کد خبر: ۵۲۰۲۴۷
تاریخ انتشار: ۱۲ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۳

جمهوری چک اعلام کرده است که بدون تایید سازمان مقررات دارویی اتحادیه اروپا از واکسن کرونای "اسپوتنیک‌ وی" ساخت روسیه نیز علیه بیماری کووید ۱۹ استفاده خواهد کرد.

به گزارش شفاف، جمهوری چک ۱۰ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر جمعیت دارد و در چند هفته گذشته با شیوع انواع جدید کووید-۱۹ از جمله کشورهایی بوده که شمار نسبتا بالای مبتلایان را در دوران همه‌گیری کرونا داشته است. 

تا اوائل هفته جاری ۶۴۹ هزار و ۸۶۸ نفر در پراگ واکسن زده‌اند.

این کشور تاکنون از واکسن‌های فایزر/بیوان‌تک، مدرنا و آسترازنکا استفاده کرده است با این حال آندری بابیس، نخست‌وزیر جمهوری چک اخیرا اعلام کرده است که منتظر تاییدیه برای استفاده از واکسن کرونای ساخت روسیه موسوم به اسپوتنیک وی از سوی سازمان دارویی اروپا (EMA) نمی‌مانند و تایید سازمان دارویی جمهوری چک (سوکل) برای این منظور کفایت می‌کند. 

بابیس در این رابطه گفت: سازمان دارویی جمهوری چک مستندات این واکسن را بررسی می‌کند و اگر آن را تایید کرد، وزارت بهداشت هم مجوز تزریق صادر خواهد کرد تا هر کس که خواست تزریق کند.

او با اشاره به این که ویکتور اوربان، نخست‌وزیر مجارستان واکسن چینی سینوفارم تزریق کرده است گفت جمهوری چک در مورد واکسن چینی نیز رویکردی مشابه خواهد داشت. 

بنابر گزارش روزنامه ایندیپندنت، این در حالی است که بابیس سه هفته قبل گفته بود جمهوری چک منتظر می‌ماند تا واکسن اسپوتنیک‌ وی به تایید سازمان دارویی اروپا برسد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: