کد خبر: ۵۲۰۴۵۹
تاریخ انتشار: ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۶

نوبخت گفت: برای مقابله با دوران پساکرونا، باید جغرافیای مرز‌های علمی کشور را گسترش دهیم.

به گزارش شفاف، محمدباقر نوبخت معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در همایش ارائه یافته‌های مطالعات پشتیبان تدوین برنامه پساکرونا، بیان کرد: این همایش به دنبال پاسخگویی به یک مسئله اساسی است و جزء مهمترین برنامه‌های حیاتی و اساسی سازمان برنامه و بودجه کشور محسوب می‌شود.

او افزود: جهان درگیر یک پاندمی خطرناک است که طی یک سال گذشته حدود ۱۱۷ میلیون نفر به آن مبتلا شدند و دست کم ۹ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر نیز قربانی این پدیده شدند.

نوبخت ادامه داد: تفاوت این پدیده با سایر پدیده‌ها در این است که ما فقط با یک گروه از پدیده‌های اجتماعی مواجه نیستیم بلکه آثار بسیار گسترده تری دارد؛ یعنی، تمام شئونات زندگی بشر را تحت تاثیر قرار داده است.

او اظهار کرد: فرض کنیم که اقدامات ما برای مقابله با این بیماری موثر باشد و این پاندمی مهار شود، مسئله اصلی این است که آثار به جا مانده از آن بعد از پایان این پاندمی، بر زندگی مردم چه خواهد بود؟

معاون رئیس جمهور در ادامه بیان کرد: سازمان برنامه و بودجه برای اینکه بتواند ماموریت خود را به درستی انجام دهد، نیاز دارد که پاسخ سوالات خود را بدانند. در همین راستا، مرکز توسعه و پژوهش‌های آینده نگری مسئولیت پاسخگویی به این سوالات را برعهده دارد و باید بتواند با برخورداری از جامعه علمی کشور و صاحبنظران، پاسخ این سوالات را پیدا کند و به ما عرضه کند.

او گفت: آثاری که این بیماری از نظر امکان عرضه در اقتصاد داشته، تاکنون به این شکل بوده که کشور‌هایی که از نظر بهداشتی جزء کشور‌های پیشرفته محسوب می شوند، بیشتر تحت تاثیر این بیماری قرار گرفته اند. کشور‌های اروپایی اکنون در حالی که از نظر شاخص‌های بهداشت خیلی پیشرفته هستند اما بیشتر از کشور‌های کمتر و برخوردار از نظر بهداشتی، متضرر شدند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور افزود: از نظر اقتصادی تاثیری که کرونا بر آن‌ها گذاشت به شکلی بود که حجم اقتصادشان نیز نسبت به کشور‌های در حال توسعه بیشتر کوچک شده است.

او تصریح کرد: ممکن است برخی بگویند که کشور‌های توسعه یافته، آمار‌های شفافی دارند و کشور‌های در حال توسعه آمارشان دقیق نیست اما واقعیت چیز دیگری است.

نوبخت گفت: شاید برای چین که از ابتدا این بیماری را با منشا چین می‌شناختیم، هنوز رشد اقتصادی مثبتی اعلام می‌شود، اما اغلب کشور‌های صنعتی، با کاهش حجم اقتصادی مواجه شده اند.

او تاکید کرد: ما باید آینده‌ای را بنگریم که با وجود این بیماری، ناشناخته و مرموز است. اگر بخواهیم با جریان زمان به آینده برویم، ممکن است لطمات زیادی به کشورمان وارد شود.

معاون رئیس جمهور در پایان ضمن تشکر از تلاشگران عرصه سلامت و بهداشت بابت مبارزه با این پدیده، بیان کرد: این موضوع فقط در عرصه ملی نیست. شاید شناخت ابعاد دیگر آن نیاز دارد که ما جغرافیای مرز‌های علمی خود را گسترش دهیم و قبل از تدوین برنامه هفتم، برای مقابله با پساکرونا یک برنامه دقیق داشته باشیم.

انتهای پیام/

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: