کد خبر: ۵۲۰۰۹۰
تاریخ انتشار: ۱۰ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۸

معاون وزیر امور داخله اقلیم کردستان عراق گفت: یقیناً از افزایش مراودات و روابط تجاری با کشو‌ر ایران استقبال می‌کنیم.

به گزارش شفاف، «چتو صالح» معاون وزیر امور داخله اقلیم کردستان عراق ظهر امروز در نشست مشترک همکاری‌های مرزی استان‌های کردستان و سلیمانیه که در شهر بانه برگزار شد، با تأکید بر توسعه روابط تجاری دو کشور ایران و عراق اظهار داشت: مرز سیران‌بند بانه فرصت مناسبی برای توسعه تجارت است.

وی با بیان اینکه مرز سیران‌بند برای اقلیم کردستان عراق یک مرز استراتژیک و راهبردی است، افزود: ایجاد منطقه ویژه اقتصادی بانه موجب رونق تجارت و دلگرمی سرمایه‌‌گذاران اقلیم کردستان عراق خواهد شد، بنابراین انتظار می‌رود این امر مورد توجه مسئولان کشوری ایران قرار گیرد.

معاون وزیر امور داخله اقلیم کردستان عراق با ابراز اینکه "همواره مدیون کمک‌های جمهوری اسلامی در دوران مبارزه با حکومت بعث عراق هستیم"، تصریح کرد: یقیناً افزایش مراودات و روابط تجاری با کشو‌ر ایران زمینه توسعه و پیشرفت هرچه بیشتر ایران و عراق را فراهم خواهد کرد و ما نیز استقبال می‌کنیم.

بهمن مرادنیا، استاندار کردستان نیز در این نشست ضمن قدردانی از تعامل دولت عراق برای به‌رسمیت شناختن مرز سیران‌بند بانه تصریح کرد: این تصمیم علاوه بر افزایش مبادلات مرزی، خواست عموم مردم، تجار و بازرگانان دو طرف بود که خوشبختانه محقق شد.

وی افزود: ارتباط استان کردستان ـ شهرستان بانه با اقلیم کردستان عراق دارای پیشینه‌های بسیار طولانی فرهنگی، زبانی و تجاری است و باید روز به روز نیز بیشتر شود.

استاندار کردستان تصریح کرد: یکی از خواسته‌های ما توسعه هرچه بیشتر مرز و بازارچه‌های مرزی و جلوگیری از تجارت غیرقانونی به‌منظور بهبود وضعیت معیشت مردم مرزنشین است چراکه قانونمند کردن تجارت مرزی یکی از برنامه‌های اولویت‌دار است.

مرادنیا ابراز کرد: امیدوارم روابط تجاری ایران و عراق روز به روز بیشتر توسعه یابد تا مردم نیز از مزایای آن بهره‌مند شوند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: