کد خبر: ۵۲۰۱۰۹
تاریخ انتشار: ۱۰ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۱:۰۷

از یک فیلم جنجالی درباره بیماری اوتیسم تا نامزد شدن یک فیلم ترسناک در بخش کمدی از عجیب‌ترین برندگان و نامزد‌های تاریخ گلدن گلوب است که در این مطلب با آن آشنا می شوید.

به گزارش شفاف، به نقل از ایندیپندنت، جوایز گلدن گلوب در بین رویداد‌های فصل جوایز یک رویداد غریب و نگران کننده است، با این حال نادیده گرفتن آن غیرممکن است. بیشتر افراد می‌دانند انجمن مطبوعات خارجی هالیوود که برندگان گلدن گلوب را مشخص می‌کند فقط توسط افراد اندکی اداره می‌شود. با این وجود هنوز هم برندگان و نامزد‌هایی در تاریخ گلدن گلوب بوده اند که برای چشم پوشی کردن زیادی عجیب هستند.

در حالی که این جایزه در شرف برگزاری در ۲۸ فوریه با مسائل جنجالی و نبود اعضای سیاه پوست مورد انتقاد قرار گرفته است، ایندیپندنت، چند مورد از عجیب ترین برندگان و نامزد‌های این جایزه را معرفی کرده که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

ستاره نوظهور سال: پیا زادورا (۱۹۸۲)
در سال ۱۹۸۲ پیا زادورا برای بازی در فیلم سینمایی «پروانه» جایزه ستاره نوظهور سال را از گلدن گلوب گرفت که واکنش‌های زیادی را به همراه داشت. آن‌ها معتقد بودند او نتوانسته در این فیلم به خوبی بازی کند و مورد بعد اینکه همسر میلیاردش سرمایه گذار فیلم بوده است. همچنین گفته شد که همسر او اعضای گلدن گلوب را برای دیدن نمایش همسرش با هزینه شخصی به لاس وگاس دعوت کرده و پیا زادورا هنوز هم اصرار می‌کند که جایزه اش را با عدالت دریافت کرده. دو سال پس از این اتفاقات، جایزه بخش نوظهور به کلی از گلدن گلوب حذف شد.

بهترین بازیگر زن: سالی کرکلند (۱۹۸۸)
این نقش آفرینی که سال هاست به فراموشی سپرده شده، به وسیله گلدن گلوب به نقش آفرینی قابل تحسین گلن کلوز در فیلم «جذابیت مرگبار» ترجیح داده شد و جایزه بهترین بازیگر زن در فیلم درام به سالی کرکلند رسید. این برد حاصل کمپین‌هایی بود که برای این بازیگر کمتر شناخته شده ترتیب داده شد. فیلم قبلی او در سال ۱۹۸۴ مورد استقبال قرار نگرفت و انتقاد‌های جدی از آن شد.

بهترین فیلمنامه: متولد چهارم ژوئیه (۱۹۹۰)
برنده شدن فیلم «متولد چهارم ژوئیه» کمی عجیب به نظر می‌رسید چرا که این اثر به درام‌های موفقی «کار درست را انجام بده» و «زمانی که هری سالی را ملاقات کرد» ترجیح داده شد. با نادیده گرفتن این سه فیلم، گلدن گلوب ثابت کرد به جای نگاه به آینده نگاه بیشتری به عقب دارد.

بهترین فیلم موزیکل یا کمدی: پچ آدامز (۱۹۹۹)

گلدن گلوب؛ عجیبترین برندگان و نامزد‌های تاریخ
وجود بخش کمدی یا موزیکال در گلدن گلوب، معمولا باعث می‌شود که هر ساله نامزدی‌های عجیبی داشته باشد. این اتفاق در سال ۱۹۹۹ برای فیلم «پچ آدامز» افتاد. فیلمی با بازی رابین ویلیامز در مورد یک دکتر که همسرش توسط یک مرد مبتلا به بیماری اسکیزوفرنی به ضرب گلوله به قتل می‌رسد و به همین دلیل با وجود آنکه شخصیت اولین آن در واقع یک کمدین محسوب می‌شد، اما دسته بندی آن در شاخه بهترین فیلم کمدی کار عجیبی بود.

بهترین فیلم موزیکال و کمدی: توریست (۲۰۱۱)

گلدن گلوب؛ عجیبترین برندگان و نامزد‌های تاریخ
در این فیلم بازیگران گرانی مثل جانی دپ و آنجلینا جولی نقش آفرینی کردند و بیشتر بودجه این اثر هم به جای آن که برای فیلمنامه هزینه شود در قسمت‌های کم اهمیت‌تر خرج شده بود. هنوز هم جای تعجب است که این فیلم چگونه به گلدن گلوب راه پیدا کرد. علاوه بر بخش بهترین فیلم، هم جانی دپ وهم آنجلینا جولی در بخش بهترین فیلم نامزد شدند. نه به خاطر اینکه آن‌ها در نقششان خوب بودند بلکه به این دلیل که برای گلدن گلوب فرصتی بود تا دو ستاره مشهور هالیوود را در یک شب کنار خود نگه دارد.

بهترین فیلم موزیکال یا کمدی: موسیقی (۲۰۲۱)

در سالی که سینما از پاندمی کرونا آسیب دیده، تصمیم انتخاب فیلمی مثل «موسیقی» به اندازه کافی لازم نبود. این فیلم بابت به تصویر کشیدن نامناسب بیماری اوتیسم مورد انتقاد قرار گرفته و تا جایی که مردم تلاش می‌کنند نامزدی آن در گلدن گلوب را لغو کنند.

بهترین فیلم موزیکال و کمدی: برو بیرون (۲۰۱۸)

گلدن گلوب؛ عجیبترین برندگان و نامزد‌های تاریخ
با توجه موفقیتی که جردن پیل با فیلم ترسناک خود کسب کرده بود، نامزد کردن فیلم سینمایی «برو بیرون» در بخش بهترین فیلم سال ۲۰۱۸ نه تنها شایسته بود بلکه لازم هم بود. اما نکته این است که فیلم او در شاخه بهترین فیلم موزیکال و کمدی نامزد شد. حتی کارگردان فیلم هم از این موضوع سردرگم شده بود چرا که رده بندی این فیلم در بین آثار کمدی در حالی که به شرایط زندگی سیاه پوست‌ها می‌پردازد ایده جالبی نبود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: