کد خبر: ۵۱۹۲۵۸
تاریخ انتشار: ۲۱ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۰:۰۰

بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس و آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان در تماس تلفنی، پیرامون تحولات بین‌المللی از جمله توافقنامه هسته‌ای ایران گفت‌وگو کردند.

                          گفتگوی جانسون و مرکل با محور برجام


به گزارش شفاف، بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس و آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان در تماس تلفنی، پیرامون تحولات بین‌المللی از جمله توافقنامه هسته‌ای ایران گفت‌وگو کردند.

 

آن‌ها همچنین درباره وضعیت افغانستان، لیبی و همه‌گیری کرونا نیز بحث و تبادل نظر کردند.آن‌ها با اشاره به برنامه جهانی کواکس برای تسهیل دسترسی کشورهای فقیر به واکسن کرونا، بر اهمیت حمایت از آن تاکید کردند.

مرکل و جانسون درباره تلاش‌ها برای مقابله با تغییرات آب و هوایی و کاهش ضایعات کربنی نیز گفت‌وگو کردند. بر اساس این گزارش بوریس جانسون نقش مهم آلمان را در چارچوب روابط دوجانبه و به عنوان متحد ناتو برای همکاری در زمینه‌های یاد شده مورد تاکید قرار داد.

رهبران دو کشور در بخشی دیگر از این گفت‌وگوی تلفنی، بازداشت الکسی ناوالنی چهره منتقد دولت ولادیمیر پوتین را محکوم کردند. نخست وزیر با تکرار ادعای برخورداری روسیه از سلاح شیمیایی نوویچوک تصریح کرد که دولت مسکو باید ضمن علنی کردن این موضوع به تعهداتش ذیل کنوانسیون تسلیحات شیمیایی پایبند باشد.

دو طرف توافق کردند که در اولین فرصت پس از فروکش کردن بحران کرونا با یکدیگر ملاقات کنند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: