کد خبر: ۵۲۰۵۴۵
تاریخ انتشار: ۱۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۹

روزنامه "ولت آم زونتاگ" آلمان با ارجاع به یک سند داخلی وزارت دفاع آلمان گزارش داد برلین معتقد است که مسکو به دنبال "بی‌ثبات‌سازی و تضعیف ناتو" است و چین می‌خواهد نظم جهانی را از نو بسازد تا با منافع خودش سازگار باشد.

به گزارش شفاف به نقل از اسپوتنیک، طبق گزارش روزنامه آلمانی، این سند نسبت به تهدید فزاینده ناشی از جنگ قدرت و ظرفیت‌های جدید نظامی در روسیه و چین هشدار می‌دهد.

وزارت دفاع آلمان به ویژه نگران موشک‌های "با دقت بالا، ردگیری دشوار، مافوق صوت" و بلندبرد روسیه و سرمایه‌گذاری‌های عطیم این کشور در حفظ پتانسیل حمله هسته‌ای تلافی‌جویانه از دریا و "مدرن‌سازی پتانسیل هسته‌ای" است.

طبق این سند، چنان که در گزارش به آن ارجاع شده، مسکو در حال حاضر دارای ۶ هزار و ۳۷۵ کلاهک هسته‌ای و بیش از ۸۴۰ هزار سرباز منظم است که به خوبی آموزش دیده و آماده جابه‌جایی سریع و آسان بین مکان‌ها، در صورت لزوم است. وزارت دفاع آلمان از جمله موارد نقطه‌ضعف، به قابلیت‌های دریایی نسبتاً محدود و کمبود هواپیماهای بدون سرنشین جنگی روسیه اشاره کرده است.

این سند نیروهای مسلح روسیه را "ابزار قدرت سیاسی" توصیف کرد که "بالاترین ارزش ممکن را با هزینه نسبتاً کم تولید می‌کند".

وزارت خارجه آلمان در مورد چین نیز، معتقد است این کشور از لحاظ نفوذ جهانی از جمله فروش تسلیحات و همکاری نظامی، دارای برتری نسبت به روسیه است. طبق این گزارش، پکن دارای ۶ هزار و ۸۵۰ تانک، هزار و ۶۰۰ جت جنگنده، بیش از ۲ میلیون سرباز و پهپادهای جنگی پیشرفته بوده و در حال گسترش سیستماتیک ظرفیت هسته‌ای و موشکی نیز است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: