کد خبر: ۵۲۰۲۴۴
تاریخ انتشار: ۱۲ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۲

وزارت خارجه آمریکا پس از آنکه رئیس جمهوری کره جنوبی تمایلش را برای بهبود روابط با توکیو اعلام کرد، گفت: روابط نزدیک و قوی بین کره جنوبی، آمریکا و ژاپن تقویت کننده صلح منطقه است.

به گزارش شفاف، به نقل از خبرگزاری یونهاپ، یکی از سخنگوهای وزارت خارجه آمریکا گفت: دولت جو بایدن، رئیس جمهوری‌آمریکا به تعهدش در تقویت روابط ائتلاف آمریکا به ویژه اتحاد شمال شرق آسیا و کره جنوبی پایبند است.

این سخنگو ادامه داد: کره جنوبی و ژاپن هر دو دوستان و متحدان نزدیک آمریکا هستند و رابطه قوی و نزدیک بین سه کشور تقویت کننده اهداف مشترک ما یعنی صلح و امنیت در شبه جزیره کره و در سراسر منطقه هند-پاسیفیک است.

این اظهارنظر از سوی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا پس از سخنرانی مون جائه این، رئیس جمهوری کره جنوبی در جریان مراسم صد و دومین سالگرد "روز جنبش استقلال" در سئول مطرح شد که گفت: کره جنوبی با ژاپن به منظور موفقیت در بازی‌های المپیک توکیو همکاری می‌کند که می‌تواند کمکی برای دو کشور به منظور برون رفت و احیای ناکامی‌های اقتصادی و اجتماعی ناشی از پاندمی کرونا به حساب بیاید.

سخنرانی رئیس جمهوری کره جنوبی در حالی ایراد شد که روابط پیونگ یانگ با سئول و توکیو پس از شکست مذاکرات خلع سلاح اتمی با آمریکا در ۲۰۱۹ رو به وخامت گذاشته است.

رئیس جمهوری کره جنوبی همچنین گفت: این بازی‌ها که قرار است در سال جاری میلادی برگزار شود، می‌تواند به  یک فرصت برای گفتگو بین کره جنوبی و ژاپن، کره جنوبی و کره شمالی، کره شمالی و ژاپن و کره شمالی و آمریکا تبدیل شود.

وی همچنین گفت: امیدوارم دو کره و ژاپن بتوانند اقتصاد خود را که از پاندمی کرونا به شدت ضربه خورده، احیا و به صورت مشترک، یک نظم جدید را در دوره پساکرونا ایجاد کنند.

روز جنبش استقلال در کره جنوبی که اول مارس برگزار می‌شود، مربوط به استقلال از استعمارگری ژاپن بر شبه جزیره کره و آزادی از آن در ۱۹۱۹ است.

رئیس جمهوری کره جنوبی ادامه داد، کشورش آماده همکاری قوی‌تر با ژاپن است و ادامه داد، این گفتگوها برای همکاری سه جانبه با آمریکا کمک کننده است و تاکید کرد: دولت ما آماده گفتگو با دولت ژاپن در هر زمان است.

وی همچنین اظهار کرد که مطمئن است کشورهای همسایه می‌توانند مسائل متوقف شده مرتبط با تاریخ مشترک را به صورت هوشمندانه حل و فصل کنند، اگر ایده‌های خود را با موضع مطرح کنند.

رئیس جمهوری کره جنوبی همچنین افزود: همکاری دو جانبه با ژاپن به دو کشور کمک کرده و باعث ثبات در شرق آسیا می‌شود و برای همکاری سه جانبه بین توکیو، سئول و واشنگتن هم مفید است.

مون جائه این همچنین به وعده‌اش برای ادامه تلاش‌ها به منظور خلع سلاح اتمی کره و صلحی با دوام متعهد شد و ابراز امیدواری کرد که کره شمالی بار دیگر با سایر کشورها و در چارچوب شرکت در "ابتکارعمل همکاری شمال شرق آسیا" و با هدف پیشبرد شراکت برای مقابله با بحران‌های سلامتی نظیر کرونا همکاری داشته باشد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار