کد خبر: ۵۲۰۲۱۹
تاریخ انتشار: ۱۲ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۴

گزارشگر ویژه سازمان ملل در پرونده قتل روزنامه‌نگار سعودی، با ناامیدکننده خواندن گزارش اطلاعاتی آمریکا در این باره، تحریم نشدن، ولی عهد سعودی از سوی واشنگتن را بسیار خطرناک توصیف کرد.

                          واکنش گزارشگر سازمان ملل به تحریم نشدن بن‌سلمان

به گزارش شفاف، «اگنس کالامار» گزارشگر ویژه کمیساریای عالی حقوق بشر در سازمان ملل به انفعال آمریکا در تحریم «محمد بن سلمان»، ولی عهد سعودی به دلیل صدور دستور قتل «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار منتقد ریاض، واکنش نشان داد.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، کالامار شامگاه دوشنبه گفت اینکه آمریکا، ولی‌عهد سعودی را به عنوان دستوردهنده قتل خاشقچی معرفی کرده، ولی هیچ اقدامی علیه او انجام نداده، «بسیار خطرناک» است.

وی که طی نشست خبری در ژنو صحبت می‌کرد، بار دیگر خواستار اعمال تحریم‌هایی بر محمد بن‌سلمان، توقیف اموال او در خارج از کشور و همچنین محدود کردن تعاملات بین‌المللی با وی شد.

این مقام سازمان ملل درباره گزارش اطلاعاتی آمریکا درباره قتل خاشقچی اظهار داشت: «چیزی که در این گزارش افشا شده، حقیقتاََ بسیار کم و ناامید کننده است و من انتظار داشتم مدارک و شواهد بیشتری از [نقش بن‌سلمان در این جنایت]آشکار شود».

به نوشته رویترز، کالامار در این باره توضیح داد: «بنظرم، بسیار مشکل‌زاست که جرم و تقصیر کسی را به‌رسمیت بشناسید و سپس بگویید "ما هیچ کاری انجام نمی‌دهیم و لطفا به‌گونه‌ای عمل کنید که انگار چیزی نگفته‌ایم". از نظر من، این یک اقدام بسیار خطرناک از سوی آمریکا است».

وی همچنین افزود: «کار‌ها بسیار زیادی هست که دولت آمریکا می‌تواند انجام دهد. تنها کاری که نمی‌تواند انجام دهد، این است که سکوت کند و هیچ اقدامی درباره یافته‌هایش انجام ندهد».

این در حالی است که «ند پرایس» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا شامگاه دوشنبه در واکنش به درخواست‌ها برای تحریم بن‌سلمان گفت: «ما بر سران کشور‌هایی که با آن‌ها اختلاف نظر یا مشکل داریم، تحریم اعمال نمی‌کنیم». (جزئیات بیشتر)

دولت آمریکا، جمعه، درباره قتل «جمال خاشقچی» منتقد سعودی و ستون‌نویس روزنامه «واشنگتن پُست» گزارشی منتشر کرد که نشان می‌داد این ترور با دستور مستقیم محمد بن سلمان، ولی عهد سعودی انجام شده است.

این گزارش که دفتر اطلاعات ملی آمریکا آن را منتشر کرد، حاکی از آن بود که محمد بن سلمان مجوز عملیاتی برای «دستگیری» یا «قتل» جمال خاشقچی را صادر کرده است.

در بخشی از این گزارش آمده بود: «ارزیابی ما این است که محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی مجوز انجام عملیاتی در استانبول ترکیه برای دستگیری یا قتل روزنامه‌نگار سعودی، جمال خاشقچی را صادر کرد. ارزیابی ما بر این اساس قرار دارد که ولیعهد سعودی از سال ۲۰۱۷ کنترل تصمیم‌گیری‌ها در پادشاهی عربستان سعودی را به دست گرفته است».

گزارش آمریکا تصریح تأکید می‌کرد که «ولی‌عهد سعودی، خاشقچی را تهدیدی مستقیم برای پادشاهی عربستان می‌دید و از اقدامات خشن برای ساکت کردن او حمایت می‌کرد».

جمال خاشقچی، متولد ۱۳ اکتبر ۱۹۵۸ (۲۱ مهرماه ۱۳۳۷ شمسی) بود. او قبلاً سردبیر روزنامه «الوطن» و بعد از آن مدیر شبکه خبری «العرب» بود. خاشقچی سپتامبر ۲۰۱۷ از عربستان متواری شد و بعد از آن به عنوان ستون‌نویس واشنگتن‌پست مقاله‌هایی در انتقاد از برخی سیاست‌های کشورش به ویژه محمد بن سلمان، ولی‌عهد سعودی منتشر کرد.

وی از جمله منتقدان صریح دخالت نظامی ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی در کشور یمن بود.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: