کد خبر: ۵۲۱۰۳۴
تاریخ انتشار: ۲۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۰:۳۱

وزیر بهداشت گفت: نگرانیم که مردم ویروس را از نقاط آلوده‌تر به نقاط کمتر آلوده ببرند و گرفتاری تازه ایجاد کنند.

به گزارش شفاف، سعید نمکی، وزیر بهداشت در حاشیه مراسم رونمایی از سامانه‌های نوین بیمارستانی سیّار تخصصی دفاع زیستی نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با رویکرد مقابله با کرونا اظهار کرد: همکاران ما در کنار بسیج، هلال احمر و سایر ارگان ها، سراسر کشور را از نظر بیماری در استمرار اجرای طرح بسیار موفق شهید قاسم سلیمانی، پایش می‌کنند که اگر نقاطی را از ویروس جدید، مشتعل دیدیم، بلافاصله به آن حمله کنیم.

او ادامه داد: با وجود هجمه ویروس جهش یافته انگلیسی که توانست کشور‌های اروپایی را با همه امکانات اقتصادی و زیرساخت‌هایی که داشت به زانو در بیاورد، بعد از یک ماه از ورود این ویروس به کشور و چرخش آن، با وجود شرایط سختی که در خوزستان پیدا کردیم، امروز خیلی از شهر‌های قرمز این استان که تحت هجوم وحشتناک ویروس بود، با همت تمام دست اندرکاران و از جان گذشتگی ایثارگران نظام سلامت به وضعیت نارنجی و زرد تبدیل شده است.

 توانسته ایم مرگ و میر‌ها دو رقمی نگه داریم

نمکی بیان کرد: در شرایط کنونی وضعیت کشور مناسب است و مرگ و میر‌های دو رقمی را با لطف خداوند و همت همه عزیزان و ایثار همکارانمان در نظام سلامت نگه داشته ایم، درحالی‌که در همین روز‌ها ویروس کرونا توانسته در کشوری مانند انگلیس، تا دو هزار مرگ را رقم بزند، اما امروز توانسته ایم، مرگ و میر‌ها را در حد دو رقمی نگه داریم و امیدوارم مردم گوش دهند.

او اظهار کرد: سفر‌ عامل اصلی انتقال ویروس است و از این بابت بسیار نگرانیم که مردم ویروس را از نقاط آلوده‌تر به نقاط کمتر آلوده ببرند و گرفتاری تازه‌ای ایجاد کنند.

ایام پرچالش نوروز در مواجهه با ویروس کرونا

وزیر بهداشت تاکید کرد: همانگونه که مقام معظم فرمودند و رییس جمهور نیز در ستاد ملی مقابله با کرونا و سایر بزرگان و مسئولان نظام توصیه کردند، از مردم تقاضا داریم که سفر نروند. امسال هم علیرغم خستگی مردم و افسردگی مردم از یک سال در خانه ماندن، باز هم تقاضا داریم که در خانه بمانند، مسافرت نروند.

نمکی بیان کرد: اگر این توصیه‌ها رعایت شود، امیدواریم که روز‌های بهتری داشته باشیم، اما من و همکارانم همواره این دلهره را داریم که اگر خدای ناکرده به توصیه‌ها و فاصله گذاری توجه نشود و تجمعات و دید و بازدید‌های نوروزی بدون رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی ادامه پیدا کند و سفر‌ها باعث جابجایی ویروس بسیار چموش جهش یافته شود، دچار گرفتاری می‌شویم.

برپایی بیمارستان سیّار و صحرایی، حماسه‌ای بزرگ از نیروی زمینی سپاه

نمکی در بخش دیگری از سخنانش عنوان کرد: سردار خاکپور، همکاران او و همه نیرو‌های مسلح در طول بیش از یکسال گذشته در کنار ما بوده‌اند، اما حماسه بزرگی که نیروی زمینی سپاه امروز خلق کرده و من به عنوان سرباز کوچک نظام سلامت، افتخار کردم و به آن بالیدم، استفاده از بیمارستان و امکانات مجهز رسیدگی به بیماران اورژانسی به صورت صحرایی و سیّار است.

او افزود: مجموعه امکانات درمانی و بیمارستان‌های سیار نیروی زمینی سپاه که امروز از آن‌ها بازدید کردم، یکی از نفیس‌ترین و ارزشمندترین مجموعه‌های سیار و اورژانسی دنیا است که در دقایق بسیار کوتاه این امکانات برپا می‌شود، فقط حمل و نقل این مجموعه‌ها ممکن است کمی زمان بر باشد، اما برپایی این مجموعه‌ها که هیچ چیزی از بیمارستان‌های فوق تخصصی پیشرفته کم ندارد، کمتر از دو تا سه ساعت زمان نیاز دارد. این مجموعه‌ها شامل، اتاق‌های عمل، خدمات تصویربرداری و بخش‌های درمانی است.

وزیر بهداشت اظهار کرد: تجربه بسیار گرانسنگی از دوران دفاع مقدس داریم. شیوه مدیریت مجروحان در دوران دفاع مقدس، در جهان منحصر بفرد بود. در همه جای دنیا معمولا مجروحان شدیدتر را به پشت خط مقدم می‌فرستند، اما در جمهوری اسلامی ایران، مدلی طراحی شد که پیچیده‌ترین عمل جراحی‌ها را در بیمارستان‌های خط مقدم مانند علی ابن ابیطالب (ع) و سایر بیمارستان‌های صحرایی انجام دادند و این مدل را امروز به شکل بسیار پیشرفته‌تر و با تجربه‌ای که در این سال‌ها اندوخته شده است، به دست آوردیم.

نمکی یادآوری کرد: پزشکان ما در روز‌های سخت که امیدواریم پیش نیاید، در خدمت مردم بودند و این امکانات می‌تواند به عنوان ذخیره استراتژیک برای خدمت رسانی به مردم مهیا باشد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: