کد خبر: ۵۲۰۰۱۲
تاریخ انتشار: ۰۹ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۹

رئیس سازمان انرژی اتمی با اشاره به بیانیه مشترک اخیر با آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: آژانس تا سه ماه حق دسترسی به سیستم‌های ضبط کننده اطلاعات و دوربین‌ها را ندارد و اگر تا سه ماه تحریم‌ها لغو نشد ما اطلاعات را از بین می‌بریم.

                          صالحی: دسترسی آژانس تا سه ماه قطع خواهد بود

به گزارش شفاف، علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی در برنامه بدون تعارف درباره قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران و توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی عنوان کرد: در قانون پیش بینی شده بود که دو ماه بعد از تصویب قانون اگر آن‌ها (طرف‌های مقابل ایران در برجام) وفای به عهد نکردند، ما اجرای پروتکل الحاقی را متوقف می‌کنیم و همین کار را نیز انجام دادیم.

وی افزود: آخرین قدم هم مذاکره‌ای بود که بنا به درخواست آژانس از ایران شد که اظهار علاقه کردند بیایند و صحبت کنند و ما بعد از مشورتی که با ارگان‌های ذیربط و مسئولان ارشد داشتیم موافقت کردندکه آقای گروسی به ایران بیاید و مذاکره کنیم.

صالحی درباره سفر گروسی به تهران خاطرنشان کرد: آژانس به ما گفت که اگر پروتکل الحاقی را متوقف کنید و بعد از دو هفته دیگر برجام اجرایی شد و طرف‌های مقابل به تعهداتشان برگردند، اگر در این فاصله ما هیچ حضوری نداشته باشیم یک انقطاع اطلاعاتی خواهد بود.

وی با بیان اینکه ما نزدیک به ۵۰ سال است در موافقتنامه پادمان هستیم و ما فقط پروتکل الحاقی را که در برجام پذیرفته بودیم داوطلبانه اجرا کنیم، متوقف کردیم، اظهار داشت: مسئولان نظام همه گفته اند اگر طرف مقابل برگشت و همه تعهداتش را انجام داد، ما هم به عقب برمی گردیم و همه تعهداتمان را انجام می‌دهیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی توضیح داد: یکی از تعهدات ما اجرای پروتکل است و در پروتکل یک کار مستمر است و آن عکسبرداری و فیلمبرداری مستمر است و اگر در آن انقطاعی ایجاد شود و توقفی در آن حاصل شود، باعث ایجاد بهانه‌ای برای طرح سوالات عجیب و غریب می‌شود. به اعتبار اینکه این مسئله ادامه یابد، به لحاظ فنی گفتیم حرف حقی است.

وی با اشاره به مذاکراتش با رافائل گروسی در تهران عنوان کرد: وقتی که ما مذاکره می‌کنیم در خلأ که مذاکره نمی‌کنیم، من قبل از اینکه وارد مذاکره شوم قبلا با مسئولان ارشد نظام و مراجع ذیربط مسائل را مطرح می‌کنم و چارچوب و کف‌ها و چارچوب مذاکره را مشخص می‌کنند. ما در آن چارچوب حرکت کردیم و به لطف خدا این امر محقق شد.

معاون رئیس جمهور تصریح کرد: آژانس تا سه ماه حق دسترسی به سیستم‌های ضبط کننده اطلاعات و دوربین‌ها را ندارد.

وی در بیان چرایی این سه ماه نیز گفت: آژانس هر سه ماه یک گزارش می‌دهد و ما هم نگفتیم سر سه ماه. ما گفتیم تا سه ماه. ممکن است هفته آینده به برجام برگردند. این تا سه ماه را گذاشتیم که تا گزارش بعدی مسئله را در بربگیرد.

صالحی خاطرنشان کرد: اگر تا سه ماه چنین نشد ما اطلاعات را از بین می‌بریم و از آن‌ها هم خواهش می‌کنیم که دوربین‌ها را برچینند.

رئیس سازمان انرژی اتمی در پاسخ به این سوال که وقتی گروسی به ایران آمد از شما خواست که پروتکل الحاقی را متوقف نکنید؟ افزود: خیر؛ اگر چنین می‌گفت که ما اصلا اجازه نمی‌دادیم به ایران سفر کند، قبل از اینکه به ایران بیاید خودش مصاحبه‌ای کرده بود. ما قبلا از طریق سفیر خود به آژانس اطلاع داده بودیم و یک هفته قبل به آژانس اعلام کردیم که ما در پنجم اسفند اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف می‌کنیم و شما آماده باش باشید و اقداماتی که باید خودتان با بازرسان خود صورت دهید انجام دهید.

* بیانیه مشترک هیچ پشت پرده‌ای نداشت/ تمام آن چیزی که در پروتکل الحاقی بود دسترسی هایش گرفته شده

وی در پاسخ به این سوال که آیا این بیانیه مشترک ایران و آژانس پشت پرده‌ای داشته است؟ گفت: خیر؛ ما این سه چهار ساعت چه بحث می‌کردیم؟ اگر پشت پرده‌ای بخواهد باشد پشت پرده آن همین است. ما اعلام کردیم پروتکل را متوقف می‌کنیم و گروسی هم اعلام کرد حق ایران را در اجرای قانون به رسمیت می‌شناسیم که ما نشستیم فکر کردیم و ایشان با دو نفر از مشاوران خود آمده بود و ما هم با دو سه نفر از دوستانمان بودیم و نشستیم و بحث کردیم تا به این جمع بندی رسیدیم که مرضی الطرفین بود.

معاون سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: تمام آن چیزی که در پروتکل الحاقی بود دسترسی هایش گرفته شده است. مثلا یکی از مواردی که در پروتکل الحاقی هست دسترسی‌های مکمل است آن‌ها براساس پروتکل یک جایی را دیدند و می‌گویند دسترسی مکمل می‌خواهیم که جلوی آن را هم گرفتیم.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: