کد خبر: ۵۲۰۹۵۸
تاریخ انتشار: ۲۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۰

رئیس انستیتو پاستور ایران گفت:در واکسن نوع دوم، تزریق فقط یک بار خواهد بود که با سه ماه فاصله وارد چرخه کار می‌شود.

به گزارش شفاف، علیرضا بیگلری رئیس انستیتو پاستور ایران در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری با اشاره به وضعیت تولید واکسن کرونا بیان کرد: قراردادی برای تولید واکسن کووید١٩ داریم که حاصل آن دو واکسن مجزاست، واکسنی که در هفته دوم یا سوم فروردین وارد کارآزمایی بالینی می‌شود.

او ادامه داد: در این آیتم‌های بالینی بیش از ٢٠ هزار نفر وارد مطالعه می‌شوند و سعی داریم تا اواخر اردیبهشت کار واکسن را تمام کنیم و همزمان کار انستیتو پاستور شروع می‌شود.

به گفته رئیس انستیتو پاستور ایران همراه با این واکسن، واکسنی دیگری را هم در دستور کار داریم و کاربرد آن برای افرادی است که مبتلا به بیماری شده اند و واکسینه شدن آن‌ها برای تقویت سیستم ایمنی است.

بیگلری اضافه کرد: در واکسن نوع دوم، تزریق فقط یک بار خواهد بود که با سه ماه فاصله وارد چرخه کار می‌شود و در کارآزمایی‌های بالینی عملکرد آن معلوم خواهد شد.

او درباره اینکه آیا این واکسن‌ها با موتاسیون ویروس‌ها کارایی لازم را همچنان خواهند داشت یا خیر، اظهار کرد: این واکسن‌ها باید از حیث موتاسیون تست شوند و حتی ممکن است نیاز به بازطراحی داشته باشیم.

بیگلری از تولید واکسنی خبر داد که کاملا تولید انستیتو پاستور است و گفت: آزمون حیوانی آن تمام شده است وبه راحتی قابل بازطراحی است تا به هر موتاسیونی پاسخ دهد و تمام روند کار کاملا بومی است.

شست و شوی مرتب دست‌ها همچنان جدی گرفته شود

در ادامه مسعود مردانی عضو کمیته کشوری ستاد مقابله با کرونا، با بیان اینکه طبق یافته‌های CDC نقش انتقال ویروس از سطوح خیلی کمرنگ است، اظهار کرد:، اما هنوز توصیه می‌کنیم که اولویت اول و مورد توجه در اصول پیشگیری از کرونا شست و شوی مرتب دست‌هاست.

او به موضوع تاثیر سفر‌های نوروزی و افزایش سویه‌های ویروس ادامه داد: در شرایط کنونی در خوزستان امکان جهش ویروسی وجود دارد و باید نگاه جدی به آن داشت.

مردانی در پاسخ به این سوال که آیا فوت بیمار مبتلا به کرونای انگلیسی صحت دارد یا خیر، گفت: سرعت انتقال ٧٠ درصد افزایش پیدا کرده است، اما این سرعت در مرگ و میر هنوز قطعی نشده است.

او تصریح کرد: در اقصی نقاط کشور آلوده به ویروس انگلیسی است بنابراین مسافرت‌های نوروزی به ویژه در شهر‌های قرمز باید منع شود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: