کد خبر: ۵۲۰۸۴۵
تاریخ انتشار: ۲۳ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۸:۵۷

کتاب «کمی دیرتر» اثر سید مهدی شجاعی در انتشارات کتاب نیستان منتشر شد.

به گزارش شفاف، کتاب «کمی دیرتر» اثر سیدمهدی شجاعی در انتشارات کتاب نیستان منتشرشد. این اثر که از چهار فصل زمستان، پاییز، تابستان و بهار تشکیل شده است به جامعه امروز نگاهی متفاوت و نقادانه دارد. رمان با یک اتفاق شگفت و غریب آغاز می‌شود. جشن نیمه شعبان است و در مجلسی پرشور افراد زیادی فریاد سرداده اند «آقا بیا». در این میان جوانی فریاد سرمی دهد و می‌گوید «آقا نیا».

داستان با شروع جذابش ما را با شخصیت‌هایی آشنا می‌کند که ادعا دارند منتظرهستند، اما در عمل به شعارهایشان عمل نمی‌کنند. رمان در فضایی مکاشفه گونه و بی زمان پیش می‌رود. در این داستان مواجهه تمام آدم‌ها را با مسئله ظهور می‌بینیم و به چرایی فریاد «آقا نیا» که جوان در ابتدای داستان سرداده بود، می‌رسیم.

نویسنده در اثرش بهانه‌های تمام اقشار را برای نخواستن امر ظهور دقیق و ظریف بیان می‌کند تا جایی که حتی به راوی هم رحم نمی‌کند و در فضایی بسیار بدیع خودش را در معرض این آزمون قرار می دهد. کتاب «کمی دیرتر» همه آفت‌های انتظار را با شخصیت‌های قصه اش بیان نمی‌کند؛ بلکه این آفت‌ها را به تصویرمی کشد و در برابر چشم مخاطب ترسیم می‌کند.

از انسان‌های مدعی انتظار و منتظر ظهور می‌گوید که چندان غریبه نیستند. این انسان‌ها در واقع خود ما هستیم. شجاعی در رمانش به خوبی به این زبان دست می‌یابد. در پایان همه موشکافی هایش در زمینه نقد منتظران به دنبال این است که مخاطب منتظر واقعی را بشناسد و بداند انتظار به فریاد‌های بلند «آقا بیا» خلاصه نمی‌شود بلکه به دلی است که برای حضرت می‌تپد و اخلاصی که میان زندگی جاری است و آقایی که خودش به دیدار منتظرانش می‌آید.
انتهای پیام/

 
 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: