کد خبر: ۵۱۹۹۰۰
تاریخ انتشار: ۰۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۲

فرمانده نیرو‌های تروریست آمریکا در منطقه با تاکید بر خطر انتقام گیری ایران بابت شهادت سردار سلیمانی گفت، باتوجه به اقدام آمریکا در بازگشت به برجام، ایران باید از هرگونه اقدام تحریک آمیز خودداری کند.

                          مک‌کنزی: خطر انتقام ایران هنوز وجود دارد

به گزارش شفاف، فرمانده نیرو‌های آمریکایی مستقر در غرب آسیا (سنتکام) با تکرار برخی ادعا‌های بی‌اساس به یک رسانه غربی گفت، ایران باید از هرگونه اقدام تحریک آمیز خودداری کند، زیرا واشنگتن تلاش‌های خود را برای نجات توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ با تهران افزایش داده است.

«ژنرال کنث مک کنزی» روز یکشنبه هنگام بازدید از عمان در مصاحبه با «خبرگزاری فرانسه» گفت: «فکر می‌کنم این زمان خوبی برای همه باشد که بتوانند هوشیارانه و محتاطانه رفتار کنند و ببینند چه اتفاقی می‌افتد. عمیقا بر این باورم که برای هرگونه احتمالی آماده خواهیم بود.»

این ژنرال آمریکایی در این مصاحبه به خروج دولت قبلی آمریکا از برجام، نقض قوانین بین‌المللی، عهد شکنی و اعمال تحریم علیه مردم ایران هیچ اشاره‌ای نکرد.

ژنرال مک‌کنزی در ادامه این مصاحبه گفت: «فکر می‌کنم آن‌ها دوست دارند به عنوان یک عضو مسئول و یک عضو پایدار در منطقه شناخته شوند.»

آمریکا مدعی است که ایران با پشتیبانی مالی و نظامی از گروه‌های شبه نظامی، به ویژه در عراق، لبنان و یمن حمایت می‌کند.

این فرمانده ارشد آمریکایی با ترس از انتقام ایران از آمریکا بابت سردار «قاسم سلیمانی» که در حمله تروریستی آمریکا به بغداد سال گذشته به شهادت رسید، گفت: «فکر می‌کنم هنوز این خطر وجود دارد که آن‌ها به عنوان یک اقدام عملی چنین کاری را مد نظر داشته باشند. نگاه کنید، ما به طور مداوم محفاظت از نیروی خود را در منطقه ارزیابی می‌کنیم. ما به شدت به این مسئله نگاه می‌کنیم؛ بنابراین اطمینان دارم که برای همه چیز آماده هستیم.»

مک‌کنزی در خاتمه افزود: «من یک ژنرال پیر دریایی هستم. بار‌ها و بار‌ها خطر در بسیاری از نقاط برای من وجود داشته است. اطمینان دارم که اقدامات خوبی برای محافظت از نیرو‌ها انجام داده ایم.»

عمان، متحد آمریکاست و ایالات متحده چندین پایگاه هوایی در این کشور دارد و نیروی دریایی این کشور از امکانات دریایی عمان استفاده می‌کند.

آمریکا و دولت عمان سال ۲۰۱۹ توافق کردند تا ناو‌های هواپیمابر آمریکا امکان دسترسی به بنادر این کشور را داشته باشند. اینک بندر «الدقم» دومین پایگاه ناوگان پنچم دریایی ایلات متحده در منطقه محسوب می‌شود. باتوجه به دور بودن این پایگاه دریایی از خلیج فارس و اینکه نیاز به عبور از تنگه هرمز محل استقرار نیرو‌های ایرانی نیست، پایگاه دریایی الدقم در عمان خطرات کمتری را برای قوای آمریکایی در بردارد. انگلیس نیز تاسیسات دریایی قابل توجهی در عمان دارد.

فرمانده تروریست‌های آمریکا حاضر در خاورمیانه در دیدار با مقامات ارشد عمان در «مسقط» پایتخت این کشور بر تقویت راه‌های همکاری امنیتی بین ایالات متحده و عمان تاکید کرد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: