کد خبر: ۵۲۰۰۸۷
تاریخ انتشار: ۱۰ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۹

گز دردشتی

هدیه چیزی است که ما به رایگان به دیگران می دهیم و در ازای آن چیزی درخواست نمی کنیم. در واقع ما معمولا هدیه را به قصد نشان دادن محبتمان به فردی به او می دهیم.

از گذشته هدیه دادن موضوع جالبی برای علوم شناختی و روانشناسی بوده است. هدیه دادن روابط بین افراد را مستحکم می کند. به عقیده روانشناسان فردی که هدیه می دهد بیشتر از فردی که هدیه ای دریافت می کند از مزایای خوب روانشناختی بهره می برد.

انواع هدایا

 

هدایای مادی

هدایایی هستند که از ارزش مادی برخوردارند. این هدایا را می توان فروخت و به پول نقد تبدیل کرد.

 

هدایای معنوی

 

این هدایا ارزش معنوی دارد و ارزش مادی در آن چندان مطرح نیست. از نمونه این هدایا می توان به یک قطعه شعر ادبی اشاره کرد.

 

هدایای مادی-معنوی

 

این هدایا مزایای هر دو دسته را دارند. هم برای آنها هزینه شده است وهم پتانسیل احساسی بالایی دارند.

 

سوغات اصفهان

 

از جمله محصولاتی که جزو دسته هدایای مادی-معنوی هستند محصولات گز و سوهان کادویی شهر اصفهان می باشند. محصولات گز و سوهان کادویی دارای طیف وسیعی هستند.معمولا جعبه های این هدایا دست ساز هستند که حس معنوی را به فرد القا می کنند و بخصوص برای افرادی که به فرهنگ و هنر ایرانی علاقه مند هستند بسیار مناسب می باشد.  دو نوع دیگر از این هدایا درون صندقچه خاتم یا جعبه فلزی قرار می گیرد.

گز دردشتی

شما می توانید برای تهیه خرید بهترین گز اصفهان و خرید سوهان درجه یک اصفهان به سایت های اینترنتی سری بزنید.

مهمان نوازی و ابراز لطف عملی و پذیرایی و میزبانی خوب در فرهنگ ایران از خصلت های دیرینه است. همین فرهنگ موجب می شود که مهمان با سفر به شهرهای دیگر با سوغات آن شهر خاطرات و روزهای خوب سفرش را ثبت کند و با میزبانی خوبی در آن شهر مواجه شود. اکنون این سوغات و هدایا به نوعی معرف هر شهر و نماد آن هستند و فرهنگ و هویت شهر را رقم می زنند. همین اصول رفتاری در صنعت گردشگری نقش به سزایی دارد. شهرهایی مثل اصفهان که سوغاتی شناخته شده ای چون گز، سوهان و شیرینی های خاص خود را دارند دراین اصول پیش قدم هستند .

 

 

تاریخچه هدیه

 

هدیه دادن از گذشته های دور و حتی ماقبل فرهنگ بشری رایج بوده است. در زمان های قدیم این هدایا معمولا از طبیعت بدست می آمدند. باستان شناسان عقیده دارند که این هدایا مثلا می توانسته اند سنگ یا دندان یک حیوان باشند.

سپس در زمانهای بعدی و از زمانی که انسان به تمدن دست یافت توانست ابزارهای پیچیده تری بسازد. در این زمان هدایا پیچیده تر و کاربردی تر شدند.

 

با مطالعه تاریخ می توانیم به ارزش اجتماعی هدیه دادن در طول تاریخ پی ببریم. در نوعی ازین مراسم که هدیه دادن در آن رواج داشت،هر خانواده ای که هدایای بیشتری می داد از ارزش اجتماعی بالاتری برخوردار می شد. در واقع این احترام و منزلت بسیار مرتبط با میزان هدیه ای که می دادند بود.

 

در دوران مصرباستان،هدایا عموما به فرعون مصر داده می شد.وی اهرام ثلاثه را برای ذخیره سازی گنج های خود ساخته بود. در روم باستان مردم بخاطر خوش یمنی به همدیگر هدیه می دادند. این رسم قرن ها ماندگار شد.

اکنون،در دوران مدرن نیز هدیه دادن و کادو به بخشی از فرهنگ روز تبدیل گشته است. هدایا هویت افراد و اینکه چه پیامی را ارسال می کنیم نشان می دهد. در مراسم مختلف و رویدادهای گوناگون به منظور ایجاد ارتباط از دادن هدیه استفاده می کنیم.

معمولا افرادی که از دیگران سخاوتمندتر هستند به شرکای احساسی خود هدیه می دهند.دراین حال می توانستند به موفقیت و تعامل بیشتری با آن افراد دست پیدا کنند. براساس گفته روانشناسان، مردان بیشتر به ارزش مالی و کاربردی هدیه می اندیشند و زنان به ارزش احساسی آن.

 

 

 

 

 

 

علت هدیه دادن

 

معمولا در مناسبت های مختلف از ما انتظار می رود که هدیه بدهیم. گاهی نیز بدون مناسبت هدیه می دهیم. در هدیه دادن هدف قدردانی و ابراز محبت است. هدیه دادن فقط برای ابراز احساسات خاص نیست و درواقع بخشی از تعاملات انسانی است.

هدیه دادن گرچه بدون چشمداشت است اما معمولا برای ایجاد تبادل در رابطه جبران می شود. اما لازم نیست که این هدیه حتما در سطح هدیه ای که گرفته شده است باشد.این موضوع به این دلیل است که معمولا مردم دوست دارند هدیه دریافت کنند وهمچنین اغلب خوبی با خوبی پاسخ داده می شود.

 

اما باید درنظر داشته باشیم که هدیه دادن باید درواقع امری قلبی باشد و انتظار جبران در آن نباشد و باید این احساس را درگیرنده بوجود بیاورد که به فکر او بوده اید.

 

علت رضایت از هدیه دادن

 

  • هدیه دادن در انسان حس خوبی را بوجود می آورد و اینگونه افراد شادتر هستند.درواقع بررسی ها نشان می دهد که هدیه دادن به دیگران خیلی بیشتر از هزینه کردن برای خود حس خوبی را بوجود می آورد.
  • تحقیقات نشان می دهد که هدیه دادن از افسردگی جلوگیری می کند و به انسانها کمک می کند تا بهتر از پس شرایط استرس زا بربیایند. اینکار باعث می شود تا میزان ترشح هورمون استرس کاهش یابد. هدیه دادن مزایای روحی و جسمی زیادی برای اشخاص به ارمغان می آورد. درواقع حس شادی که به ما دست می دهد نتیجه افزایش هورمون های اندروفین و دوپامین در مغز ماست.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: