کد خبر: ۵۲۰۲۸۸
تاریخ انتشار: ۱۲ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۰:۰۹

رئیس‌جمهوری مصر در دیدار با وزیر خارجه سودان تاکید کرد، امنیت و ثبات سودان بخشی جدایی ناپذیر از امنیت مصر است.

به گزارش شفاف، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، عبدالفتاح سیسی، رئیس‌جمهوری مصر در دیدار با مریم صادق المهدی، وزیر خارجه سودان تصریح کرد: مصر از تمامی تلاش‌های تقویت صلح و ثبات در سودان در مرحله مهم تاریخ این کشور حمایت می‌کند و موضع مصر در این باره ثابت بوده و ما امنیت و ثبات سودان را بخشی جدایی ناپذیر از امنیت و ثبات مصر می‌دانیم.

بسام راضی، سخنگوی ریاست جمهوری مصر گفت، سیسی بر رویکرد استراتژیک مصر در حمایت از روابط دوجانبه با سودان به منظور توسعه، پیشرفت و ساخت این کشور و همکاری و مشارکت همیشگی بین دو ملت تاکید کرد.

توجه مصر به تقویت روابط دو جانبه با سودان به خصوص در زمینه‌های برق‌رسانی و ارتباطات ریلی و تبادل تجاری و نیز آمادگی مصر برای ادامه انتقال تجربه‌اش در زمینه اصلاح اقتصادی و آموزش کادرهای سودان و همکاری در مقابله با چالش‌های فرا روی این کشور در این زمینه از دیگر نکات مورد تاکید سیسی بود.

او همچنین بر موضع‌گیری ثابت کشورش در خصوص حتمیت دستیابی به توافق قانونی الزام‌آور در زمینه پر کردن و راه اندازی سد النهضه متناسب با حقوق کشورهایی که در مصب رود نیل هستند و متضرر نشدن این کشورها و حفظ حقوق آبی‌شان تاکید کرد.

دو طرف توافق کردند در مرحله آینده درباره مساله مهم سد النهضه با هم همکاری و هماهنگی داشته باشند.

مصر و سودان امروز از اتیوپی خواستند وارد مذاکرات کارآمد درباره سد النهضه شود. آنها بر پایبندی خود به پیشنهاد "چهارجانبه بین‌المللی" برای هدایت این پرونده نیز تاکید کردند.

همچنین سامح شکری، وزیر خارجه مصر در دیدار با همتای سودانی در اولین سفرش به قاهره از زمان برعهده گرفتن این پست بر ارتباط برادرانه و رایزنی‌ مداوم بین دو دولت تاکید کرد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: