کد خبر: ۵۲۰۶۷۵
تاریخ انتشار: ۱۹ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۶

یک خزانه دار سابق حزب مردم اسپانیا ماریانو راخوی را به دریافت غیرقانونی پاداش پیش از انتصاب به راس دولت در سال ۲۰۱۱ متهم کرد.

                          نخست وزیر سابق اسپانیا به فساد مالی متهم شد

به گزارش شفاف، یک خزانه دار سابق حزب مردم اسپانیا روز دوشنبه ماریانو راخوی، نخست وزیر سابق اسپانیا را از همین حزب، به دریافت غیرقانونی پاداش پیش از انتصاب به راس دولت در سال ۲۰۱۱ متهم کرد.

لوئیس بارسناس، مدیر حزب مردم از سال ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۸ و سپس خزانه دار این حزب تا سال ۲۰۰۹, این اتهام را در جریان رسیدگی به تامین مالی غیرقانونی حزب مردم علیه ماریانو راخوی وارد کرد.

لوئیس بارسناس در این پرونده فساد موسوم به ”صندوق بی“ که از نام یک صندوق سیاهی اخذ شده است که در مدت ۲۰ سال از تجار کمک‌های مالی دریافت می‌کرد، شخصیتی کلیدی است. این صندوق به ویژه برای پرداخت پاداش به رهبران و همکاران این حزب به کار می‌رفت.

وی روز دوشنبه به دادستان که در یک دادگاه ویژه رسیدگی به این نوع پرونده‌ها از وی بازجویی می‌کرد، گفت ”من پاکتی را با پول هنگام بازگشت به آن‌ها می‌دادم“.

وی تایید کرد در میان کسانی که از این پرداخت‌ها بهره مند می‌شدند، علاوه بر ماریانو راخوی هفت شخصیت دیگر نیز وجود داشتند که سمت‌های مهمی را در حزب مردم یا سمت‌های وزارتی ابتدا در دولت خوزه ماریا آزنار (۱۹۹۶-۲۰۰۴) و سپس در دولت راخوی (۲۰۱۱-۲۰۱۸) عهده دار بودند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار