کد خبر: ۵۲۰۱۶۲
تاریخ انتشار: ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۹
دانایی فر اعلام کرد

دبیر ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران با سوریه، گفت: با توجه به اهمیت جدی افزایش صادرات کشور به سوریه تلاش شده چه در حوزه حمل و نقل و چه در مشوق‌های صادراتی امکانات جدید فراهم شود.

به گزارش شفاف، حسن دانایی فر در همایش فرصت های تجارت با سوریه اظهار کرد: روابط سیاسی ایران و سوریه مربوط به کوتاه مدت نیست و ما در طول چهار دهه گذشته همواره از نظر سیاسی با این کشور نزدیک بوده ایم اما باید توجه داشت که برای افزایش همکاری های اقتصادی نیاز به سطحی از ثبات وجود دارد که این موضوع از حدود سه سال گذشته و با کاهش جنگ های داخلی و حضور تروریست ها در خاک سوریه بیش از گذشته امکانپذیر شده است.

به گفته وی حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری حدود سه سال قبل در سوریه سنگ بنای بازسازی اقتصادی این کشور با مشارکت طرف ایرانی را بنا گذاشت و ما امیدواریم که این روند با سرعت بیشتری دنبال شود.

دبیر ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران با سوریه با بیان اینکه یکی از اصلی ترین محدودیت ها در مسیر همکاری های اقتصادی میان دو کشور مشکلات در حوزه حمل و نقل است بیان کرد: خوشبختانه با پیگیری هایی که صورت گرفته بخشی از مشکلات در این زمینه در حال برطرف شدن هستند و امیدواریم در آینده نزدیک برنامه های جدید در این حوزه نمایان شود. یکی از این موضوعات استفاده از ظرفیت مرزهای زمینی با عراق بود. با توجه به اینکه دولت این کشور حدود دوهفته قبل در حوزه ترانزیت دستورالعمل جدیدی صادر کرد امیدواریم که این دستورالعمل برای تجارت میان ایران و سوریه نیز کارگشا باشد.

دانایی فر توضیح داد: در این طرح ما از طریق دو مرز خسروی و مهران می‌توانیم به مرز زمینی سوریه متصل شویم که این موضوع قطعا برای ما به رونق صادرات منجر می شود.

به گفته وی در کنار تجارت زمینی بنا شده در بیستم هر ماه یک کشتی صادراتی ایران به سوریه حرکت کند که نخستین حرکت آن ۲۰ اسفند سال جاری خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: برای آنکه روابط اقتصادی میان دو کشور گسترش بیابد باید بخش خصوصی کار محوری را بر عهده بگیرد. در این زمینه ما مذاکراتی را آغاز کردیم تا با اعطای برخی مشوق ها و کاهش سقف تعهدات ارزی صادر کنندگان بخش خصوصی برای حضور در سوریه اعلام آمادگی کند و دسترسی به این اهداف ممکن شود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: