرض سقوط از ارتفاع و...)، که طبق قانون به دلیل سختی کار با ۲۰ سال سابقه بازنشسته می‌شوند و در ازای آن حق بیمه بیشتری هم پرداخت می‌کنند، در زمان اجرای همسان‌سازی مورد کم‌لطفی قرار گرفتند؛ چراکه سختی کار آن‌ها لحاظ نشد و فقط همان ۲۰ سال پرداخت حق بیمه را برای محاسبه میزان افزایش حقوق‌شان در نظر گرفتند. گلایه‌ها و پیگیری‌های این بازنشستگان منجر به آن شد که سازمان تامین اجتماعی، در گام اول با احتساب ۴ درصد اضافی پرداخت بیمه، سال‌های سنوات آن‌ها را به جای ۲۰ سال به حدود ۲۳ سال افزایش دهد، اما این اقدام کافی نبود، چون باز هم ۷ سال از حق قانونی آن‌ها در فرمول همسان‌سازی به حساب نمی‌آمد.

حالا، اما خبر رسیده که سازمان تامین اجتماعی گام دوم را هم برای حل این مشکل همسان‌سازی برداشته است.
بیات: مصوبه را دریافت کردیم

روز گذشته بود که «علی‌اصغر بیات»، رئیس کانون‌عالی بازنشستگان تامین اجتماعی، این خبر را اعلام کرد که: «مصوبه هیئت امنای سازمان تامین اجتماعی را برای اصلاح احکام متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان مشاغل سخت و زیان‌آور دریافت کردیم و پیش از پایان سال جاری، احکام حقوقی این بازنشستگان صادر می‌شود». بیات در گفتگو با باشگاه خبرنگاران تصریح کرد: «شرایط برای بازنشستگان مشاغل سخت و زیان‌آور با ۲۰ سال سابقه باید همانند بازنشستگان مشاغل عادی با ۳۰ سال سابقه باشد و محاسبات متناسب‌سازی بر اساس ۳۰ سال سابقه انجام شود». بیات با اشاره به پیگیری‌ها و رایزنی‌ها برای گرفتن این حق بازنشستگان گفته است: «در ابتدا اعلام کردند متناسب‌سازی بر اساس میزان پرداختی این بازنشستگان اجرا می‌شود، اما در نهایت با پیگیری کانون‌عالی بازنشستگان و جلسات متعدد با وزیرکار و مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی، مصوبه هیئت امنای سازمان تامین اجتماعی را برای اصلاح احکام آن‌ها دریافت کردیم».

دهقان‌کیا: منتظر دستور مدیرعامل بودیم

«علی دهقان‌کیا» رئیس کانون بازنشستگان تأمین اجتماعی تهران هم در گفتگو با خراسان در این‌باره می‌گوید: «برای حل این مشکل، کانون‌عالی بازنشستگان و همچنین کانون‌های استانی پیگیری‌های جدی داشتند که خوشبختانه توانستند نظر مثبت مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی را هم جلب کنند». دهقان‌کیا می‌افزاید: «طبق آخرین خبر‌هایی که داشتیم، قرار بود دستور مدیرعامل برای این موضوع صادر شود تا بازنشستگان مشاغل سخت و زیان‌آور مشابه دیگر بازنشستگان بتوانند از سابقه کار قانونی خود در محاسبات همسان‌سازی بهره‌مند شوند». خبر‌های دریافتی خراسان حاکی است، طی روز‌های آینده جلسات نهایی اجرایی‌شدن این مصوبه با حضور کارشناسان سازمان تامین اجتماعی و کانون‌عالی بازنشستگان برگزار خواهد شد تا تصمیم آخر درباره این موضوع اخذ شود؛ تصمیمی که به نظر می‌رسد با توجه به نظر موافق مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی، به اصلاح همسان‌سازی حقوق ۴۰۰ هزار بازنشسته مشاغل سخت و رضایتمندی ۴۰۰ هزار خانواده منجر خواهد شد.

گفتگو
دبیر کانون: تا اعمال نشود نهایی نیست

اما «محمد اسدی» دبیر کانون‌عالی بازنشستگان تامین اجتماعی، کمی محتاط‌تر در این‌باره اظهارنظر می‌کند. اسدی در گفتگو با خراسان می‌گوید: «سازمان تامین اجتماعی مستندات و دفاعیات اعضای کانون‌عالی را پذیرفته و قبول کرده است که همسان‌سازی حقوق بازنشستگان مشاغل سخت و زیان‌آور اصلاح شود، اما من معتقدم تا زمانی که این موافقت‌ها رسمی و قطعی نشده و در احکام لحاظ نشود، نمی‌توان آن را نهایی دانست و باید منتظر آن زمان بود».

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: