کد خبر: ۵۲۱۰۵۹
تاریخ انتشار: ۲۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۲

نخستین دیدار مقام‌های عالی‌رتبه آمریکا و چین هفته جاری در شهر آنکورج آلاسکا برگزار خواهد شد.

                          دیدار وزیران خارجه چین و آمریکا در آلاسکا برگزار می‌شود

به گزارش شفاف، «ژائو لیجیان» سخنگوی وزارت خارجه چین یکشنبه گفت که انتظار می‌رود در جریان دیدار هفته جاری مقامات آمریکا و چین در آلاسکا، گفتگو‌های صریحی انجام شود.

وی که در جمع خبرنگاران صحبت می‌کرد، گفت که دو کشور در حال حاضر درباره دستور جلسه نشست هفته بعد مذاکره دارند.

سخنگوی وزارت خارجه چین از واشنگتن خواست تا در روابط با چین، تغییری مثبت ایجاد کرده و درک و احترام متقابل را به پیش ببرد.

شهر آنکورج آلاسکا روز‌های ۱۸ و ۱۹ مارس (۲۸ و ۲۹ اسفند) میزبان نخستین دیدار مقامات دولت بایدن و چین است.

از طرف دولت چین، «یانگ جیچی» مدیر روابط خارجی حزب کمونیست و «وانگ یی» وزیر خارجه چین حضور خواهند داشت.

از سوی آمریکا نیز «آنتونی بلینکن» وزیرخارجه و «جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی آمریکا حضور دارند.

پیش از این دیدار، تماس‌های تلفنی میان «شی جینپینگ» رئیس جمهور چین و «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا انجام شده است. یانگ و بلینکن نیز پیشتر تماس تلفنی داشته‌اند.

این دیدار‌ها در حالی برگزار خواهد شد که اقدام اخیر دولت بایدن علیه شرکت فناوری هوآوی چین، تنش‌ها میان پکن و واشنگتن را افزایش داده است.

محدودیت‌های جدید دولت بایدن علیه شرکت هوآوی در راستای تلاش‌های دولت قبلی آمریکا به شمار می‌آید. دولت «دونالد ترامپ» رئیس جمهور سابق آمریکا شرکت‌های فدرال را از استفاده از محصولات شرکت هوآوی و شرکت فناوری ZTE چین منع کرده بود.

یک سال پیش از آن نیز وزارت بازرگانی آمریکا شرکت هوآوی و شرکت‌های وابسته به آن را در لیست تحریم‌های خود قرار داد و شرکت‌های فناوری آمریکا را از تعامل با این شرکت بدون اخذ مجوز از دفتر کنترل دارایی‌های خارجی منع کرده است.

در اواخر سال ۲۰۲۰ نیز، ترامپ دستور اجرایی را امضا کرد و طی آن شرکت‌ها و افراد آمریکایی را از خرید سهام هوآوی و دیگر شرکت‌هایی که گفته می‌شود در ارتباط با ارتش چین هستند، منع کرد.

ماه پیش و در حالی که امید می‌رفت که تنش‌ها میان آمریکا و چین کاهش یابد، یک مقام آمریکایی به رویترز گفت که به جای لغو محدودیت‌های دوره ترامپ، دولت بایدن به دنبال افزودن محدودیت‌های هدفمند جدید علیه صادرات فناوری‌های حساس به چین است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: