کد خبر: ۵۱۹۶۰۲
تاریخ انتشار: ۲۸ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۰

در حالی که دولت جو بایدن توافق صلح دوحه با طالبان را مورد بازبینی قرار داده، طالبان امروز (سه شنبه) از آمریکا خواست به این توافق پایبند بماند. اولین سالگرد این توافق در ماه فوریه است.

به گزارش شفاف، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، جنبش طالبان در یک "نامه به مردم آمریکا" از این توافق دفاع کرده و گفت، پایبندی کامل به آن در مراحل اولیه "منجر به کاهش چشمگیر عملیاتها شد" و به شروع مذاکرات بین افغانها کمک کرد.

طالبان ادامه داد: حالا که یک سال از زمان توافق دوحه گذشته است، ما از آمریکا می خواهیم به اجرای کامل این توافق متعهد بماند.

این گروه شبه نظامی همچنین بر "تعهدش به یک راه حل سیاسی" تاکید کرده و وعده داد از "هر گونه تبعیض" علیه افغانها خودداری کرده و حمایتش را از آزادی بیان ابراز کرد.

۲۹ فوریه سال گذشته میلادی، آمریکا و طالبان یک توافق صلح را منعقد ساخته و بر سر خروج مشروع سربازان آمریکایی تا ماه مه ۲۰۲۱ در ازای تضمین این گروه برای عدم تبدیل شدن افغانستان به پناهگاه امن تروریستها توافق کردند. در ژانویه ۲۰۲۱ دولت جدید آمریکا بررسی تقریبا همه سیاستهای دوره ترامپ از جمله توافق دوحه را به اجرا در آورد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: