کد خبر: ۵۲۰۳۷۸
تاریخ انتشار: ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۹:۲۸

وزیر بهداشت گفت: مردم به هیچ وجه بار و بندیل نبندند و اصلاً به فکر سفر نباشند، معلوم نیست که اوضاع در پایان سال چطور باشد.

به گزارش شفاف، سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در خصوص آخرین وضعیت بیماری کرونا، اظهار کرد: در حال حاضر متاسفانه مشکل ویروس کرونا و به خصوص ویروس موتاسیون یافته اکثر کشور‌های جهان را تحت تاثیر قرار داده است. در ۲۴ ساعت گذشته در آمریکا که بالاترین آمار را دارد، ۱۹۸۹ مرگ، برزیل با ۱۷۲۶ مرگ، روسیه با ۴۴۱ مرگ، مکزیک با ۴۳۷ مرگ، آلمان ۴۰۱ مورد و انگلیس ۳۴۳ مورد، ایتالیا ۳۴۳ مورد، فرانسه ۳۳۰ مورد، هلند ۲۱۶ مورد و ایران با ۸۶ مورد مرگ و میر در جهان گرفتار ابتلا و مرگ و میر ناشی از کرونا هستند.

او افزود: در ایران روند مرگ و میر در کشور علی رغم وجود ویروس موتاسیون یافته، دو رقمی است؛ زیرا همکارانمان شبانه روز تلاش کردند تا اجازه ندهند که مرگ و میر‌ها از حد دو رقم بیشتر شود و امروز هم خوشبختانه میزان مرگ ما به بیش از دو رقمی افزایش پیدا نکرده است.

نمکی بیان کرد: درباره روند گرفتاری در کشور امروز بیشترین درگیری را در استان خوزستان داریم و یک استان آتشین از نظر گرفتاری با بیماری است. متاسفانه اکثر شهر‌های استان گرفتارند. شهر‌های شمالی استان مانند شوشتر و دزفول هم که قبلا مرگ و میری بر اثر ویروس موتاسیون یافته نداشتیم، دچار گرفتاری و مرگ و میر شدند.

او ادامه داد: مردم استان‌های همجوار خوزستان باید مراقبت بیشتری داشته تا این مناطق درگیر نوع جهش یافته ویروس نشوند. از مردم شریف می‌خواهم کمک‌های مومنانه را در زمینه بیماری کرونا اهدا کنند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: با مشاهده ویروس جهش یافته کرونا در هندوستان کل پرواز‌ها تعطیل شد و در نیوزلند با مشاهده یک مورد  تعطیلی عمومی اعلام کردند و همچنین در اروپا و استرالیا محدودیت‌های شدیدی جهت قطع زنجیره انتقال ویروس موتاسیون یافته اعمال شد.

نمکی با بیان اینکه ویروس جهش یافته متاسفانه چهره‌ای متفاوت نسبت به ویروس ووهان از خود نشان می‌دهد، گفت: این ویروسی گرفتار کننده است و به سرعت شدت بیماری در مبتلایان به آن بالا می‌رود و افراد مبتلا به شدت بدحال می‌شوند و این ویروس جوان‌تر‌ها را گرفتار می‌کند.

مردم خودشان را گرفتار تخت‌های بیمارستانی نکنند

وزیر بهداشت بیان کرد: ما ابتدا فکر می‌کردیم مبتلایان به کرونای انگلیسی دیر مراجعه می‌کنند، اما بعد دریافتیم بیمارانی هم که به موقع مراجعه می‌کنند، تعدادی‌ در عرض ۴۸ ساعت دچار درگیری ریوی شدید می‌شوند و متاسفانه از ۷۰ بیمار اینتوبه شده ما(تنفس با دستگاه مصنوعی) در بیمارستان‌های خوزستان، در یک شبانه روز ۳۰ نفر جان خود را از دست دادند و این نشان از شدت، حدت و هجوم بیماری به ریه‌هاست.

وزیر بهداشت گفت: متاسفانه پیش‌بینی های قبلی محقق شد، من چند هفته قبل همین دوربین‌ها درباره این موضوع به مردم تذکر داده بودم و اعلام کردم که اگر خدایی نکرده دچار چنین مصیبتی شویم، کار بسیار سنگین و سخت می‌شود البته استاندار خوزستان به به شدت همراه هستند و کار را مدیریت می کنند.

گلایه وزیر بهداشت از تردد در حمل و نقل عمومی خوزستان

وی افزود: البته هنوز گله‌مندی‌های خودمان را داریم. در هندوستان با پیدا شدن مواردی از ویروس جهش یافته، تمام پروازها تعطیل شد و فقط هواپیماهای باربری کار می‌کنند، در نیوزیلند با یک مورد گزارش بیماری، تعطیلی عمومی در بسیاری از فعالیت‌های عمومی ایجاد کردند، در استرالیا و برخی کشورهای دیگر اروپایی به شدت محدودیت ایجاد کردند.

نمکی تصریح کرد: متاسفانه امروز که با رییس دانشگاه علوم پزشکی استان صحبت می‌کردم، اعلام کرد که هنوز برای سوار شدن به قطار، هواپیما و وسایل حمل و نقل عمومی تست منفی الزامی نیست که من دوباره نامه محکمی نوشتم به دنبال نامه‌های قبلی که حداقل زمانیکه ما یک کانون سنگین آلودگی داریم، اجازه ندهیم که ویروس به جاهای دیگر کشور سرایت کند. خدایی نکرده اگر سه تا چهار خوزستان دیگر با این ویروسی با این قدرت سرایت و مرگ آفرینی داشته باشیم، واقعا ممکن است کنترل از دست ما و همکارانمان خارج شود و گرفتار مصیبت بزرگی خواهیم شد.

مشکل کمبود اکسیژن خوزستان رفع شد

نمکی گفت: ده سرعت بحث کمبود اکسیژن در خوزستان را با اعزام سه دستگاه اکسیژن ساز رفع کردیم و همکارانم تلاش کردند که تخت‌هایی را اضافه کنند که مشکل کمبود تخت نداشته باشیم و تا اینجا هم با تسلط کامل بر اوضاع پریشان بیماری در استان همکارانم کار را مدیریت می کنند و امیدوارم با همین تسلط کار را به یک سرانجام مناسبی برسانیم.

میزان پایین رعایت دستورالعمل های بهداشتی در خوزستان

وزیر بهداشت بیان کرد: در استان خوزستان متاسفانه علی رغم تذکرات مکرر رعایت دستورالعمل های بهداشتی بسیار پایین است، البته در برخی جاها بهتر شده اما هنوز هم رعایت دستورالعمل های بهداشتی نسبت به متوسط کشوری بسیار پایین است و این نشان می دهد که با این سطح رعایت جمع کردن بیماری و جلوگیری از اشاعه بیشتر بیماری کار بسیار سخت و حتی غیرممکنی است.

تذکر به ۶ استان درباره ترددهای بین استانی

وی افزود: به همکاران و استانداران در استان هایی مانند لرستان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، اصفهان، بوشهر و هرمزگان تذکر خاص دادم که مردم ترددهای بین استانی دارند که اولا نباید اجازه آن را دهیم؛ اما اگر نمی توانیم و ناچاریم واین رفت و آمدها دارد اتفاق می افتد و دست مان کوتاه است که از روز اول هم متاسفانه همینطور بوده است، حداقل تمنا و خواهش کنیم که مراقب باشند تا آتش بیماری به استان های همجوار کشیده نشود زیرا کار بسیار سخت می شود.

وزیر بهداشت گفت: از مردم عزیز تقاضا می‌کنم که ویروس جهش یافته جدید را بسیار جدی بگیرند، کرونای انگلیسی ویروس خطرناکی است. نمی خواهم مردم را دچار وحشت، اضطراب و هراس بیش از حد کنم. اولا بدانید ما و همکاران‌مان همیشه در کنار مردم هستیم. همانطور که از هیچ چاقو خورده و زخمی در اورژانس نمی پرسیم که تقصیر با چه کسی بود، اگر کسی قصور کرد و در رعایت نکات بهداشتی حرف‌های ما را گوش نداد، ما هرگز او را مورد بی توجهی قرار نمی دهیم. ما خودمان را برای موج‌های سنگین آماده کردیم، اما تقاضا می‌کنیم که مردم خودشان را گرفتار تخت‌های بیمارستانی و آی سی یو ها نکنند. اگر آنجا بروند نمی دانم که چقدر در بهبود این عزیزان با لطف خداوند توفیق پیدا می کنیم.

سفر را در خیالتان هم تصور نکنید

وی با تاکید بر اینکه تقاضا می کنیم مردم رعایت کنند، گفت: زمان خریدهای نوروزی است. امیدوار بودیم و هستیم که مردم ما عید نوروز کم خطر و کم عارضه‌ای را طی کنند. از حالا بار و بندیل سفر نبندیم، اصلا مشخص نیست که چه روزهایی را در پیش داشته باشیم. خواهشم این است که تدارک سفرها را در ذهن و خیال‌تان هم تصویر نکنید. ان‌شاءالله اگر اسفند کم عارضه‌ای را گذراندیم، به مردم اعلام می‌کنیم که با چه دستورالعملی می‌توانند جابجایی داشته باشند.

نمکی گفت: می‌دانم خسته شدید و سال سختی گذشت. همه ما روزها و شب‌های بسیار سختی داشتیم. این برادر کوچکی که در خدمت شما حرف می زند، بیش از همه مردم ایران دغدغه و فشار روحی و ذهنی داشت و شبانه روز با تک تک روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی در تماس است تا ببیند که چگونه است و نوسان قلبش با نوسان پر شدن و خالی شدن تخت های بیمارستان و مرگ و میر مردم این کشور تنظیم شده است. همه ما دچار کوفتگی جسم و روح هستیم، اما باز هم باید احتیاط کنیم و بیش از پیش صبوری کنیم. امیدوارم با رعایت همه این دستورالعمل ها بتوانیم در مدیریت بیماری گام های موفق تری را برداریم. برای همکاران عزیزم که در برخی استان ها درگیر موج هستند، طلب صبوری و توفیق از خداوند را دارم.

انتهای پیام/

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار