کد خبر: ۵۲۰۵۰۱
تاریخ انتشار: ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۰:۱۷

رئیسی گفت: در شرایط کنونی سفر‌های ضروری با رعایت پروتکل‌های بسیار سخت‌گیرانه در شهر‌های زرد و آبی بلامانع است.

به گزارش شفاف، علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مبارزه با کرونا در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا که امروز برگزار شد، اظهار کرد: موردی که این روز‌ها در سطح جهانی وجود دارد و کارشناسان سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده اند این است که با شروع واکیسناسیون دولت‌ها و مردم به جای اینکه بر روند مدیریت و کنترل بیماری کرونا تمرکز کنند ذهنشان به سمت واکسیناسیون منحرف شده است.

برای اثر گذاری واکسیناسیون به زمان نیاز داریم

معاون درمان وزارت بهداشت ادامه داد: فقط واکسیناسیون به تنهایی نمی‌تواند جلوی شیوع کرونا را بگیرد. همه مردم دنیا در طی یک سال قطعا واکسینه نمی‌شوند و برای اثر گذاری واکسن باید ۷۰ درصد مردم دنیا واکسینه شوند تا ایمنی خوبی حاصل شود.

به گفته‌ این مقام مسئول، مدتی هم برای اثر گذاری واکسیناسیون به زمان نیاز داریم و توصیه می‌شود که با وجود واکسن از سایر اقداماتی برای با مقابله با کرونا کاربرد دارد، غافل نشویم.

روز به روز بر تعداد بیماران کرونایی خوزستان افزوده می‌شود

رئیسی بیان کرد: وضعیت فراگیری ویروس کرونا در سراسر کشور تقریبا با ثبات است. در خوزستان، شرایط متفاوت است و روند فراگیری افزایشی است. شیوع بیماری در این استان روند صعودی دارد و بر تعداد بیماران این استان روز به روز افزوده می‌شود.

او گفت: تعداد بیماران بستری و مرگ و میر در خوزستان بالاست و انتظار داریم که از این میزان همچنان بالاتر برود. امیدواریم مردم خوزستان همانند دوران جنگ تحمیلی در برابر این ویروس جهش یافته انگلیسی مقاومت کنند و آن را شکست دهند.

رعایت دستورالعمل‌ها می‌تواند باعث شکست کرونای انگلیسی شود

این مقام مسئول افزود: شادگان از نخستین شهرهایی بود که درگیر ویروس انگلیسی شد، اما با تشدید رعایت دستورالعمل‌ها، روند فراگیری کنترل شد و در وضعیت نزولی قرار گرفت. این مسائل نشان دهنده این است که رعایت شیوه نامه‌های تاثیر گذار بوده و می‌تواند باعث شکست ویروس کرونای انگلیسی شود.

وضعیت ۳ استان نگران کننده است

او گفت: هم اکنون برای استان چهارمحال و بختیاری نگرانی وجود دارد که اگرچه هنوز بیماری در این استان افزایش پیدا نکرده اما نشانه‌هایی در این استان می‌بینیم که باید دقت بیشتری در رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی صورت بگیرد تا مبادا درگیر ویروس جهش یافته انگلیسی شویم و این ویروس جایگزین ویروس کرونا شود. از تمام استان‌ها گزارش شیوع ویروس انگلیسی را داشته ایم، اما مورد غالب ویروس کرونا است.

سخنگوی ستاد مقابله با کرونا با اشاره به اینکه استان قزوین نیز نیازمند مراقبت بیشتر است، ادامه داد: استان البرز هم حدودا همین شرایط را دارد. با این شرایط باید مراقبت بیشتری صورت بگیرد و مطمئن هستیم با افزایش رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی می‌توانیم ویروس کرونای انگلیسی را نیز کنترل کنیم.

این مقام مسئول افزود: خوشبختانه روند بیماری کرونا در استان‌های شمالی با مدیریت خوبی که انجام شده رو به کاهش است، اگر چه خطر به صورت کامل رفع نشده است. اگر شیوه نامه‌های بهداشتی در آینده هم همچون وضعیت فعلی رعایت شود در هفته‌های آینده استان‌های شمالی به وضعیت با ثباتی خواهند رسید.

رئیسی افزود: در جلسه امروز نحوه انجام سفر‌های نوروزی بحث و بررسی شد. البته در روز‌های گذشته وزیر بهداشت هشدار‌هایی را درباره اینکه سفر‌ها می‌تواند خطرناک باشد داده بود. اگر ویروس جهش یافته کرونا از یک استان به استان دیگر منتقل شود قطعا می‌تواند آن استان را درگیر کند و این سفرها می‌تواند استانی را که فعلا وضعیت باثباتی دارد با یک موج شدید بیماری درگیر کند.

او مطرح کرد: در جریان هستیم که مردم تحت فشار هستند و سه عید است که تعطیلات ندارند. اگر چه ممکن است فشار روحی روانی و خستگی مردم باعث بروز آسیب شود، اما باید تا آنجایی که امکان دارد سفر‌ها به هیچ وجه صورت بگیرد تا امسال هم با شرایط ثابتی از این وضعیت گذر کنیم. سال آینده که وضعیت واکسیناسیون کامل‌تر شود قطعا می‌توانیم تعطیلات بهتری در کنار خانواده خود داشته باشیم.

سفر به شهر‌های قرمز و نارنجی ممنوع است

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا توضیح داد: با بررسی‌های صورت گرفته در ستاد ملی کرونا شهر‌های قرمز و نارنجی کاملا سفر به این مناطق ممنوع است و در سایر شهر‌ها که وضعیت زرد و آبی دارند با رعایت شیوه نامه‌های بسیار سخت گیرانه می‌توانند سفرهای ضروری را انجام دهند. باز هم تاکید داریم مردم از سفر‌ها اجتناب کرده و به مسافرت‌های غیر ضروری نروند.

رئیسی گفت: در طی یکی دو روز گذشته ۲۰۰ هزار دوز واکسن اسپوتنیگ وی وارد کشور شد که با فاصله کمی ۲۵۰ هزار دوز واکسن سینوفارم از کشور چین هم وارد کردیم. محموله‌های بعدی واکسن هم به زودی به دست ما خواهد رسید تا واکسیناسیون را سرعت ببخشیم.

انتهای پیام/

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: