کد خبر: ۵۲۰۵۳۸
تاریخ انتشار: ۱۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۰

دیپلمات ارشد و وزیر خارجه چین امروز (یکشنبه) گفت، پکن به تعامل با تمام طرف‌ها به منظور آرام ساختن بحران در میانمار مایل است و جانبداری نمی‌کند.

به گزارش شفاف، به نقل از خبرگزاری رویترز، پکن گفته است وضعیت در میانمار که ارتش آن ماه گذشته قدرت را به دست گرفت، "قطعا چیزی نیست که چین مایل به دیدن آن باشد" و شایعاتی در شبکه‌های اجتماعی مبنی بر مداخله چینی‌ها در این کودتا را بی‌معنا دانست.

وانگ یی، وزیر خارجه چین در یک کنفرانس مطبوعاتی در حاشیه گردهمایی سالانه پارلمان کشورش گفت: چین مایل به تماس و ارتباط با تمام طرف‌ها بر مبنای احترام به حاکمیت میانمار و اراده مردم است، برای اینکه بتواند نقشی سازنده در مسیر کاهش تنش‌ها ایفا کند.  

چین همچنین با بیانیه شورای امنیت سازمان ملل با درخواست آزادی آنگ سان سوچی، رهبر دوفاکتوی میانمار و دیگر زندانیان موافق است و درباره این وضعیت فوق‌العاده نگران است.

وانگ یی تاکید کرد: چین دوستی دیرینه‌ای با تمام طرف‌ها و جناح‌ها در میانمار دارد، به ویژه لیگ ملی برای دموکراسی و دوستی با چین همواره مورد اتفاق تمام بخش‌ها در میانمار بوده است. اهمیتی ندارد که وضعیت در میانمار چطور تغییر میکند، اراده چین برای ارتقای روابط چین – میانمار متزلزل نخواهد شد و مسیر چین در ارتقای همکاری دوستانه چین – میانمار تغییر نخواهد کرد.

پکن تاکید کرده است که از قبل درباره وقوع این کودتا مطلع نشده بود.

در همین حال یک مقام از حزب سوچی نیمه شب در زمانی که در بازداشت پلیس بود، جان داد. علت مرگ خین مائونگ لات هنوز مشخص نیست اما رویترز تصویری از جسد او مشاهده کرد که یک دستمال آغشته به خون دور سرش پیچیده شده بود.

سیتو مائونگ، یکی از اعضای پارلمان منحل شده میانمار در فیسبوک گفت که خین مائونگ لات مدیر کمپین او بود و شامگاه شنبه در منطقه پابدان یانگون بازداشت شد. پلیس میانمار در این رابطه اظهارنظری نکرده است.

نیروهای امنیتی میانمار امروز اعتراضات بسیاری را در سراسر این کشور سرکوب کردند. پلیس در یانگون به سمت معترضان گاز اشک آور و نارنجک صوتی شلیک کرد.

به گفته یک شاهد، پلیس در تلاش بود تا اعتراضات اطراف یک معبد قدیمی را متفرق کند و حاضران بسیاری تایید کردند که پلیس از گلوله های واقعی استفاده کرده است. فعلا اطلاعاتی از تلفات منتشر نشده است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: