کد خبر: ۵۲۰۳۰۳
تاریخ انتشار: ۱۳ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۴

حریرچی گفت: با توجه به وضعیت حاد کرونای انگلیسی سفر به شهرهای مسافرپذیر ممنوع است.

به گزارش شفاف، شدار درباره سفر‌های نوروزی امشب ۱۲ اسفندماه در برنامه تیتر امشب شبکه خبر با حضور ایرج حریرچی معاون کل وزیر بهداشت مورد بررسی قرار گرفت.

حریرچی معاون کل وزیر بهداشت با اشاره به اینکه با توجه به وضعیت حادی که کرونا و ویروس جهش یافته انگلیسی پیدا کرده است سفر به شهرهای مسافرپذیر مازندران، گیلان، گلستان، هرمزگان، بوشهر و خوزستان، شیراز، مشهد و اصفهان ممنوع اعلام شده است گفت: پیش بینی ها بر این اساس است تا تکلیف سفرهای نوروزی اینگونه مشخص شود.

او با اشاره به اینکه در هر صورت استقرار در پارک ها، چادر زدن در خیابان، حضور در مدارس و سایر اماکن دولتی ممنوع است افزود: اگر به هتل‌ها مجوز داده شود البته با توجه به وضعیت شهر‌ها حتماً با رعایت دستورالعمل‌ها و با ۵۰ درصد ظرفیت خواهد بود.

حریرچی خاطرنشان کرد: ۱۱ شهرستان قرمز،۳۲ شهرستان نارنجی، ۲۵۱ شهرستان زرد و ۱۵۴ شهرستان آبی هستند.

معاون‌کل وزیر بهداشت با بیان اینکه سلامت مردم مهمتر از مسافرت است افزود: بیش از یک پنجم جمعیت کشور آموزش و پرورشی یعنی فرهنگی هستند، از سال گذشته تاکنون با وجود اعلام محدودیت‌ها ۲ تا ۳ درصد از میزان تحرکات جامعه کاهش یافته است، در جلسه ۴۴ ستاد ملی مقابله با کرونا سند کنترل هوشمند محدودیت‌ها مصوب شد.

حریرچی با اشاره به اینکه فعلاً برنامه ریزی جدی برای سفر‌های نوروزی نداشته باشید عنوان کرد: دو نوروز گذشته سفری انجام نشده و میزان تحرک خیلی از افراد جامعه کم بوده، اما در کل تغییری محسوسی وجود نداشته است، چون برخی ها به شیوه نامه ها پایبند نبودند.

او با بیان اینکه سفر به شهر‌های قرمز و نارنجی ممنوع است اضافه کرد: سفر به شهر‌های زرد در استان‌های مسافر پذیر هم ممنوع اعلام شده است، در کرونای معمولی دو هفته زمان نیاز بود تا بیشتر جامعه درگیر ویروس شود اما در کرونای جهش یافته این زمان خیلی کمتر است و مثل قبل دو هفته طول نمی‌کشد.

حریرچی با بیان اینکه شیوع کرونا در خوزستان ما را نگران کرده اظهار داشت: وضعیت کشور به جز خوزستان کاهشی است، اما این وضعیت شکننده است.

معاون‌کل وزیر بهداشت عنوان کرد: خوزستان یک پیک شدید داشت، اما اخیراً با ویروس جهش یافته مواجه شده است لذا بیش از ۵۰ درصد موارد کرونا در استان خوزستان ویروس جهش یافته ورودی از عراق است.

معاون‌کل وزیر بهداشت با اشاره به اینکه در تمام شهرها با هر رنگ کرونایی استقرار مسافران در فضای عمومی ممنوع است گفت: ویروس جهش یافته انگلیسی می تواند کمتر از ۲۴ ساعت جان بیمار را بگیرد.

او با اشاره به اینکه استان خوزستان بیشتر از هر استان دیگری در خطر است بیان کرد: از نظر ما سفر چه با وسیله نقلیه عمومی و چه با وسیله شخصی باعث انتقال کرونا می‎شود لذا سفر با خودروی شخصی به شهرهای قرمز، نارنجی و مسافرپذیر ممنوع است.

معاون‌کل وزیر بهداشت با اشاره به اینکه  آبان ماه موج سنگینی بیشتر مناطق کشور را فرا گرفت خاطر نشان کرد:موارد سرپایی به علت افزایش تست‌ها بیشتر است، هفته‌های بعد از افزایش بستری، مرگ و میر ها بیشتر می شود، در روزهای اخیر اکثر شهرای ما زرد هستند.

حریرچی با اشاره به اینکه در هفته اخیر روند بستری و فوت در استان سیستان و بلوچستان صعودی شده است لذا بروز موارد بستری در استان همچنان از متوسط کشوری پایین‌تر است گفت: امکانات ما در سیستان و بلوچستان زیاد نیست، اما به دلیل خصوصیات اقلیم، آب و هوا و فاصله‌گذاری طبیعی که وجود دارد رعایت دستورالعمل‌ها در سیستان و بلوچستان از متوسط کشوری پایین‌تر است.

او با اشاره به اینکه در استان‌های جنوبی مانند سیستان و بلوچستان، بوشهر و هرمزگان روند بستری از متوسط کشوری پایین‌تر است عنوان کرد: رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی در کشور دچار نوسان است، خبر واکسن، دارو و اینکه وضعیت بهتر شده است باعث شد تا رعایت شیوه نامه‌ها به ۷۴ درصد برسد، اما دوباره به ۸۳ درصد رسید و هم اکنون دوباره به زیر ۸۰ درصد سقوط کرده است، این موضوع به این معناست که از هر پنج نفر یک نفر شیوه نامه‌ها را رعایت نمی‌کند.

معاون کل وزیر بهداشت با اشاره به پیش بینی سایت دانشگاه واشنگتن افزود: متاسفانه برای تعطیلات عید روند فوت صعودی پیش‌بینی شده است، میزان حرکت اجتماعی شرایط معمول در دو، سه سال پیش کاهش ۱۰ درصدی را نشان می‌دهد، اما الان نسبت به گذشته فقط ۳ درصد ترددمان را کم کرده ایم خیلی منت بر سر کرونا نگذاریم.

او تصریح کرد: روند بستری در هفته اخیر استان مازندران نزولی بوده است لذا میزان موارد بستری و مرگ و میر استان همچنان با فاصله زیاد بالاتر از متوسط کشوری قرار دارد.

حریرچی گفت: روند بستری و فوت استان گیلان در هفته اخیر کاهش یافته است، اما بروز موارد بستری و به خصوص موارد مرگ و میر به متوسط کشوری نزدیک شده، ولی هنوز بیش از متوسط کشوری است.

او اظهار کرد: در استان گلستان روند بستری مختصری کاهش یافته، ولی فوت در هفته اخیر افزایش یافته است، لذا میزان موارد بستری همچنان بیش از متوسط کشوری است.

حیاتی معاون استاندار خوزستان طی ارتباط تصویری با برنامه گفت: ۱۱ شهر خوزستان در حالت قرمز کرونایی است و ورود و خروج شدیداً کنترل می‌شود.

معاون استاندار خوزستان با اشاره به اینکه مرز‌های زمینی با عراق بسته است عنوان کرد: ۸۰ درصد مردم شیوه نامه‌های بهداشتی را رعایت می‌کنند، مردم تحت هیچ شرایطی به خوزستان سفر نکنند؛ چون به شدت جلوگیری می‌شود.

رئوفی معاون استاندار هرمزگان هم در ارتباط تصویری افزود: ما برای سفر‌های نوروزی برنامه ریزی نکرده ایم، به جز چند شهر آبی در استان بقیه شهر‌های استان وضع مناسبی ندارند.

او با اشاره به اینکه سفر نوروزی به استان هرمزگان ممنوع است اظهار کرد:آماده پذیرایی مسافران نوروزی نیستیم.

عبدالرضا قاسم‌پور معاون استاندار فارس با بیان اینکه تا بهبود شرایط قرمز کرونایی آنچه که مربوط به مسافرت‌های نوروزی است؛ در استان فارس تعطیل است گفت: زمان مسافرت به مازندران نیست

او خاطرنشان کرد: در استان فارس از ابتدای شیوع کرونا همدلی خوبی میان مردم و مسئولین وجود دارد، اخیراً آمار مراجعه و بستری کرونایی رو به افزایش است، ستاد اسکانی نوروزی کاملاً تعطیل است، اجازه برقراری کمپ‌های مسافری داده نمی‌شود.

مهدی رازجویان معاون استاندار مازندران با اشاره به اینکه هرگونه خدمات مسافرتی در استان ممنوع است افزود: شرایط کرونایی استان مازندران شکننده است.

معاون استاندار مازندران گفت: مردم سفر به این استان را به بعد از کرونا موکول کنند، زیرا ستاد تسهیلات سفر، هر گونه ارائه خدمات به مسافرین را ممنوع اعلام کرده است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: