کد خبر: ۵۱۹۷۶۰
تاریخ انتشار: ۰۲ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۰

گروه بین المللی مواد شکاف پذیر عکس های ماهواره ای را تایید کرد که اقدامات جدید ساختمانی در مرکز غیرقانونی تحقیقات و نیروگاه هسته ای «دیمونا» در صحرای نقب را تاکید می کنند.

                          تصاویر ماهواره‌ای اقدامات هسته‌ای اسرائیل را فاش کرد

به گزارش شفاف، این تصاویر توسط ماهواره در۴ ژانویه گذشته گرفته شده اند.

این گروه بین المللی اعلام کرده است که «کار ساخت و ساز درمجاورت راکتور هسته ای دیمونا و ایستگاه پردازش مجدد آن درحال انجام است.

به گفته این گروه بین المللی، این اقدامات غیرقانونی که از اواخر سال ۲۰۱۸ شروع شده و همچنان اهداف آن مبهم است درمرحله کنونی در یک منطقه بزرگ حفاری شده متمرکز است که طول آن حدود۱۴۰ متر عرض آن حدود ۵۰ مترمی باشد.

روزنامه انگلیسی «گاردین» هم به نقل از «پاول بودویگ» محقق برنامه علوم و امنیت جهانی در دانشگاه پرینستون نوشت:به نظر می رسد که ساخت و ساز در اوایل سال ۲۰۱۹ یا اواخر ۲۰۱۸ آغاز شده است، بنابراین اقدامات حدود دو سال پیش شروع شده است و این تنها چیزی است که می توانیم در این مرحله بگوییم.

سفارت رژیم صهیونیستی در واشنگتن هنوز توضیحی در مورد این عکس های جدید نداده است.

رژِیم صهیونیستی که هنوز به آژانس بین المللی انرژی اتمی اجازه دسترسی به برنامه هسته ای خود را نداده همچنان سیاست غیرقانونی توسعه این برنامه و گسترش زرادخانه اتمی خود را ادامه می دهد و جامعه جهانی درقبال آن که امنیت منطقه را به خطر انداخته، سکوت کرده است.

این رژیم بیش از ۲۰۰ کلاهک هسته ای در زرادخانه اتمی خود دارد.

فدراسیون دانشمندان آمریکایی هم تاکید کرده است که اسرائیل حدود ۹۰ کلاهک ساخته شده از پلوتونیوم تولید شده در راکتور آب سنگین دیمونا را در زرادخانه هسته ای خود دارد.

رژِیم اشغالگراسرائیل عملیات ساخت راکتور دیمونا را در دهه ۱۹۵۰ با کمک گسترده و سری دولت فرانسه شروع کرد.

نقش راکتور دیمونا در برنامه تسلیحات هسته ای اسرائیل برای اولین بار توسط «مردخای وانونو» یک تکنسین سابق فعال در این راکتورکه داستان زندگی خود را برای روزنامه ساندی تایمز انگلیس در سال ۱۹۸۶ تعریف کرد، فاش شد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار