کد خبر: ۵۲۰۶۷۸
تاریخ انتشار: ۱۹ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۵

یک قاضی دیوان عالی برزیل همه محکومیت‌های رئیس جمهور سابق این کشور را لغو کرد.

                          محکومیت‌های «دا سیلوا» لغو شد

به گزارش شفاف، به نقل از خبرگزاری فرانسه از برازیلیا، یک قاضی دیوان عالی برزیل روز دوشنبه همه محکومیت‌های لوئیز ایناسیو لولا دا سیلوا، رئیس جمهور سابق این کشور را در خصوص فساد لغو کرد و به طور بالقوه او را برای رویارویی با ژائیر بولسونارو، رئیس جمهور کنونی این کشور در انتخابات سال ۲۰۲۲ واجد شرایط دانست.

ادسون فاشین، قاضی دیوان عالی برزیل این تصمیم را که مانند بمبی در برزیل صدا کرد، اتخاذ و استدلال کرد دادگاه کوریتیبا در جنوب برزیل که لولا را در چهار محاکمه محکوم کرده بود، برای قضاوت در این پرونده‌ها ”صلاحیت ندارد“.

اکنون به این اتهامات در یک دادگاه فدرال برازیلیا، پایتخت برزیل رسیدگی خواهد شد. تا زمان این محاکمات رئیس جمهور چپگرای سابق (۲۰۰۳-۲۰۱۰) حقوق سیاسی خود را دوباره به دست آورده است.

در صفحه حزب کارگران برزیل در شبکه توییتر که لولا در سال ۱۹۸۰ آن را تاسیس کرده است، پیام ”لولا بیگناه است“ مشاهده می‌شود.

لولای ۷۵ ساله پیش از این که بر اساس تصمیم دیوان عالی آزاد، اما از انتخاب ممنوع شود، از آوریل ۲۰۱۸ تا نوامبر ۲۰۱۹ یک سال و نیم حبس کشیده بود. لولا در زمانی که در زندان به سر می‌برد، در انتخابات اکتبر سال ۲۰۱۸ در نظرسنجی‌ها بالاترین محبوبیت را داشت.

دو سال و نیم بعد در یک نظرسنجی اخیر لولا به عنوان تنها کسی معرفی شده است که می‌تواند ژائیر بولسونارو، رئیس جمهور کنونی را در انتخابات سال ۲۰۲۲ شکست دهد به طوری که ۵۰ درصد پرسش شوندگان اعلام کرده اند آماده هستند به لولا رای دهند و این در حالی است که ۴۴ درصد برای رای دادن به رئیس جمهور کنونی اعلام آمادگی کرده اند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: